Jak wyglądały fortyfikacje dawnego Elbląga? Jak to się stało, że zbudowano miasto na bagnach? Na te i wiele innych pytań mogliśmy poznać odpowiedź podczas „Soboty z Przewodnikiem”, czyli kolejnego spotkania z serii wakacyjnych wycieczek organizowanych przez elbląski odział PTTK.
Sobotni spacer rozpoczął się na placu Słowiańskim, gdzie szef elbląskiego oddziału PTTK Leszek Marcinkowski oddał głos archeolog Grażynie Nawrolskiej, która opowiedziała o początkach miasta i jego pierwszych umocnieniach.
- Pierwsze obwarowania historycznych początków Elbląga, ponieważ ciężko mówić na tym etapie o fortyfikacjach, polegały na zwyczajnym okopaniu się w miejscu pobytu. Rowy, z których wydobyto ziemie w późniejszym czasie, zalano wodą, a z ziemi którą z nich wykopano usypano wały - mówiła Grażyna Nawrolska.
Najstarsze murowane fortyfikacje w mieście pojawiły się pod koniec XIII wieku. - Na ul. Kowalskiej znajdujemy ślady najstarszego fragmentu muru obronnego miasta. Jest to mur ceglany na fundamencie kamiennym. Był usadowiony wzdłuż wcześniejszych, ziemnych umocnień. Jego początki datowane są w okolicach końca XIII wieku - opowiadała archeolożka, nawiązując również do tego, w jaki sposób gospodarowano i utrzymywano umocnienia miejskie.
- Właścicielem umocnień było miasto i to właśnie na władzach miejskich spoczywał obowiązek utrzymania i konserwowania fortyfikacji. Jednak poszczególne cechy i inne organizacje miejskie miały również w obowiązku zajmować się naprawą części umocnień jak i w razie konieczności wystawiać obrońców - mówiła.
Dowiedzieć się mogliśmy również, że Elbląg powstał na bagnach. Grażyna Nawrolska zwróciła uwagę, że budowanie miasta w takim terenie było nowatorskim pomysłem i sama lokalizacja nie sprzyjała osadnictwu.
- Miasto powstało na bagnach. Była to koszmarna lokalizacja do budowy osady. Chodziło tu jednak o politykę. Opanowanie tego terenu pozwalało na organizację wypadów na wschodnie rubieże kontrolowane wtedy przez Prusów jak i kontrolę pobliskich terytoriów - wyjaśniała.
Uczestnicy wycieczki mieli okazje dowiedzieć się o początkach miasta w kontekście jego umocnień. Poznać historię od czasów krzyżackich, po późniejsze, gdy władali nim Niemcy, aż po czasy nowożytne, gdy weszło we władanie polskie.
Udział w spotkaniach organizowanych co sobotę przez odział PTTK Ziemi Elbląskiej jest bezpłatny. Ich tematyka jest różnorodna, ale zawsze związana z historią Elbląga. Więcej informacji na www.pttk.elblag.com.pl