UWAGA!

Wyspa Spichrzów, i nie tylko, do rewitalizacji

 Elbląg, Fotka Miesiąca, listopad 2020, autor: expert
Fotka Miesiąca, listopad 2020, autor: expert

Które tereny w Elblągu do 2030 roku będą poddane rewitalizacji i na czym ona będzie polegać? Na to pytanie odpowiada program, przygotowany przez urzędników z pomocą mieszkańców. Właśnie trafia do finalnych konsultacji.

„Gminny Program Rewitalizacji dla Miasta Elbląg do 2030 roku” to obszerny dokument liczący 160 stron. Dotyczy zmian, jakie mogą być wprowadzone w przestrzeni publicznej, służyć integracji mieszkańców czy poprawiać komfort ich życia w mieście. Program ma być realizowany w dzielnicach: Zatorze, Osiek, Łasztownia, Stare Miasto oraz fragmentach Śródmieścia w obrębie ulic: Teatralnej, Traugutta, Mickiewicza.

Jakie propozycje zawiera projekt programu rewitalizacji? Na liście jest 19 konkretnych przedsięwzięć, które chciałyby realizować władze miasta, a także kilkadziesiąt innych „pozostałych dopuszczalnych przedsięwzięć”. To na przykład stworzenie strefy seniora w mieście, mobilnych punktów dla osób potrzebujących, czy też Społecznego Centrum Interwencji w budynku byłego hotelowca przy ul. Związku Jaszczurczego. Jest też wymienione zagospodarowanie na potrzeby mieszkańców i turystów Wyspy Spichrzów, stworzenie miejsca do wypoczynku i rekreacji nad fosą miejską, zagospodarowanie drugiej części niecki po kąpielisku przy Spacerowej (pierwsza jest obecnie modernizowana), przebudowa kompleksu sportowego przy ul. Skrzydlatej, rewitalizacja pozostałości murów przy Galerii EL modernizacja przedszkola nr 5 przy ul. Szańcowej, kompleksu sportowego przy Sportowej Szkole Podstawowej nr 3, a także budowa przy ul. Krakusa stadionu lekkoatletycznego i modernizacja lodowiska Helena.

Urzędnicy oszacowali, że na realizację wszystkich zadań do 2030 roku będzie potrzeba ok. 400 mln złotych, w tym 10 procent miałoby pochodzić z budżetu miasta, 10 procent ze środków krajowych, a reszta z funduszy europejskich.

„Poszczególne przedsięwzięcia rewitalizacyjne wdrażane w ramach programu będą mogły być kierowane do objęcia finansowaniem w ramach różnych programów i funduszy stosownie do ich obszarów tematycznych. Skuteczne pozyskanie środków zewnętrznych będzie mogło wpłynąć na osiągnięcie celów procesu rewitalizacji w zakładanych terminach poprzez realizację wszystkich przedsięwzięć określonych w tym programie” – czytamy w programie rewitalizacji dla Elbląga.

Mieszkańcy mogą składać swoje opinie i propozycje do projektu w konsultacjach, które potrwają od 23 stycznia do 27 lutego. 15 lutego o godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się otwarte spotkanie dla chętnych, a dzień później w tym samym miejscu o godz. 15 – warsztaty na temat rewitalizacji.

Szczegółowe informacje na temat konsultacji wraz z niezbędnymi dokumentami znajdziecie tutaj.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Rewitalizacja to przywracanie życia ulicom, placom, dzielnicom lub obiektom. Nie będzie życia jeśli w danym miejscu nie będzie budownictwa mieszkaniowego, handlu i usług. Dotyczy to różnych miejsc w Elblągu, także wymienionych, Wystarczy spojrzeć co stało się z ludną niegdyś ulicą 1 Maja, której w tekście nie wymieniono. Popatrzeć na stare zdjęcia obszaru wokół sądu i ratusza, żeby zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Elbląg nadal nie ma centrum, pomimo licznych prób stworzenia takiego miejsca. Buduje się osiedla na przedmieściach i tam widać jakiś ruch. Centrum jest wymarłe. Funkcje rekreacyjne Wyspy Spichrzów na pewno go nie wskrzeszą.
  • Cały czas jedni i ci sami siedzą przy stołkach idlatego jest marazm. Oni tylko patrzą na kase
  • Piękne karasie i liny łowiłem na tym zakolu jakieś 30 lat temu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    14
    0
    Wędkarz(2024-01-15)
  • Za wymarla 1 mają podziękuj sielance
  • Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :⁠-⁠)
  • Wymarłe bo mieszkańcom tego miejsca wszystko przeszkadza. Podobnie zresztą jest na Starówce. Większość lokali jest bardzo wcześnie zamykana. Nie można zrobić imprezy bo mieszkańcom to przeszkadza. Po co kupili mieszkanie w takim miejscu skoro chcą mieć ciszę i spokój?? Nie dość że to już praktycznie miasto starców to nawet tym którzy by chcieli się w tym mieście pobawić nie wolno bo mieszkańcy zaraz skargi piszą. Skandal. Patrzą tylko na siebie ale już nie myślą o tych którzy tam pracują. Dobrze że budują za miastem bo Ci którzy chcą ciszy to tam ją mają
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    24
    5
    Wściekły wyborca(2024-01-15)
  • A kiedy ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy królewieckiej w stronę milejewa
  • Bo centrum miasta to w głównej mierze usługi, biurowce z korpo itd, a nie 4 piętrowe kurniki dla mieszkańców.
  • Nowy stadion dla Elbląga!
  • Z artykułu nie wynika jakie plany są dla Stadionu na Agrikola i dla dzielnicy Osiek, która jest wstydem dla Śródmieścia 120 tys. miasta 78 lat po wojnie.
  • Ścieżka kościelna dlaczego nie jest odbudowana. Istnieje tylko kawałek i turyści odwiedzają.
  • Do 2030?! Porzadek na placach i w krzaczorach ? To mozna zrobic max w pol roku a nie w 6 lat!!!
Reklama