UWAGA!

"Solidarność nigdy nie zapomina o swoich bohaterach"

 Elbląg, Uroczystości 44 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych,
Uroczystości 44 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, fot. Mikołaj Sobczak

Wieczorną mszą w katedrze NSZZ Solidarność rozpoczęła w czwartek (29 sierpnia) obchody 44 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. - W postulatach strajkowych aktualny jest duch godności, odpowiedzialności i solidarności ludzi, którzy poczuli, że są wreszcie u sobie - mówił Zbigniew Koban, przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność”. Zobacz zdjęcia.

„W powstałym 18 sierpnia Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym (MKS) w Elblągu zabrakło niestety „Zamechu”, który wtedy jeszcze nie strajkował. Najpierw komitetem kierował Jan Wyrzykowski (WKP), a od 21 sierpnia Ryszard Kalinowski (współorganizator strajku okupacyjnego w EPBP [Elbląskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego - przyp. SM]). Doradcą MKS został inż. Kazimierz Szeszel (EPBP). Do Stoczni Gdańskiej delegowano Mieczysława Wolskiego, Andrzeja Polaka i Waldemara Szadkowskiego. 19 sierpnia MKS Elbląg został zarejestrowany w MKS Gdańsk. Delegat elbląski Ryszard Kalinowski mógł przebywać w Małej Sali BHP w roli obserwatora podczas rozmów z delegacją rządową pod przewodnictwem Mieczysława Jagielskiego. 20 sierpnia załoga EPBP odmówiła rozmów z komisją Bartosiewicza argumentując, że jej interesy reprezentuje MKS Gdańsk. 1 września, a więc dzień po Porozumieniu Gdańskim MKS Elbląg przekształcił się w Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” w Elblągu. Ośmioosobowemu Prezydium MKZ przewodniczył R. Kalinowski" - możemy przeczytać na stronie internetowej Przystanku Historia.

- Dzisiaj, kiedy od tamtych wydarzeń mijają 44 lata i wyrasta kolejne pokolenie młodych ludzi, dla których sierpień 1980 roku jest tylko jedną z wielu historycznych dat, organizujemy te uroczystości również po to, aby opowiedzieć o tych wypadkach. W regionie elbląskim mamy o czy opowiadać, bo już 18 sierpnia powstał tu Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który spotykał się w PKS. Tego dnia strajkowało w Elblągu 8 tysięcy pracowników – mówił Zbigniew Koban.

Podkreślił, że sprawy podnoszone w postulatach strajkowych z 1980 roku są nadal aktualne. – Aktualny jest wyrażający się w nich duch godności, odpowiedzialności i solidarności ludzi, którzy poczuli, że są wreszcie u sobie – podkreślił Zbigniew Koban.

List przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy przeczytał Grzegorz Adamowicz, jego zastępca i sekretarz Komisji Krajowej. – Wielu z was brało udział w tych wydarzeniach. Wielu tworzyło i wspierało tworzącą się "Solidarność", wielu zaangażowało się w działania związku później. Wielu zapłaciło za to wysoką cenę. NSZZ "Solidarność" pamięta o swoich bohaterach i nigdy nie zostawia ich samych – napisał w liście Piotr Duda.

Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70, gdzie złożono wiązanki i odśpiewano hymn państwowy. Uczestniczyły w niej delegacje NSZZ "Solidarność", a także posłowie PiS Andrzej Śliwka i Teresa Wilk, jak również niektórzy radni miejscy, m. in. Rafał Traks i Marek Pruszak.

W sobotę odbędą się uroczystości 44 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych z udziałem władz miasta.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Znowu przy kamerze, na pokaz !
  • obecna solidarność... :D
  • najbardziej wkurza mnie widok [tłustych] bezczelnych kotów którzy w swoich firmach nie tolerują żadnych zw. zawodowych. Zjawiają się na każdej miejskiej uroczystości aby weterani pracy oglądali ich wypielęgnowane mordy i wyglansowane buciki....
  • Bohaterami są zwykli, cisi obywatele, którzy nie należeli do PZPR. Bez tej masy ludzkiej nie wypłynąłby żaden działacz, którego ciągle wywyższa się. Czasami wspomnijcie tych cichych.
  • ... godności solidarności którzy poczuli że są wreszcie u siebie.... a jak likwidowali stocznie PO stoczni i wielkie fabryki co wtedy czuli ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    Nie chcem ale muszm ...(2024-08-29)
  • Miliony ludzi wylądowało na bezrobociu... i bohaterowie ustawiali się w kolejkach po darmową zupę tz Kuroniówkę. Można se wyobrazić jakie to było poniżające dla tych ludzi... dużo osób tego nie przeżyło.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    2
    Izydor.(2024-08-29)
  • Widzę wśród zgromadzonych związkowców również i tych, którzy SPRZEDALI odlewnię za odszkodowania. Kupili za nie milczenie załogi. Ludzi oślepiła mamona. Ale ona szybko zniknie i pozostanie historyczny kac, któremu towarzyszyć będzie muzyczny motyw z "Wesela" - Miałeś chamie złoty róg itd. Milczenie owiec, a w zasadzie bar.. nów, którzy dali się wykiwać koncernowi, który od 9 lat co roku opiłowuje Elbląg. Są jednak i tacy, którzy pomagając w tym biorą za to premie.
  • Kac? może tak, załatw go klinem. Wtedy nie będziesz musiał szpanować znajomością Wesela czy Milczenia owiec, żadnego związku ale błysnąłeś, głównie przed sobą. Geniuszu, trzeba było się zaangażować, kreować rzeczywistość, a nie dokonywać marnych wpisów. Premie ciebie ominęły?
  • Prawda zabolała? No cóż - nie da się przed nią uciec i będzie boleć jak kolec w du.. ie, jak wyrzut sumienia. Nie da się tez przed nim schować, a tego smrodu nie da się wyprać. On już na zawsze pozostanie tak jak związkowe podpisy pod porozumieniem o restrukturyzacji. Była odlewnia - nie ma odlewni. Właśnie rozpoczyna się końcowe odliczanie
  • A gdzie radna Kosecka. ? Upadek Elzamu, działeczki tanie nad jeziorem w Bogaczewie i mąż Arkadiusz z zawodu dyrektor. Wstyd i żenada.
Reklama