UWAGA!

Nasze miasto

Wczoraj odbyły się uroczystości związane z 60. rocznicą powrotu Elbląga do Polski.

W okolicznościowych spotkaniach pod pomnikami Żołnierzy Armii Czerwonej i Odrodzenia wzięli udział: prezydent Elbląga, przedstawiciele organizacji kombatanckich, harcerze oraz grupa weteranów z Kaliningradu. Przypomnijmy, 10 lutego 1945 roku, nad ranem, zakończyły się trwające od 23 stycznia krwawe walki o Elbląg. Żołnierze II Frontu Białoruskiego zdobyli miasto, które było ważnym strategicznie punktem oporu Niemców.
     - Miasto przypominało wielkie gruzowisko - wspomina Aleksandra Łopatniuk.
     Maria Sadłowska, wiceprezes Związku Sybiraków, przyjechała tu z Kazachstanu w 1946 roku wraz z matką i ponad setką sierot:
     - Na przedmieściach drzwi do domów były pozabijane deskami i były na nich rosyjskie napisy: „miny”, śródmieście było morzem gruzów, a starówki właściwie nie było – mówi. – Wtedy dla nas Elbląg był zniszczonym miastem niemieckim; dziś, po latach, to jest już nasze miasto, tu urodziły się nasze dzieci, wnuki, tu są groby bliskich.
     Warto przypomnieć, że przez wiele lat rocznicę wyzwolenia Elbląga obchodzono 12 lutego, bo prawdopodobnie właśnie tego dnia niemieccy obrońcy miasta podpisali kapitulację.
SZ

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • no wiec o co w koncu chodzi?? wczoraj pytalem o 12 lutego i dowiedzialem sie, ze to rocznica odbicia miasta Krzyzakom, teraz nagle widze, ze jednak chodzi o 1945???
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    elwawo(2005-02-11)
  • Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o chodzących przy chodzikach.
  • Cytat z mądrej książki:"12 Lutego - Obecna nazwa kojarzy się wielu elblążanom z datą wyzwolenia miasta. To prawda, tyle że chodzi o rok 1454, kiedy to elblążanie opanowali krzyżacki zamek i burząc go rozpoczęli długi, ponad 300-letni okres władztwa Rzeczypospolitej. (..) 4 lutego 1454 r. wystawiono w Toruniu dokument wypowiadający posłuszeństwo Krzyżakom, a w dwa dni później wybuchło zbrojne powstanie, które szybko się rozszerzyło. W rejonie Powiśla, gdzie akcja spotkała się z silnym oporem Krzyżaków, kierowanych z malborskiego zamku, a później z Pasłęka przez komtura elbląskiego Henryka Reuss von Plauen, do ataku pierwsze ruszyło Stare Miasto Elbląg. Podjęto szturm zamku, który bronił się przez kilka dni. 12 Lutego zamek został poddany. Dzień ten uznaje się za datę zniesienia władztwa krzyżackiego nad miastem. Już 6 marca nastąpił akt poddania Związku Pruskiego władzy Rzeczypospolitej, po którym Kazimierz Jagiellończyk inkorporował Prusy do Korony."
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pennyroyal.tea(2005-02-11)
  • ...12 lutego, bo prawdopodobnie właśnie tego dnia niemieccy obrońcy miasta podpisali kapitulację.
  • Mnie tam nawet w szkole piłują, że ul. 12 lutego to od daty kapitulacji zamku w 1454 r. nazwę wzięła:P
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pomezanin(2005-02-11)
  • jak to było dla was miasto niemieckie, to spadajcie tam skąd przyleźliście
  • Pomnik Żolnierzy Armii Czerwonej... hmmm, sorry nie rozumiem. Co im do tego??? Jakoś tak nie uważam, że byli oni lepsi od niemców a czasem gorsi...i to nawet bardzo. Jeśli czczono tam uklad, który trwal przez tyle lat, to gratuluje!!! Jesteśmy wdzięczni za komunizm. Oj glupota nie ma granic w lokalnych "Panach".
  • 10. lutego żołnierze II Frontu Białruskiego odbili z rak Niemców Elblag, który wtedy zamieniono w twierdzę. Stąd ta data, jako dzień powrotu Ebląga do Polski. I to święto tak jest nazywane, a nie dniem wyzwolenia Elbląga.
  • a ja myslę , że ulicę 12 Lutego nazwali na cześć mojej Mamy , która urodziła sie 12 lutego i mieszka na 12 Lutego :P
  • A właśnie że nie bo na moją cześć bo też mam urodziny 12 lutego;P
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    DayDreamer(2005-02-13)
  • Dziękuję, że ktoś jeszcze pamięta moją książkę pt. "Ulice Elbląga", wydaną w 1989 r. Rzeczywiście: zdobycie - nie wyzwolenie - Elbląga przez wojska sowieckie miało miejsce 10 lutego, a nazwa ulicy podchodzi od innego ważnego wydarzenia, decydującego o losach Elbląga przez kolejne 300 lat tj. z faktem zdobycia przez elblążan zamku krzyżackiego 14 lutego 1454 r. Resztkami zburzonego zamku krzyackiego są zabudowania podzamcza mieszczącego Muzeum Elbląskie. Sam zamek - najpewniej - mieścił się w okolicach ul. Wapiennej. Jeżeli kogoś interesuje historia naszego miasta i historia jego ulic oraz ich nazw (łącznie z niemieckimi), to proszę o kilka słów na mój adres mailowy. Mam jeszcze kilkadziesiąt egzemplarzy "Ulic Elbląga" uratowanych z piwnic ETK. Oddam je osobom zainteresowanym praktycznie za darmo. Może zgłoszą się szkoły?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Grzegorz Baranowski(2005-02-13)
  • Do nazwy ulicy 12 LUTEGO dodać 1454 r. i nikomu nic nie bedzie sie myliło!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reklama