Aspirant Grzegorz Duda z elbląskiej komendy wraz z psem Racą został wybrany jako jeden z policjantów, którzy pełnią służbę w Paryżu przed i podczas igrzysk olimpijskich. Będzie pracował w stolicy Francji do 30 lipca.
Aspirant Grzegorz Duda pracuje w elbląskiej policji od 13 lat. Decyzją Komendanta Głównego Policji, został wysłany razem z innymi polskimi policjantami do Paryża, by dbać o bezpieczeństwo przed i podczas igrzysk olimpijskich.
Przewodnik i pirotechnik
- Został wytypowany, ponieważ jest przewodnikiem i pirotechnikiem - mówi nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. - Często jeździ na takie wydarzenia, zabezpieczał też podobne w kraju, więc ma doświadczenie. Przede wszystkim ma też psa, co jest przydatne.
Raca, pies Grzegorza Dudy, ma 3 lata i jest owczarkiem belgijskim wyszkolonym do wykrywania materiałów wybuchowych.
- Psy mają określony czas pracy, który w dużej mierze zależy od specyfiki terenu oraz warunków pogodowych. Przy takich wysokich temperaturach pies węchem może pracować czasem tylko 20 minut, ponieważ szybciej się męczy i nie jest w stanie dalej tropić, dlatego na takich wydarzeniach potrzeba wielu policjantów z psami, żeby mogły się one zmieniać - informuje nadkom. Krzysztof Nowacki. Jak dodaje rzecznik, Grzegorz Duda będzie pełnić służbę w Paryżu przez dwa tygodnie, do 30 lipca.
41 policjantów z Polski w Paryżu
Komisarz Mariusz Kurczyk, naczelnik Wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji, informuje, że delegowanych do współpracy w ramach organizacji Igrzysk Olimpijskich w Paryżu jest 41 policjantów z Polski.
- Mając na względzie charakter realizowanych zadań, polscy policjanci pełnią służbę w Paryżu w różnych terminach - mówi Mariusz Kurczyk. - Pierwsza grupa 6 funkcjonariuszy wraz z psami służbowymi przebywała we Francji od 3 lipca do 12 lipca. Od 15 do 29 lipca wymieniło ich kolejnych 7 przewodników z psami służbowymi. Od 25 lipca do 12 sierpnia służbę w Paryżu pełnić będzie 19 policjantów oddziałów prewencji policji, a następnie w dniach od 27 sierpnia do 9 września 9 policjantów oddziałów prewencji.
Przebywający obecnie w Paryżu policjanci to przewodnicy psów służbowych, którzy realizują sprawdzenia minersko-pirotechniczne miejsc i obiektów związanych z organizacją Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
- Wytypowani policjanci posiadają odpowiednie doświadczenie w służbie patrolowej, prawo jazdy kat. B, umiejętność posługiwania się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym sprawne komunikowanie się z zagranicznymi policjantami, znają zasady policyjnej współpracy międzynarodowej, a psy służbowe mają odpowiednie szczepienia oraz dokumentację - mówi Mariusz Kurczyk. - Policjanci zostali zakwaterowani na terenie ośrodka wybranego przez stronę francuską na terenie Paryża, dostosowanego do potrzeb psów policyjnych.
Jak dodaje naczelnik, codzienna służba realizowana jest w trybie zmianowym, z uwzględnieniem przerwy dla psów służbowych.