UWAGA!

Referendum  w sprawie portu (okiem naczelnego)

 Elbląg, Referendum  w sprawie portu  (okiem naczelnego)
(fot. Mikołaj Sobczak, archiwum portEl.pl)

Skoro sprawa portu jest tak ważna dla Elbląga i jego mieszkańców, to dlaczego nie zorganizować referendum lokalnego na ten temat? Wtedy czarno na białym, dzięki wynikom z kart do głosowania, wiedzielibyśmy, ilu elblążan ten temat w ogóle interesuje i ilu z nich jest za tym, by portowa spółka pozostała jako własność samorządu, a ilu – by stała się w większości własnością Skarbu Państwa. Ktoś powie, że referendum jest drogie. Ale taką cenę za demokratyczną decyzję warto zapłacić.

Od kilku tygodni trwa kampania dotycząca przyszłości portu. Z jednej strony prezydent Elbląga Witold Wróblewski, urzędnicy i politycy związani z koalicją rządzącą miastem zachęcają elblążan do tego, by opowiedzieli się za pozostawieniem portowej spółki w „rękach” samorządu. Z drugiej strony wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka wspólnie z radnymi PiS krytykuje działania prezydenta w tej sprawie i kusi elblążan słynnymi 100 milionami złotych na inwestycje w porcie (z listu intencyjnego wynikało, że chodzi głównie o pogłębienie spornego odcinka toru i budowę obrotnicy dla statków) w zamian za przejęcie przez rząd większościowego pakietu udziałów w portowej spółce.

Wkrótce ma odbyć się sondaż zamówiony przez miasto i głosowanie ankietowe przeprowadzone przez ratusz w sprawie przyszłości portu, podpisy za jego upaństwowieniem zbierają z kolei radni PiS. Żadne z tych działań nie ma tak naprawdę mocy prawnej. Wyniki sondażu, głosowania ankietowego czy zbiórka podpisów mogą stanowić jedynie pewien drogowskaz dla decydentów, ale nie rozstrzygają, czy będzie tak czy tak.

Decyzja w sprawie odsprzedaży udziałów w spółce portowej należy do Rady Miejskiej. Tyle że koalicja, która ma w niej większość, na razie nie chce takiej decyzji podjąć, czekając na wyniki kampanii portowej prezydenta. Decyzję w sprawie portu i to wiążącą mogliby podjąć mieszkańcy. W jaki sposób? W lokalnym referendum.

Co ciekawe, każda z politycznych opcji - rządzący miastem i radni opozycyjnego PiS – o temacie referendum w sprawie portu milczy. A przecież Rada Miejska w Elblągu może, zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, zarządzić takie głosowanie wśród mieszkańców, m.in. „co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki” oraz „w innych istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących tę wspólnotę”.Co więcej, takie referendum może się odbyć również na wniosek grupy mieszkańców. Tu procedura jest dłuższa i bardziej skomplikowana, po szczegóły odsyłam do ustawy o referendum lokalnym, która zresztą obecnie jest nowelizowana (po uchwaleniu przez posłów i odrzuceniu przez Senat ponownie jest procedowana w Sejmie).

Decyzja o przekazaniu (sprzedaży) większościowego pakietu udziałów w samorządowej spółce Skarbowi Państwa jak najbardziej leży w kompetencjach samorządu. Gdyby Rada Miejska uchwałę w sprawie referendum przyjęła, to głosowanie odbyłoby się w terminie 50 dni od daty opublikowania uchwały w dzienniku urzędowym województwa. Czyli za około dwa miesiące wiedzielibyśmy czarno na białym, dzięki wynikom z kart do głosowania, ilu elblążan ten temat w ogóle interesuje i ilu z nich jest za tym, by portowa spółka pozostała jako własność samorządu, a ilu – by stała się w większości własnością Skarbu Państwa.

Ktoś powie, że referendum lokalne to dodatkowy koszt. Zgadza się, to co najmniej kilkaset tysięcy złotych z budżetu miasta, który nie jest w dobrej kondycji. Ale czy nie warto dla rozwoju lokalnej demokracji i uzyskania rzeczywistej wiedzy na temat poglądów mieszkańców na ten temat takich kosztów ponieść?

Byłby to pierwszy przypadek, w którym elblążanie zyskaliby szansę na wyrażenie swoich poglądów na lokalne sprawy za pomocą karty referendalnej i niezwiązany jednocześnie z odwołaniem władz. Głosowania z 1999 roku w sprawie administracyjnej przynależności Elbląga nie liczę, bo to były konsultacje niemające mocy wiążącej, a nie referendum. Wówczas do urn poszła prawie połowa uprawnionych do głosowania. Czy sprawa portu też przyciągnęłaby takie tłumy? Warto się o tym przekonać zamiast wykorzystywać tę sprawę do celów politycznych i obrzucać się nawzajem argumentami, kto ile dla portu zrobił lub zrobi dobrego, a ile złego.


Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Oczywiście że przyciagnie tłumy. Elblążanie nigdy nie oddadzą swojego portu państwu PiS.
  • Mosty się rozpadają, harlejowiec daje stypendia za 190zł a oni o porcie myślą...
  • Port ma być elbląski, to jest rozgrywka polityczna, PiS chce objąć Elbląg, im się marzy nasze miasto. Żaden większy port w PL nie musiał angażować środków budżetowych w realizację. Nieuczciwe zagrywki z ich strony, ale co się spodziewać po nich. Cały kraj niszczą !
  • W Szczecinie czy Świnoujściu, prezydenci nie muszą na pogłębienie toru wodnego przeznaczać środków z budżetu miasta. Dlaczego w Elblągu ma być inaczej? Bo tak chce PiS, chcą wejść na nasze terytorium.. ludzie zastanówcie się.. to nie tak że oni dają a my nie chce wziąć! Powinna być solidarność nasza społeczna, nam wszystkim powinno zależeć na tym żeby port został w rękach Elblążan. Nie PiSu!!!
  • Jestem za, mądry pomysł Panie redaktorze. Tylko odwagi tym radnym i prezydentowi zabraknie żeby to zrobić. Oni już przecież wydali niemała kasę na te konsultacje, które odbędą się za kilka dni. Umowa podpisana. Żeby zrobić takie referendum musieli by mieć jaja których nie mają. Poza tym im referendum źle się kojarzy bo niedawno w drodze referendum chciano odwołać Prezydenta i Radę Miejska.10 lat temu referendum wysadziło ich ze stołków.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    50
    16
    Za referendum(2023-04-20)
  • I tu się możesz zdziwić ilu oszołomów nosi nasza ziemia. Lepiej nie robić referendum i czekać do wyborów i zmiany władzy - nie w mieście, w kraju.
  • No w końcu ktoś poruszył temat! Tylko REFERENDUM jest obiektywnym i transparentnym rozwiązaniem! Czyli co obecnie rządzący i TOTALNA OPOZYCJA wyrzuciła kolejne pieniądze w błoto na kampanię? Pora zawezwawć NIK?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    34
    17
    Kat_Na_Idiotów(2023-04-20)
  • Podpisy też wywalą do kosza jak 7,5mln ja te które za czasów PO zmielono w sejmie w sprawie wieku emerytalnego, jowów, likwidacji gimnazjów itd. ? Wiarygodni jak cygan w urzędzie pracy
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    36
    16
    Ruminek(2023-04-20)
  • Niby pięknie i przekonująco jest napisany artykuł zachęcający do referendum, ok ! Ale ja mam pytanie czy po ewentualnym referendum będzie wysłuchany głos ludu czy też rząd i tak zrobi swoje jak w przypadku głosowania o dołączenie Elbląga do Gdańska a nie Olsztyna ? Przecież w Elblągu wszystko jest możliwe, choćby start w wyborach Kurskiego co do elbląga ma tyle co ja do Londynu, mimo to wygrał, tak bardzo szanowany prezes TVP a dziś jeszcze wyżej mając gdzieś polskie a co dopiero Elbląg ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    17
    15
    Aw63(2023-04-20)
  • GM jest czterema łapami za... ale... zanim zostanie zrobione referendum obywatele miasta powinni mieć przez dwa tygodnie możliwość postawienia stronom sporu merytorycznych pytań dotyczących przedmiotu referendum, na które strony sporu będą miały obowiązek publicznie odpowiedzieć w ciągu kolejnych dwóch tygodni. GM wyobraża to sobie jako stronę internetową, na którą logujemy się imieniem, nazwiskiem i PESELEM i zadajemy pytanie/a a służby pana prezydenta Wróblewskiego i urzędnicy pana Śliwki odpowiadają na te pytania. Odpowiedzi i ich braki dadzą mieszkańcom realny obraz genialności tego przedsięwzięcia, a nie marketingowy bełkot obydwu stron odwołujący się do emocji nie rozumu głosujących.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    20
    1
    GłębokaMyśl(2023-04-20)
  • Tam gdzie PIS, tam bajzel chaos i przekręty w majestacie partyjnego prawa.
  • @jowanka - Kaczy rów i robienie IV portu wolski z parkingu dla TiRów to od samego początku zagrywka polityczna. gdyby był Polsce potrzebny port morski to ten w Kołobrzegu już dzisiaj ma parametry lepsze niż ten, który powstanie w Elblągu po ukończeniu wszystkich prac jakie tylko są obecnie przewidywane.
Reklama