Średniowieczne walki wojowników, pokaz rzemiosła, występy zespołu muzyki dawnej, turniej gier planszowych, bieg niewiast i konkursy to tylko niektóre atrakcje jakie czekają na zwiedzających Międzynarodowy Festiwal Wikingów z Truso. Już 8-9 maja na Wyspie Spichrzów zawitają Wikingowie, Słowianie i Prusowie.
Jak zapowiada Wojciech Ławrynowicz, największą atrakcją imprezy będzie premiera gry „Piekarczyk”, stworzona przez Zbigniewa Tomaszewskiego i jego dwóch przyjaciół. Legenda o Piekarczyku stała się inspiracją do zaprojektowania nowej gry, w której wykorzystano również inne elbląskie motywy, takie jak herb miasta i bursztyn, nawiązujący do szlaku bursztynowego przebiegającego przez Elbląg.
– To taka nasza lokalna atrakcja, związana bardzo mocno z legendą Piekarczyka. Wszyscy będą mogli pograć w tę grę – zachęcał Wojciech Ławrynowicz, założyciel Drużyny Wikingów „Witland” podczas konferencji poświęconej atrakcjom festiwalu. Zasady gry są proste, o czym przekonywał pomysłodawca projektu Zbigniew Tomaszewski: – Piekarczyk jest na uprzywilejowanej pozycji, gdyż może bić Krzyżaków warcabowo. Natomiast Krzyżacy mogą go tylko zablokować i nie mają prawa wykonać innego ruchu. Zadaniem Piekarczyka jest przedostanie się przez grupę Krzyżaków. To taka krótka instrukcja. Po prostu trzeba zagrać!
Warto dodać, że pomysł zaprojektowania gry zrodził się trzy lata temu, a od pomysłu do realizacji była długa droga. W trakcie pracy ciągle zmieniały się koncepcje. – Dużo poświęciłem czasu na zaprojektowanie tego wszystkiego. Jeszcze dwa lata temu wyobrażałem to sobie zupełnie inaczej – podkreśla twórca gry.
Elbląg – „zagłębie” gier średniowiecznych?
– Nie wiem czy wiecie, że Elbląg jest potęgą, jeśli chodzi o gry średniowieczne – powiedział jako ciekawostkę dla niewtajemniczonych Wojciech Ławrynowicz. – W elbląskim Muzeum pracuje Piotr Adamczyk, który jest ekspertem od gier historycznych.
Jak wiadomo, w dawnych czasach gry i zabawy stanowiły ważną część życia codziennego ze względu na fakt, że były jedną z niewielu rozrywek. – Wystarczy wyobrazić sobie, że wyłączacie telewizor i komputer, odkładacie książki, a zobaczycie, jak dużo czasu jest do zagospodarowania. To jest właśnie ten czas, który ludzie wypełniali grami – mówił Wojciech Ławrynowicz.
Podczas dwudniowego festiwalu goście będą mogli się przekonać, jak wyglądało „życie bez telewizora”, odpocząć od cywilizacji, a przy tym dać się porwać średniowiecznym grom i zabawom.
Program Międzynarodowego Festiwalu Wikingowie z Truso w Elblągu:
Sobota, 8 maja
12-12.15 – Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu
12.15-13.30 – Pokaz walki w szyku i formacji bojowych; walki wojowników – Kręgi Zdrady i Honoru
13.30-14 – Występ zespołu muzyki dawnej
14-15 – Konkursy plebejskie dla publiczności
13-18 - Turniej łuczniczy; turniej gier planszowych, turniej „Kubba”
15-16 – Turniej walk grupowych wojowników – bitwa o most
16-16.30 – Tańce średniowieczne
16.30-17 – Konkursy plebejskie
17-17.30 – Występ zespołu muzyki dawnej
17.30-19 – Scenka historyczna zakończona bitwą.
Niedziela, 9 maja
11-12 – Zawody zręcznościowo-siłowe Wikingów
12-16 – Turniej „Kubba”; turniej łuczniczy
12-12.30 – Występ zespołu muzyki dawnej
13-13.30 – Tańce średniowieczne
13.30-14.30 – Konkursy plebejskie dla publiczności
14.30-16.30 – Turniej indywidualny wojowników; bitwa o sztandar i Kręgi Zdrady i Honoru
16.30-17 – Bieg niewiast
17 – Zakończenie Festiwalu.
Działanie realizowane przez Stowarzyszenie Elbląg Europa przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Elblągu.