UWAGA!

Muzeum wyremontowane!

 Elbląg, Muzeum wyremontowane!
Fot. nadesłana

19 października nastąpił odbiór robót budowlanych obejmujących remont dachu zabytkowego budynku Podzamcze – skrzydło wschodnie, stanowiącego siedzibę Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

W budynku Podzamcze prezentowanych jest 5 wystaw stałych przybliżających historię miasta i regionu. Mieszczą się tu także magazyny zbiorów i pracownie naukowe. W ramach inwestycji wymienione zostały uszkodzone elementy deskowania oraz całość pokrycia dachu obiektu. Wykonano izolację połaci dachu II piętra i lukarn, zamontowano nowe obróbki blacharskie oraz uzupełniono orynnowanie. Prace zostały zrealizowane przez elbląską firmę Brodziak Budownictwo. W ich efekcie zabytkowy obiekt, stanowiący jeden z niewielu reliktów przestrzennych i budowlanych dawnego kompleksu zamku krzyżackiego, został zabezpieczony, a znajdujące się w budynku zbiory muzealne zyskały właściwe warunki przechowywania. W obiekcie i jego otoczeniu możliwe stało się także prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej czy związanej z popularyzacją dziedzictwa kulturowego regionu.

Remont dachu Podzamcza stanowił ostatni etap procesu modernizacji elbląskiego muzeum zapoczątkowanego w 2007 r. W latach 2007 – 2012 została opracowana dokumentacja projektowa inwestycji oraz pozyskano środki finansowe z Unii Europejskiej na remont jednego z budynków i dziedzińca. Następnie, w roku 2016, zrealizowano I etap remontu skrzydła południowego budynku Podzamcze ze wsparcia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2017-2018 wyremontowano obiekt Gimnazjum i ukończono prace w skrzydle południowym. Środki na ten cel pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dopiero w bieżącym roku udało się uzyskać dofinansowanie na zwieńczenie procesu modernizacji, czyli na remont dachu Podzamcza, w ramach projektu „Muzea ponad granicami. Etap II”, dofinansowanego przez Unię Europejską, z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. Jak łatwo policzyć, cały proces trwał 16 lat.

Finalizacja procesu modernizacji infrastruktury muzeum jest najcenniejszym prezentem urodzinowym dla instytucji z okazji jubileuszu 70-lecia, który przypada na marzec 2024 roku.

Agnieszka Sławińska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ładny dach. Pozdrawiam z Łodzi.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    Były ochroniarz(2023-10-23)
  • W kolejnym etapie warto by odbudować pozostałę skrzydło muzeum. Przyda się dodatkowa powierzchnia na eksponaty.
  • Bardzo dobre pomysły Pana Grzegorza Nowaczyka o utworzeniu MUZEUM w Elblągu i Pana Daniela Lewandowskiego o nazwie MUZEUM ELBLĄSKIEGO PRZEMYSŁU. Zasadne jest wykorzystanie oryginalnego budynku - z historią. Tak zrobiono np. w Łodzi w elektrociepłowni EC4 i w Elektrowni Łaziska. Od zaraz dekoracją w Muzeum będą pokrywy kanalizacyjne, których elbląski fotograf naliczył ok.16 różnych. W tak cennej inicjatywie, na pewno elbląskie firmy pomogą. Uszanowanie osiągnięć naszych elbląskich poprzedników jest patriotycznym obowiązkiem. Stefan K.
Reklama