UWAGA!

Stacja społeczno-kulturalna

 Elbląg, Stacja społeczno-kulturalna

Frombork ogłosił przetarg na „rewitalizację budynku byłego dworca PKP we Fromborku”. Obiekt ma być przeznaczony na cele „kulturalno-społeczne”.

Jak czytamy w postępowaniu, w ramach inwestycji powstanie m. in. przestrzeń wydarzeń kulturalnych ze strefą wystawową, punkt informacyjny oraz miejsce socjalno-sanitarne etc. Inwestycja ma być dofinansowana z funduszu Polski Ład, w ramach 8 edycji tego programu udzielono promesy na kwotę 1,8 mln zł.

Pierwotnie miała ona wesprzeć rewitalizację parku miejskiego we Fromborku. Jak podkreśla w rozmowie z nami burmistrz Fromborka Damian Krasiński, zmiana wynika z prowadzonej przez Frombork polityki zmierzającej do utworzenia uzdrowiska i projektu „Bliżej Bałtyku 2030”, strategii rozwoju ponadlokalnego gmin i powiatów leżących w bliskim sąsiedztwie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Pieniądze z Polskiego Ładu dla gminy pozostają jednak zabezpieczone i mają zostać przeznaczone właśnie na dawny dworcowy obiekt, 200 tys. zł będzie przy tym zadaniu wynosił wkład samorządu.

- Jeżeli wszystko się powiedzie, centrum kulturalne i informacja turystyczna będzie tam w 2026 roku – podkreśla burmistrz Fromborka.

Dodaje, że w kolejnym etapie prac dotyczących byłego dworca będzie utworzenie w tym miejscu m.in. miejsca spotkań dla młodzieży, to zostanie jednak zrealizowane w ramach innego postępowania.

Kryteria brane pod uwagę w przetargu to cena (60 proc.) i okres gwarancji (40 proc.). Termin składania ofert upływa 11 czerwca.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Obiekt kulturowe społeczny? Czyli co? Remont na koszt podatnika, a za kilka lat sprzedany za grosze ukladowcowi, który sobie hotel/restauracje z tego zrobi?
  • Na pierwszy rzut oka, myślałem że to nasz Zdrój który zniszczony, zapomniany totalnie jest... Hashtagi: #Nowatkowskimaciej@wp.pl
  • Frombork to perełka warta zwiedzenia
  • Pamietam ta stację krótko po otwarciu w połowie lat 70tych. Wyglądała imponująco. Tłum ludzi zmierzający na zrewitalizowana (wtedy) plażę i małe molo. Restauracja przy samym brzegu zalewu. Teraz w tym dziwnym kraju w którym trzeba z góry udowodnić zyski z przedsięwzięcia, co i tak niczego nie gwarantuje, a w tym wypadku koronnym argumentem jest fakt, że ''wszyscy kupili sobie samochody '', nie ma szans na przejażdżki koleją do Braniewa, Fromborka, Tolkmicka, Kadyn czy Suchacza. Żałujcie Ci wszyscy którzy ich nie doświadczyliscie.
  • @Elbl - powcywszystko niszczą. Oznacza to, że kolejnadzalewowa po prostu już nigdy nie pojedzie. No chyba, że ludzie się obudzą i pognajątych poszkodników.
  • Budynek ten, kilka lat temu posłużył jako lokacja w filmie Zupa nic, od strony miasta był przejściem granicznym Słowacja/Węgry, a od strony peronów zagrał mały targ już na Węgrzech. Ubolewam nad tym jak małymi krokami zamyka sie szanse powrotu nadzalewówki, a to drezyny, a to obecny plan na budynek po stacji PKP. A przecież jak sie wspomina w artykule jest szansa na rozwój w zwiazku z planowanym tutaj uzdrowiskiem i utworzonym już przejsciem wodnym z Bałtyku.
  • To jest chore co się dzieje
  • I pomyśleć, że mógłbyć remont torów i Kolej Nadzalewowa mogła kursować. No, ale niestety POwcy zaczęli robić pod górkę
  • Zdjęcia plenerowe do filmu "Zupa nic", kręcono obok Fromborka także w Tolkmicku i Kadynach. A mimo tego, że są to miejscowości z dawnej Kolei Nadzalewowej to w tym filmie nie ma żadnych odwołań do tej linii kolejowej. No cóż my Polacy jesteśmy sentymentalni i wspominamy często takie zaszłości. Niedługo ktoś ten sentyment sparafrazuje w postaci słynnej ballady Bułata Okudżawy, który śpiewał: "a mnie jest żal, że po Moskwie nie suną już sanie" i zamieni je na pociagi nadzalewowe. Tylko jak w to wkomponuje Aleksandra Siergiejewicza Puszkina, który już u Okudżawy nie wejdzie w drzwi jego mieszkania. '
  • @Bałłada - W filmie nie ma odwołań do nadzalewówki bo byc ich nie może. Nadzalewowe lokacje stanowia tło do fabuły dziejącej sie na Słowacji i Wegrzech. A co do ballad i sentymentów to wyglada na to, że w wielu regionach Polski, jak np. Kaszuby, Dolny Śląsk, ale i Małopolska czy Lubelskie w najlepsze trwa rewitalizacja starych linii i to sie dzieje. Za miedzą tez odkurzono linie z Braniewa do Olsztyna i kilka innych mazurskich połączeń. Ale nie mających zwiazku z naszym miastem. Tam nie pieszcza strun gitary czy blokuja inwestycje tylko pracuja na dobro wspólne ich regionów.
  • Panie redaktorze, proszę nauczyć się odróżniać Polski Ład od KPO ? Zasadnicza różnica ….. a tu jakiś kardynalny błąd
  • Dlaczego nie można komentować tematu nauczyciela ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    4
    2
    Nauczyciel religii ?(2025-04-16)
Reklama