Wieczorną mszą w katedrze NSZZ Solidarność rozpoczęła w czwartek (29 sierpnia) obchody 44. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. - W postulatach strajkowych aktualny jest duch godności, odpowiedzialności i solidarności ludzi, którzy poczuli, że są wreszcie u sobie - mówił Zbigniew Koban, przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność”. Zobacz zdjęcia.
„W powstałym 18 sierpnia Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym (MKS) w Elblągu zabrakło niestety „Zamechu”, który wtedy jeszcze nie strajkował. Najpierw komitetem kierował Jan Wyrzykowski (WKP), a od 21 sierpnia Ryszard Kalinowski (współorganizator strajku okupacyjnego w EPBP [Elbląskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego - przyp. red.]). Doradcą MKS został inż. Kazimierz Szeszel (EPBP). Do Stoczni Gdańskiej delegowano Mieczysława Wolskiego, Andrzeja Polaka i Waldemara Szadkowskiego. 19 sierpnia MKS Elbląg został zarejestrowany w MKS Gdańsk. Delegat elbląski Ryszard Kalinowski mógł przebywać w Małej Sali BHP w roli obserwatora podczas rozmów z delegacją rządową pod przewodnictwem Mieczysława Jagielskiego. 20 sierpnia załoga EPBP odmówiła rozmów z komisją Bartosiewicza argumentując, że jej interesy reprezentuje MKS Gdańsk. 1 września, a więc dzień po Porozumieniu Gdańskim MKS Elbląg przekształcił się w Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” w Elblągu. Ośmioosobowemu Prezydium MKZ przewodniczył R. Kalinowski" - możemy przeczytać na stronie internetowej Przystanku Historia.
- Dzisiaj, kiedy od tamtych wydarzeń mijają 44 lata i wyrasta kolejne pokolenie młodych ludzi, dla których sierpień 1980 roku jest tylko jedną z wielu historycznych dat, organizujemy te uroczystości również po to, aby opowiedzieć o tych wypadkach. W regionie elbląskim mamy o czy opowiadać, bo już 18 sierpnia powstał tu Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który spotykał się w PKS. Tego dnia strajkowało w Elblągu 8 tysięcy pracowników – mówił Zbigniew Koban.
Podkreślił, że sprawy podnoszone w postulatach strajkowych z 1980 roku są nadal aktualne. – Aktualny jest wyrażający się w nich duch godności, odpowiedzialności i solidarności ludzi, którzy poczuli, że są wreszcie u sobie – podkreślił Zbigniew Koban.
List przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy przeczytał Grzegorz Adamowicz, jego zastępca i sekretarz Komisji Krajowej. – Wielu z was brało udział w tych wydarzeniach. Wielu tworzyło i wspierało tworzącą się "Solidarność", wielu zaangażowało się w działania związku później. Wielu zapłaciło za to wysoką cenę. NSZZ "Solidarność" pamięta o swoich bohaterach i nigdy nie zostawia ich samych – napisał w liście Piotr Duda.
Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70, gdzie złożono wiązanki i odśpiewano hymn państwowy. Uczestniczyły w niej delegacje NSZZ "Solidarność", a także posłowie PiS Andrzej Śliwka i Teresa Wilk, jak również niektórzy radni miejscy, m. in. Rafał Traks i Marek Pruszak.
W sobotę odbędą się uroczystości 44 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych z udziałem władz miasta.