UWAGA!

Królewiec i Kaliningrad funkcjonują obok siebie

 Elbląg, Przy rondzie w Braniewie tablica została wymieniona
Przy rondzie w Braniewie tablica została wymieniona (fot. Krzysztof Szczepanik)

Z Elbląga do Królewca jest niewiele ponad 100 kilometrów. Z Braniewa już nawet poniżej 60. Od formalnej zmiany w polskim nazewnictwie, gdy zniknął Kaliningrad a pojawił się Królewiec, minęło raptem kilka tygodni. Nie wszędzie drogowcy zdążyli wymienić znaki z nowym nazewnictwem. Tak jest choćby w Braniewie.

W dwóch miejscach już pysznią się drogowskazy wskazujące drogę do Królewca. Im jednak dalej od rogatek wyprowadzających na Elbląg, tym bardziej uderza nazwa – Kaliningrad.

Karol Głębocki, rzecznik prasowy olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, nie widzi jednak w tym problemu: - Nie mogliśmy tej zmiany dokonać w ciągu jednego dnia. Cała operacja wymiany 26 tablic z dotychczasową nazwą Kaliningrad kosztuje w sumie około 60 tysięcy złotych. Kierując się zasadą racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi na bieżące utrzymanie dróg, część z tego oznakowania wytypowaliśmy do wymiany - 14 sztuk. Na pozostałych 12 tablicach treść zostanie skorygowana poprzez naklejenie nowej nazwy - Królewiec.

Trzeba tu pamiętać, że Kaliningrad swoja nazwę wziął od nazwiska prominentnego członka partii bolszewickiej Michaiła Kalinina. W 1919 roku został on formalną głową państwa sowieckiego. Początkowo był przeciwny kolektywizacji, ale pod presją Stalina, ją poparł. Sowiecki dyktator tolerował pewną niezależność w wypowiedziach Kalinina, gdyż uważał go za polityka prostolinijnego i chwiejnego, niezdolnego do intryg i w ostateczności zawsze podtrzymującego linię wodza. Niemniej jednak żona Kalinina była aresztowana i więziona w łagrach, skąd zwolniono ją dopiero w latach czterdziestych. Kalinin w tymże czasie praktycznie wyrzekł się swojej małżonki chcąc utrzymać się w łaskach Stalina. Uwięzienie żony było swoistym ostrzeżeniem wobec samego Kalinina. Takie metody stosował Stalin wobec wielu swoich współpracowników.

  Elbląg, W wielu miejscach w Braniewie jest jeszcze stara nazwa Kaliningrad, wkrótce ma na niej zostać naklejona nowa
W wielu miejscach w Braniewie jest jeszcze stara nazwa Kaliningrad, wkrótce ma na niej zostać naklejona nowa (fot. Krzysztof Szczepanik)

Podpis Kalinina widnieje między innymi pod decyzjami o rozstrzelaniu polskich oficerów w Katyniu. Media rosyjskie, które z oburzeniem informowały o polskich decyzjach odnośnie nazwy miasta, jakoś nie były skore do przedstawiania tego epizodu z życiorysu Kalinina.

Co ciekawe miasto Kalinin, leżące w centralnej Rosji (nieopodal niego urodził się Michaił Kalinin) w 1990 roku powróciło do swojej historycznej nazwy - Twer. Wtedy nikt w Rosji nie protestował.

Krzysztof Szczepanik

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • a teraz zapraszamy osoby niewykształcone, bez znajomości podstawowej historii Polski, uważające, że Risja może zmo4niac Polakom nazwy miasta jak jej się chce do wpisów typu" a po co to zmieniać? " I podobnych wykwitów ich zaburzonych łbów
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    22
    Zapraszamy ...(2023-06-20)
  • Proponuję jeszcze, aby spolszczyć nazwy miast w Chinach i Japonii oraz zmodyfikować historię świata stwierdzając, że Polska jest potęgą na Grenlandii, a Ziemia jest płaska. Nie rozumiem PIS-iorów, idą pod prąd i tylko ośmieszają nas jako naród.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    28
    36
    tttttttttttttttt(2023-06-20)
  • W końcu staliśmy z kolan, dajemy ruskim bobu :D Jak to dobrze że w Polsce nie ma innych problemów.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    27
    12
    ok_boomer(2023-06-20)
  • Jeszcze tylko zmienić Iwano-Frankiwsk na Stanisławów i będzie okey... A nie czekaj...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    26
    9
    elblongi(2023-06-20)
  • A moze trochę konkretów o lokalnych tematach, sile nepotyzmu ???,
  • A może tak odpiłować czerwoną gwiazdę z Agrykoli i wysłać kurierem do UM. Niech postawi sobie na biurko niejaki Janusz N. a może nawet Witold W.
  • Tu 60 tysięcy, tam 60 tysięcy. Tu 10 milionów, tam 10 milionów. Tu 3 miliardy, tam 3 miliardy. Drobnostka. Polska - bogaty kraj, społeczeństwo za wszystko zapłaci. A jak zabraknie pieniędzy, to się pożyczy i będą spłacać następne pokolenia. Podatki się podniesie i wszystko wróci do banków z procentem. W czym problem.
  • Kiedy przestaniemy sponsorować banderowców i wrócimy do normalności? Najpierw cyrk z kowidem który okazał się mega ściema gdzie nagle się okazało że foliarze mięli rację a później w ciągu jednego dnia kowid został obalony a na wokandę mediów głównego ścieku wskoczyła upaina gdzie jakiś minister ogłosił publiczne że teraz Polska jest sługa ukrainy! A później baranki się dziwią że inflacja wzbija się ku górze i wszystko jest drogie. Ostatnio prowadziłem dialog z takimi amebami które narzekały na ceny w sklepach i ceny paliw a po chwili wskoczyli na temat ukrainy i twierdzili że powinniśmy spełniać wszystkie ich rozkazy żeby nas ruscy nie atakowali. Więc NATO to jest jakaś fikcja i istnieje tylko teoretycznie? Dlaczego to my Polacy mamy się podkładać i łożyć na tą wojnę? Kiedy wreszcie polską będą rządzić Polacy?
  • Przypomne, że tego łachudry imieniem, do niedawna bylo nazwane rondo w Elblągu.
  • Baska a może orły ze Lwowa odpiłować i wysłac do Polski
  • Ciekawe kto mądry imienia i nazwiska o tym fakcie zadecydował? Miejmy nadzieję że go dopadnie komisja badająca rosyjskie wypływy.
  • @tttttttttttttttt - Ale to nie jest zmiana tylko przywrocenie starej nazwy. Nazwa kaliningrad jest dopiero od 1945.Wczesniej zawsze był Królewiec. W niemczech cały czas Kest Koenigsberg i nie ma problemu. Tak samo niemcy na swoich mapach maja ich historyczna nazwe Danzig. Nie rozumiem w czym jest problem?
Reklama