UWAGA!

Elbląg pamięta o Porozumieniach Sierpniowych

 Elbląg, Uroczystości 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych,
Uroczystości 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Mikołaj Sobczak

W poniedziałek (29 sierpnia) uroczyście obchodzono 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Elbląg był jednym z pierwszych w regionie miast, które przyłączyło się do strajku solidarnościowego w 1980 roku. Zobacz zdjęcia.

Oficjalne obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się o godz.18 mszą świętą w elbląskiej katedrze, druga ich część odbyła się pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970. - Uroczystości te są ważnym przypomnieniem, że NSZZ "Solidarność" rodził się w całej Polsce, a jego sukces był możliwy dzięki odwadze i poświęceniu tysięcy ludzi, również tutaj, na ziemi elbląskiej. Trzeba niezmiennie powtarzać, że latem 1980 roku w całej Polsce strajkowało ponad 900 zakładów pracy i 700 tys. ludzi, odważnych ludzi, którzy zmusili komunistyczny reżim do ustępstw - tymi słowami z okolicznościowego listu Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ "Solidarność" rozpoczęto uroczystości pod pomnikiem.

Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Elblągu przypomniał 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Listę otwierało żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych. Pozostałe dotyczyły przestrzegania konstytucyjnych praw i wolności, zniesienia przywilejów partyjnych oraz poprawy warunków bytowych społeczeństwa. - Podpisanie Porozumień Sierpniowych było ważnym przesłaniem dla Polski i świata. Prawość i odwaga polskich robotników okazały się realną siłą zdolną wpływać na rzeczywistość, poszerzając przestrzeń wolności. Pozostają one symbolem godności i szacunku dla człowieka i symbolem umiłowania wolności – mówił Grzegorz Adamowicz.

Jak podkreślił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga, było to przełomowe wydarzenie w najnowszej historii Polski. - Swój udział mieli też w nim elblążanie. Nasze miasto było jednym z pierwszych, poza Trójmiastem, które wsparło strajk solidarnościowy. Za te działania, za wykazanie się niezwykłą odwagą powinniśmy podziękować ówczesnym robotnikom z całej Polski - podkreślił Michał Missan.

W uroczystości uczestniczyli m. in. przedstawiciele władz Elbląga, powiatu elbląskiego i województwa warmińsko-mazurskiego, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”. Pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty, odegrano hymn państwowy.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Nasze materiały wideo

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama