UWAGA!

Podczas robót odkopali schron

 Elbląg, Poniemiecki schron przeciwlotniczy przy ul. Lotniczej
Poniemiecki schron przeciwlotniczy przy ul. Lotniczej (fot. Michsł Skroboszewski)

Podczas prac na ul. Lotniczej odkopano fragment schronu przeciwlotniczego z lat 30. ubiegłego stulecia. O interesującym odkryciu poinformowało Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze Denar z Elbląga. - Warto, by mieszkańcy zobaczyli, co kryła ziemia zanim to zostanie wyburzone - argumentowali.

W związku z przebudową ulicy Lotniczej (budowa dróg dojazdowych do wiaduktu na Zatorze) odkryte zostały schrony, a raczej ich część.
       - To nie było dla nas zaskoczeniem, bo sieć podziemnych schronów w Elblągu jest, a część tego była widoczna nad ziemią - mówi Sławomir Waszkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego Denar. - To schron przeciwlotniczy, poniemiecki, który od wejścia przy restauracji McDonalds ciągnie się do torów kolejowych. Zauważyłem, że został odsłonięty podczas prac związanych z przebudową ulicy Lotniczej więc podałem to do publicznej wiadomości, by ci, którzy chcą, mogli przyjrzeć mu się z bliska zanim zostanie wyburzony.
       Taką przyszłość potwierdza Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu: - W ramach budowy wiaduktu przewidziano do wyburzenia pięć obiektów podziemnych, schronów z końca lat 30. XX wieku - mówi. - Jest to konieczne, bo kolidują z budową dróg dojazdowych, a dokładniej z siecią infrastruktury podziemnej, z projektowanymi wzmocnieniami pod nasypy oraz z samymi nasypami. Zgodnie z opinią konserwatora zabytków na tym terenie nie ma nic z dawnych czasów, co mogłoby opóźnić prace budowlane. Nie będą więc prowadzone badania archeologiczne w związku z odsłonięciem schronów.
       Wcześniej zdarzało się, że to, co odsłoniła ziemia spowodowało wstrzymanie inwestycji drogowych. Przykład z roku 2012, gdy na ul. Pocztowej, podczas modernizacji drogi wojewódzkiej 503, robotnicy dokopali się do fragmentów XVI-wiecznego bastionu.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • "podałem to do publicznej wiadomości, by ci, którzy chcą, mogli przyjrzeć mu się z bliska. .. " Nie da się temu obiektowi przyjrzeć z bliska, ponieważ teren jest ogrodzony. No chyba że ktoś chce natrafić na policję i tłumaczyć się czemu wtargnął na teren budowy.
  • Też nowina kiedyś w koło były bunkry a obecnie jest dworzec PKS i baza. W parku Planty też są zasypane bunkry. A może warto zrobić listę zasypanych bunkrów w Elblągu. WARTO- może coś w nich jest ukryte.
  • Też mi odkrycie. .. wszyscy wiedzą, że tam jest stary bunkier. A te śmieci to może jeszcze radzieccy żołnierze zostawili a nie menele?;P
  • Ciekawe - konserwator zabytków powiedział, że nie ma tam nic wartego uwagi jeszcze przed odkopaniem schronu. ..
  • czy teraz budowa zostaje zatrzymana? poniewaz nie bylo badan. .. skoro jest tam cos przedwojennego nalezaloby zgdniez zasada zbadac teren. .. aby nie zaorac czego ciekawego
  • Złoty pociąg, albo bursztynowa komnata zapewne
  • Podobne bunkry istniały przy. ul. Mickiewicze przed szkoła nr 4,Robotnicza róg Browarnej przy starej podstawówce 7 Lotnicza i w wielu innych miejscach w Elblągu i nikt ich nie przeszukiwał, w chowanego bawiliśmy się w nich (Mickiewicza). Przypominam archeologom że większe bunkry i podziemia istnieją we Fromborku wzgórze katedralne (bliżej Sanatorium) i nikt tam nie szuka i nie robią z tego wielkiego problemu, a tam warto odkopać i przeszukać a może tam jest schowana Bursztynowa Komnata?? wszędzie szukaja tylko nie tam gdzie jest ukryta
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    0
    elblążanin48(2017-07-11)
  • @inc - Ten bunkier to nic nowego i nie został odkryty, bo wejście było otwarte, potem zamknięte metalowym włazem. Dalej w stronę torów - z zasypanym wejściem i z dostępnym (teraz już chyba zaspawanym lub zamkniętym na kłódkę) autentycznym włazem wejściowym - za torami, zaraz przy jednostce wojskowej. Poza tym nikt jakoś nie płakał, jak zrównano z ziemią bunkry przy Zagonowej. To tylko nory dla bezdomnych i narkomanów. Pełne śmieci, odchodów i igieł. Spustoszone dawno temu.
  • Rewelacja.To może jeszcze w Elblągu znajdziemy złoty pociąg????!!!!!!! A może tam jest bursztynowa komnata!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    2
    elblazanin(2017-07-11)
  • Nie jestem mieszkancem Elbąga, tylko się w nim urodziłem, a co do tych bunkrów to wiem o nich już z 60-ych lat ubiegłego wieku. Żadna nowość, i sądziłem że już dawno były przeszukane
  • Żadna nowość, część schronu była zniszczona jak budowali macdonalda i lotos, reszta została zasypana.
  • Sadowa miedzy jednostką a domkami a z drugiej strony między cmentarzem a ul. Kossaka też są schrony i to nie małe.
Reklama