UWAGA!

Grypa zaatakuje

Służby medyczne sąsiadującego z Polską obwodu kaliningradzkiego, na podstawie dokładnej analizy sytuacji w latach poprzednich, spodziewają się w tym roku wyjątkowo silnego ataku grypy. Od kilku tygodni trwa tam akcja zachęcania mieszkańców do profilaktycznych szczepień, mogących znacznie złagodzić przebieg grypy.

Zgodnie z przewidywaniami głównego lekarza miasta w tym roku zimą w grodzie nad Pregołą będzie dużo większy poziom zachorowań na grypę w porównaniu z poprzednimi sezonami. Będzie to dość ostra jej odmiana. Ostatnie trzy lata także nie były zbyt łatwe - poziom zachorowań na grypę był wyjątkowo duży i znacznie przekroczył tzw. próg epidemii.
     Nad Pregołą atak pierwszej fali grypy spodziewany jest pod koniec grudnia. Kolejny jej nawrót, prawdopodobnie o wiele silniejszy od grudniowego, pojawi się na przełomie stycznia i lutego.
     Jednakże już od kilku tygodni kaliningradzcy lekarze notują wiele przypadków przeziębień i nieżytu górnych dróg oddechowych. Miesiąc temu tylko w ciągu jednego tygodnia w samym Kaliningradzie zanotowano przeszło 1800 przypadków dość skomplikowanych przeziębień. Liczba ta była zaledwie o 30 % mniejsza od tzw. progu epidemiologicznego - podała agencja Kaskad.
     Szczepieniu przeciwko grypie poddało się już prawie 40 tys. mieszkańców regionu. W ubiegłym roku na terenie całego obwodu zaszczepiono ponad 180 tys. osób.
     Wiele kaliningradzkich zakładów zakupuje ze swoich środków szczepionki dla pracowników.
     Obwodowe władze administracyjne i samorządowe zakupiły z lokalnego budżetu także sporą ilość szczepionek. Zostaną one podane bezpłatnie przede wszystkim dzieciom powyżej 3 lat, uczęszczającym do przedszkoli oraz szkół, a także pracownikom sfery socjalnej w tym nauczycielom, którzy szczególnie są narażeni na szybkie zarażanie grypą.
     Władze Kaliningradu na szczepionki wydzieliły już z miejskiej kasy 500 tys. rubli. Kilkanaście tysięcy szczepionek, przeznaczonych dla pracowników struktur państwowych, w tym prokuratury i milicji, pochodzi z zapasów federalnych.
     Szczepionki przeciwko grypie można kupować indywidualnie. W aptekach dostępna jest rosyjska szczepionka (kilka rodzajów), która kosztuje ok. 100 rubli, a także wyprodukowane za granicą. W tym przypadku jest to już spory wydatek - ponad 300 rubli (10 USD).
     W Kaliningradzie działa od kilku tygodni specjalny sztab do walki z grypą, który obecnie koordynuje powszechną akcję szczepień.
MUR

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama