UWAGA!

Mieszkania komunalne na wagę złota

 Elbląg, Mieszkania komunalne na wagę złota
(fot. Mikołaj Sobczak)

403 rodziny czekają w Elblągu na przydział mieszkania komunalnego, w 2025 roku na listach przydziałowych znalazło się 107 rodzin. Najstarszy wniosek o przydział pochodzi... z 2015 roku.

W Elblągu, jak wynika z raportu o stanie miasta (ostatnie dane za 2023 r.), jest 4799 mieszkań komunalnych, większość znajduje się w budynkach zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe. Budynków mieszkalnych ze 100-procentową własnością samorządu jest 182, z czego 38 jest przeznaczonych do rozbiórki do 2028 roku.

Na przydział mieszkania komunalnego w Elblągu czekają 403 rodziny. W 2025 roku społeczna komisja mieszkaniowa dokonała przydziału takiego lokalu 107 rodzinom. Większość (83) to lokale, którzy najemcy muszą najpierw wyremontować.

- Rodzinom będą proponowane mieszkania sukcesywnie w miarę odzysku lokali. Każda osoba ma prawo do trzech ofert, które będą proponowane w ciągu roku. Odmowa przyjęcia trzeciej oferty skutkuje skreśleniem z listy przydziału mieszkań – informuje w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe prezydenta Elbląga.

Jak informują urzędnicy, Społeczna Komisja Mieszkaniowa na ostatnim posiedzeniu rozpatrzyła łącznie 258 wniosków, w tym 68 pozytywnie i 190 negatywnie.

- Komisja spośród wszystkich wniosków spełniających kryteria dokonuje wyboru wniosków rodzin, które są w najtrudniejszej sytuacji socjalno- bytowej, nie stać ich na pozyskanie mieszkania na rynku mieszkaniowym oraz potrzebują pilnej pomocy w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych – tłumaczą urzędnicy.

Co w przypadku kiedy pozytywnie rozpatrzono wniosek o przydział mieszkania do remontu, a tej osoby nie stać na remont mieszkania? - Taka rodzina zostaje ujęta w rejestrze osób oczekujących na przydział lokalu bez remontu. Wniosek musi być zaktualizowany i pozytywnie zaopiniowany przez Społeczną Komisję Mieszkaniową w IV kwartale danego roku – wyjaśnia biuro prasowe prezydenta.

Jak twierdzą urzędnicy, średni czas na oczekiwania na lokal komunalny z miejskiego zasobu wynosi od 1 roku do 3 lat. Ale najstarszy pochodzi z... 2015 roku. - Jest to osoba, która nie będzie w stanie utrzymać lokalu z powodu braku środków finansowych oraz trudności z usamodzielnieniem się – wyjaśniają urzędnicy.

Czytelnicy portElu zwracają uwagę, że mimo długich kolejek po przydział lokalu komunalnego, w Elblągu jest wiele pustostanów. Ile dokładnie? Na tę odpowiedź wciąż z urzędu czekamy.

– Ta liczba ciągle się zmienia, w związku z kolejnymi przydziałami. Jest duża rotacja – tłumaczy Joanna Urbaniak, kierownik biura prasowego prezydenta Elbląga. - Są to lokale o złym stanie technicznym w budynkach przeznaczonych do rozbiórki oraz lokale uwolnione i proponowane rodzinom z listy przydziału mieszkań do remontu we własnym zakresie. Na część tych mieszkań są już zawarte umowy remontowe, a przyszli najemcy wykonują remont przed zamieszkaniem. 91 pustostanów znajduje się w budynkach przeznaczonych do rozbiórki – informuje ratusz.

Warto dodać, że na koniec 2024 roku lokatorzy, którzy obecnie wynajmują lokale komunalne od miasta mają łączne zadłużenie na kwotę 67 mln złotych (nie licząc odsetek), a ogólne zadłużenie lokali mieszkalnych (licząc z odsetkami) wynosi już ponad 103 mln złotych!

W 2023 roku (dane z ostatniego raportu o stanie miasta) elbląski samorząd posiadał zarejestrowanych 1895 wyroków eksmisyjnych, w tym 1425 z prawem do otrzymania lokalu socjalnego.

- W zdecydowanej większości wyroki nie są realizowane, ponieważ dłużnicy spłacają zaległości podpisując ugody z ZBK. W wielu przypadkach wstrzymano wszczęte postępowanie eksmisyjne, gdyż dłużnicy spłacili zaległości. W 2023 roku zrealizowano 22 wyroki eksmisyjne wskazując rodzinom lokale socjalne – czytamy w raporcie o stanie miasta za 2023 r.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • 1/ dlaczego tak liczne elbląskie pustostany nie są zagospodarowywane, także przy wsparciu i udziale osób z listy oczekujących ? 2/ Jaki jest aktualny status kamienicy przy ulicy Czerniakowskiej 27.
  • Może warto zastanowić się nad rewolucją w temacie miejsc odseparowania i zakwaterowania dla patologicznych osób które nie płacą i dewastują oferowane im mieszkania. Może na wzór obozów dla azylantów. Wtedy nagle hotelowce na Jaśminowej i Łęczyckiej będą znosnymi do mieszkania, a baraki na Skrzydlatej wyburzone, a na ich miejscu postawione nowe przyzwoite budynki. Tak, czy inaczej baraki te powinny jeszcze w tym roku zniknąć. Pustostanów w Elblągu jest pod dostatkiem, a do ich wyremontowania powinni być włączeni przyszli lokatorzy. Nic za darmo. Jak sami dołożą swoją pracę to będą szanować, a nie dewastować..
  • 2015? Dziwne. W bloku u nas dostalo moeszkanie mlode malzenstwo ktore wrocilo z zagranicy. Zle sie im nie powodzi. Dlaczego oni a nie ci potrzebujacy?
  • I w co ty wierzysz? Większość oczekujących nic od siebie nie da, bo im się nie chce.
  • Nie samym chlebem człowiek żyje. O tej porze roku chodzą domokrążcy oferują bilety do nieba
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    10
    13
    Smutna prawda o tym kraju(2025-02-19)
  • W 2025 r Polacy dadzą 31 mld emerytom w postaci 13 i 14 emerytury. Ci którzy czekają na mieszkania niech im podziękują. Albo emerytury albo inwestycje w kraju
  • @Jasiekzelblag - Nic dziwnego parka ta musiała od lat skrupulatnie pilnować swojego statusu w PL a zjechali już na przydział kwadratu.
  • Dywagacje są zbędne. Oczekujący na pewno rozważyli by każdą opcję. Nawet remontu mieszkania do stanu zamieszkania. Z dyskontem w czynszu np. Problemem jest patologia, która wie może nie płacić, że i tak guzik im zrobią. Nakaz eksmisji jest pustym papierkiem bo lokali socjalnych brak. To prawo na pewnie ze sto lat. Eksmisja na bruk z własnej winy to powinno obowiązywać.
  • Wystarczy nie robić chorych dopłat do kredytów, a ceny będą jak w Hiszpanii... mieszkanie 80 mkw kosztuje 250 tys zł!!!
  • Przyjmijcie pomarańczowego Amerykanina na etat to wam wyczyści zasoby....
  • No piękne cyfry.1895 wyroków eksmisyjnych, w tym 1425 z prawem do otrzymania lokalu socjalnego. A ile jeszcze jest spraw nieprawomocnych bez wyroków. Mieszkanie komunalne, które jeszcze bezczelnie zadłużają pod korek...
  • Chyba na wsi w Hiszpanii. To ta sama cudowna Hiszpania gdzie rodowitych mieszkańców nie stać na mieszkania i koczują w przyczepach? Bo nieruchomości drogie.
Reklama