Bardzo łatwo przechodzą w stan gazu i nie potrzebują do tego specjalnych warunków, wystarczy temperatura pokojowa i normalne ciśnienie. Lotne związki organiczne - np. benzen, toluen, formaldehyd - to coś, z czym spotykamy się na co dzień, gdyż występują one w farbach, klejach, środkach czystości, dymie papierosowym, spalinach. I nie mają na nas dobrego wpływu: m.in. drażnią oczy, śluzówkę nosa, powodują bóle głowy, nudności, zmęczenie. Jak sobie z tym poradzić? Odpowiedź jest dość prosta: postawić w pomieszczeniach odpowiednie rośliny.
- Te rośliny same z siebie bardzo dobrze oczyszczają powietrze poprzez liście. Jednakże w Niemczech zrobiono badania, które dowiodły, że jeśli posadzimy je w specjalnej donicy, gdzie korzenie wychodzą na zewnątrz, to będą one oczyszczać powietrze siedem razy wydajniej – wyjaśnia Piotr Zimiński, który od lat prowadzi Gospodarstwo Ogrodnicze. - Produkuje się mechaniczne oczyszczacze powietrza, ale zużywają one prąd, trzeba w nich również wymieniać filtry. A więc mamy duży koszt zakupu i utrzymania. Tymczasem możemy raz wydać pieniądze, właśnie na taką specjalną donicę i dodatkowo cieszyć się pięknym widokiem. Używa się do niej specjalnego substratu na bazie skał naturalnych, jest węgiel aktywny. U nas można ją zakupić, wraz z rośliną. Warto dodać, że jedna donica oczyszcza pokój o wielkości 15 mkw., natomiast prostokątna skrzynia taki o wielkości 25 mkw.
Jeśli jednak szukamy roślin, które mają przede wszystkim spełniać funkcje estetyczne to warto zainteresować się na przykład begoniami. To kwiaty, które świetnie się sprawdzają w cieniu, istnieje jednak odmiana, która doskonale poradzi sobie w słońcu.
- Begonia boliwijska bardzo silnie i pięknie się rozrasta, nadaje się nie tylko do donic wiszących, ale i do tych wysokich – mówi Piotr Zimiński.
Dobrym pomysłem będą także hortensje, mieniące się przeróżnymi barwami: od białych, po blado i ciemnoróżowe aż po intensywnie niebieskie. To bardzo efektowna roślina, która ozdobi ogród, taras, balkon czy mieszkanie aż do późnej jesieni.
Tych, którzy kochają mocne, wyraziste kolory może zainteresować pelargonia angielska.
- To absolutny hit. Mamy różne kolory: ciemnojeżynowy, czerwony z liśćmi, które pachną cytrusami, biały z cętką, intensywny róż. Warto zaznaczyć, że to roślina lubiąca suche podłoże, nie należy jej za często podlewać – dodaje Piotr Zimiński.
Bardzo interesującą rośliną jest bakopa. Jest ona znana w Indiach od bardzo dawna - to ziele wykorzystywane w medycynie ajurwerdyjskiej od 5 tys. lat. M.in. poprawia pamięć i koncentrację, zalecana jest w procesie rekonwalescencji po przebytych udarach i urazach mózgu. Bakopa, nazywana także brahmi, może być także wspaniałą ozdobą ganeczku, altanki, balkonu. Jej drobne kwiaty i liście potrafią dodać uroku wielu przestrzeniom. Najlepiej wybrać dla niej stanowisko słoneczne albo półcień i dosyć często podlewać – wtedy ukaże swoje piękno.
Zobacz, co znajdziesz w Gospodarstwie Ogrodniczym Piotra Zimińskiego.
--------------Art.promocyjny-------------