UWAGA!

Urząd szykuje zmiany w oświacie

 Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. WS, archiwum portEl.pl)

Ratusz chce przeprowadzić reorganizację w elbląskiej oświacie. Na pierwszy ogień mają pójść szkoły ponadgimnazjalne, które uczą zawodów. Mają być „ubranżowione”, co oznacza, że każda szkoła ma specjalizować się w konkretnych zawodach. Nauczyciele obawiają się zmian, a odpowiedzialna za oświatę dyrektor departamentu uspokaja, że żadne decyzje nie zapadły.

Wiceprezydent Bogusław Milusz i Małgorzata Sowicka, dyrektor departamentu edukacji, sportu i turystyki, zaprosili dzisiaj dyrektorów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych na spotkanie do ratusza. To kolejna narada na temat zmian w elbląskiej oświacie, która odbywała się przy zamkniętych drzwiach. Na salę nie wpuszczono nauczycieli jednej ze szkół, którzy czekali na rezultat dyskusji na korytarzu.
       - Różne informacje do nas dochodzą, nikt nie potrafi nam powiedzieć nic konkretnego na temat przyszłości naszej szkoły, nas i uczniów. Przyszliśmy dzisiaj posłuchać, jakie to pomysły mają władze miasta, ale okazało się, że nie możemy wejść, bo to spotkanie tylko dla dyrektorów. My nie chcieliśmy brać udziału w dyskusji, tylko usłyszeć, jakie są wobec naszej szkoły plany – żalili się nauczyciele, których spotkaliśmy w ratuszu.
       - To jest robocze spotkanie, na którym będziemy dyskutować na temat przyszłości szkolnictwa zawodowego w naszym mieście. Nie ma żadnych decyzji, mamy propozycje, które chcemy przedyskutować z dyrektorami – tłumaczyła przybyłym do ratusza dziennikarzom Małgorzata Sowicka, pełniąca obowiązki dyrektora departamentu edukacji, sportu i turystyki. - Musimy dokonać reorganizacji w szkolnictwie zawodowym, bo w przyszłym roku będziemy mieli o ponad 200 uczniów mniej, a za pięć lat o ponad 500 mniej. Więc ten problem trzeba rozwiązać. Nie poprzez likwidację szkół, bo na to prezydent się nie zgadza, ale poprzez reorganizację, by wszystkie szkoły zawodowe mogły rozwijać swoją ofertę.
       Pomysłem na reorganizację jest „ubranżowienie” zawodowych szkół ponadgimnazjalnych, co oznacza, że każda szkoła ma specjalizować się w konkretnych zawodach. Najwięcej obaw związanych z takim pomysłem mają nauczyciele Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Rycerskiej.
       - Nasza szkoła ma największy nabór uczniów w mieście, mamy bardzo dużo chętnych. Pracowaliśmy latami na ten sukces. Teraz słyszymy, że po reorganizacji mają u nas zostać klasy o profilu technik informatyk czy logistyk, a zawody związane z handlem mają przejść do Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. A my mamy ponownie uruchamiać specjalności technik elektryk czy elektronik, na które w ostatnich latach było około 10 chętnych – mówi jeden z nauczycieli ZSTI.
       - Jesteśmy źli na Urząd Miejski, że w tak okrutny sposób nie liczy się z naszym zdaniem. Już kilka lat temu ZSTI zostało połączone z handlówką. Zostaliśmy już wtedy przeniesieni i teraz dzieję się to ponownie. Jaki to ma wpływ na nas? Nowi nauczyciele, nowe klasy szkolne i inne środowisko sprawią, że bardziej będziemy zniechęceni uczęszczaniem do niej oraz dodatkowy stres sprawi, że nie będziemy chcieli kontynuować nauki. Chcemy ratować swoją szkołę i wiemy, że będziemy walczyć o nią do końca – napisał do nas jeden z uczniów szkoły.
       Małgorzata Sowicka uspokaja, że żadne decyzje nie zapadły. - Pracownicy oświaty generalnie zgadzają się, że zmiany są konieczne, bo wymusza je niż demograficzny. Ale jak się okazuje, że dotyczą one konkretnej placówki, to wtedy jest podnoszony alarm. My po to spotykamy się z dyrektorami, by wypracować rozwiązania. Jeśli propozycje budzą sprzeciw, to oczekujemy konkretnych argumentów – powiedziała nam Małgorzata Sowicka.
       Kolejne spotkanie z dyrektorami elbląskich placówek oświatowych odbędzie się w Urzędzie Miejskim 17 listopada. Ma mieć formę debaty.
      
      
RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • chyba SowiCKA jak się nie mylę
  • "Różne informacje do nas dochodzą, nikt nie potrafi nam powiedzieć nic konkretnego" - to nie macie dyrektora w swojej szkole, który przekazałby wam informacje??? Przecież uczesniczył we wczesniejszych spotkaniach. Ciekawe, czy jak nie mielibyście mundurów, to mielibyście sukces. Budujecie go na kłamstwie mówiąc dzieciom, że będą wojskowymi. Nie ma klas wojskowych! A jak nie uczycie w swoich zawodach, to trzeba dać dzieciom szansę, żeby mogły być w nich wykształcone.
  • Narzekaja tylko, moze te pieniadze, które Urząd miasta co roku dawał na tą szkole moglby dawac na inna, ktora gorzej sobie radzi. Np. Zamkowa, tam tez jest klasa mundurowa i za duzo pieniedzy to nie dostaja, ilekroc sie slyszy to tylko ZSTI, rzygac sie juz nia chce. Zamkowa wcale nie jest gorsza, a miedzy tymi szkolami trwa ciagle wojna, z niewiadomych przyczyn, moze dlatego ze Miasto faworyzuje ZSTI ? W czym Zamkowa jest gorszza ? Tym ze miesci sie tam tez zawodowka ? hah. zabawne, niech sie boja moze przyjda w laske do innych szkol ktore tak bardzo potepiaja. z powaniem ! :) :)
  • Wydaje mi się, że szkoła jest dla ucznia.......... a nie dla nauczycieli
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    25
    4
    100% Elblążanin(2015-11-13)
  • A co z Przedszkolem nr 13 tam też wielkie zimny???
  • A co z przedszkolem nr 13 tam też wielkie zmiany???
  • Niech władza liczy się z tym że uczniowie ZSTI jak i nauczyciele nie poddadzą się bez walki.
  • Szkoła winna posiadać odpowiednie warunki do realizacji zadań. Tymi podstawowymi warunkami jest liczebność klas, szczególnie tych najmłodszych. Upychanie dzieciaków jak sardynki nie ma sensu i tylko niszczy populacje. Warunek utrzymania jakości kształcenia to możliwość pracy z uczniem w trybie indywidualnym. Zwalanie wszystko na internet, bo tam jest wszystko jest pomyłką. Rozumiem iż wydatki, dług miasta, ale realna ocena potrzeb edukacyjnych młodych ludzi jest podstawą. Klasy mundurowe i inne pomysły typu, ,innowacja, ,przy braku tabliczki mnożenia do 100 w pamięci ( bez telefonu komórkowego) to już klęska. 1 godzina fizyki, 2 godziny religii, 3 w-f, 2 godziny matematyki, 2 godziny języków. .. .. całkowicie niszczą nauczanie. No i to roszczeniowe nastawienie do wszystkiego, brane z dorosłych. .. bo nam się należy. Brak etosu własnego wysiłku, ciągłe manipulacje w systemie edukacji powoduje zdezorientowanie kadry i wypacza morale uczniów. Proszę to przyjąć jako konstatacje rzeczywistości, bez napuszania się. Cudownych recept nie mam, ale proszę nie stosować, ,smoleńskiej mgły lub helu, ,. .. .
  • .. .co do ZSTI to podobno łapki wyciąg kościół po, ,swoje, ,. .. ponoć grunta są kościelne, a przy okazji to i chałupę przygarną. .. w zamian oddadzą budynek na Saperów po szkołach katolickich. .. gimnazjum i liceum im Mikołaja Świętego. .. .mają, ,argumenta, ,bo pisowe już przebierają nóżkami. .. .i bez mydła są gotowi. .. .takie to poświęcenie. .. .
  • Jaka znowu wojna? Hahaha. Nawet po 11 listopada widać o ile ZSTI jest lepsze od Zamkowej...A może Zamkowa bardziej by się postarała, żeby te pieniądze z miasta pozyskać?...
  • kara, jak za łapówki.
  • W zawodach uczymy świetnie, w wojsku co roku zatrudnienie znajduje wielu uczniów, zazdrośnicy z ekonomika bez naboru!!!
Reklama