15 sierpnia 1920 r. trwała bitwa pod Warszawą, w trakcie której żołnierze Wojska Polskiego odparli atak Armii Czerwonej pod Warszawą i przeszli do kontrofensywy. Na pamiątkę tego zwycięstwa 15 sierpnia ustanowiony jest Świętem Wojska Polskiego. Zobacz zdjęcia.
„Marszałek Józef Piłsudski już w pierwszej połowie lipca planował doprowadzenie do wielkiej batalii. Początkowo zamierzał zatrzymać odwrót polskiej armii na linii Narwi i Bugu. Jednak szybszy odwrót polskich wojsk wymuszał wybranie nowej lokalizacji. Bitwa Warszawska rozegrana została zgodnie z planem operacyjnym, który na podstawie ogólnej koncepcji Piłsudskiego opracowali szef sztabu generalnego gen. Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski. Operacja składała się z trzech skoordynowanych, choć oddzielonych faz. Kluczem do jej powodzenia miała być obrona przedmościa warszawskiego, czyli wschodnich granic stolicy. Północnego odcinka frontu wzdłuż linii Wisły miała strzec 5 Armia gen. Władysława Sikorskiego. Na południu, znad rzeki Wieprz, uderzenia na słabe siły tzw. Grupy Mozyrskiej miały dokonać oddziały pod dowództwem Piłsudskiego. Plan działań został zatwierdzony 6 sierpnia.“ - możemy przeczytać na portalu dzieje.pl
Dziś (15 sierpnia) pod pomnikiem Twórców Niepodległości odbyły się miejskie uroczystości.
- Oddajemy hołd tym, którzy walczyli o utrzymanie odzyskanej chwilę wcześniej niepodległości. Wojna 1920 r udowodniła dobitnie, że niepodległość nie jest dana na zawsze. że nie wystarczy ją zdobyć, znacznie trudniej jest ją obronić. Bitwa Warszawska była jedną z największych w naszej historii i bez wątpienia jedną z najważniejszych bitew, które zaważyły na losach nie tylko naszego kraju - mówiła Katarzyna Wiśniewska, wiceprezydentka Elbląga na dzisiejszych uroczystościach.
- Bolszewicy, którzy zdążyli się uporać ze swoimi wewnętrznymi przeciwnikami, rzucili na Polskę niemalże wszystkie swoje siły. Przewaga Sowietów wobec Wojska Polskiego była zatrważająca. Polacy byli zmuszeni do wycofywania się na każdym froncie, a brutalny przemarsz czerwonoarmistów został naznaczony grabieżami, mordem i gwałtami. Krwawy pochód został zatrzymany pod Warszawą - dodała Grażyna Kluge, przewodnicząca elbląskiej Rady Miejskiej.
Po przemówieniach przedstawicieli władz odbył się apel pamięci i salwa honorowa, a następnie poszczególne delegacje oraz mieszkańcy złożyli kwiaty