We Fromborku drzemie wielki potencjał. Przekonuje się o tym każdy, kto kiedykolwiek miał okazję choć na chwilę się tu zatrzymać. Zalew Wiślany i skrywające ciekawą historię zabytki stanowią o atrakcyjności miasta. Czy aby jednak wystarczająco zachęca ono do zwiedzania turystów? Zobacz więcej zdjęć.
- Frombork ma bardzo duży potencjał, ma wiele zabytków, leży nad wodą - mówi Nicolas, uczeń z austriackiej grupy. - Jednak bez przewodnika trudno mieć rozeznanie w tym pięknym mieście. Brakuje tam przede wszystkim drogowskazów czy nazw poszczególnych miejsc w angielskiej i niemieckiej wersji językowej.
Uczniowie i nauczyciele z III LO w Elblągu, a także z Austrii, Kraju Basków, Danii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Włoch przez kilka godzin prezentowali wcześniej przygotowane pomysły odnośnie ulepszenia lokalnej turystki.
- Raz w tygodniu spotykaliśmy się z naszym profesorem i szukaliśmy informacji o Fromborku i pomysłów na usprawnienie tamtejszej turystyki – dodaje Nicolas. - Robiliśmy notatki, pisaliśmy teksty. W końcu powstała z tego prezentacja, którą dziś przedstawiamy przed reprezentantami różnych szkół. Czy Frombork otrzyma pieniądze na realizację naszych pomysłów? Nie wiadomo…
Do zwiedzenia miasta nie zachęcają zamknięte wciąż drzwi katedry czy wymagający reanimacji port. Nie jest on także atrakcyjny (a mógłby) dla żeglarzy.
– Nasza grupa zwróciła uwagę na rozbudowę i usprawnienie bazy noclegowej i żywieniowej dla cumujących we Fromborku żeglarzy – opowiada nauczycielka niemieckiej grupy, Jutta Goette-Becker. - Niektórzy nocują z reguły na swoich żaglówkach, jednak z myślą o nich powinna powstać w pobliżu portu odpowiednia baza żywieniowa, a także powinni mieć oni możliwość dokonywania ewentualnych napraw żaglówek. Ja osobiście wykorzystałabym w jakiś sposób potencjał rezerwatu przyrody, by turyści mogli bardziej obcować z naturą. Jednak moi uczniowie nie zwrócili uwagi na tę właśnie kwestię.
Pomysłów na ożywienie tej atrakcyjnej pod każdym względem miejscowości było całe mnóstwo. Postulowano rozbudowę ścieżek rowerowych wzdłuż wybrzeża, utworzenie specjalnych miejsc przystankowych, gdzie można by było odpocząć podczas spaceru czy rowerowej wycieczki, stworzenie muzeum, które prezentowałoby przedwojenny i powojenny Frombork oraz Frombork czasów PRL i ten współczesny, rozwój dyscyplin wodnych takich jak żeglarstwo czy surfowanie. Zwrócono także uwagę na możliwości pozyskiwania funduszy na realizację zaprezentowanych dziś pomysłów.
W czwartek zagraniczni goście będą mieli okazję zobaczyć, czy ich pomysły mają szansę na realizację. Pojadą do Fromborka, by sprawdzić, jak teoria przekłada się na praktykę. Następnie zaprezentują swoje pomysły władzom i mieszkańcom Fromborka.
– Najpierw uczniowie zapoznali się z tym miastem wirtualnie, wirtualne przygotowali się do zadania, a jutro zobaczą, na ile mogą swoje pomysły zrealizować – mówi Tomasz Stężała, nauczyciel III LO. - Jutro także wnioski z programu zostaną przedstawione mieszkańcom i władzom Fromborka. Co one z nimi zrobią? Zobaczymy. A ponieważ Frombork jest związany z Kopernikiem, w piątek pokażemy naszym zagranicznym gościom również Toruń.