UWAGA!

Dobry technik jest na wagę złota

 Elbląg, Z policją i prokuraturą współpracuje od niedawna labolatorium EPT
Z policją i prokuraturą współpracuje od niedawna labolatorium EPT (fot. WS)

Na miejscu zdarzenia zabezpieczają ślady: zbierają włosy, pyłki, fragmenty tkanek, szukają śladów krwi. Starają się myśleć jak sprawca: którędy wchodził i wychodził, czego dotykał. Detektywi w gumowych rękawiczkach, którzy są prawą ręką prokuratorów. Policyjni technicy kryminalistyki, jak również ich koledzy po fachu z innych służb szkolą się dziś (6 czerwca) w Elbląskim Parku Technologicznym. Zobacz zdjęcia.

To już drugie spotkanie, podczas którego technicy kryminalistyki z terenu województwa warmińsko-mazurskiego wymieniają się doświadczeniem, pogłębiają swoją wiedzę. W szkoleniu bierze udział ponad 40 fachowców od ujawniania i zabezpieczania śladów z ośmiu komend policji, jak również ze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Urzędu Celnego. Obecni są również elbląscy prokuratorzy.
       Asp. sztab. Arkadiusz Kieca, specjalista techniki kryminalistycznej KMP w Elblągu to policjant z ponad 20-letnim stażem w służbie i 14 -letnim doświadczeniem w ujawnianiu i zabezpieczaniu śladów.
       - Nie ma co ukrywać, nasza praca jest potrzebna tam, gdzie występuje nieszczęście ludzkie – przyznaje. - Technik musi być więc przygotowany psychicznie do radzenia sobie w trudnych sytuacjach, gdy jedzie na miejsce zabójstwa czy drastycznego wypadku drogowego. Słyszałem o przypadkach, gdy policjanci znakomicie radzili sobie z ujawnianiem śladów linii papilarnych przy użyciu proszków, ale widok ludzkich zwłok sprawiał, że nie wytrzymywali i po 2-3 zdarzeniach rezygnowali. Ta praca, choć ciekawa, nie jest odpowiednia dla każdego – stwierdza asp. sztab. Arkadiusz Kieca.
       Na co muszą zwracać szczególną uwagę technicy kryminalistyki?
       - Na wszystko – mówi elbląski policjant. - Nasza praca polega przede wszystkim na ujawnianiu i zabezpieczaniu śladów kryminalistycznych. Trzeba uważać, by ich nie zniszczyć, nie zanieczyścić i wreszcie zabezpieczyć. Ale zawsze powtarzam funkcjonariuszom: nasze zdrowie i życie jest najważniejsze. A narażeni jesteśmy na różne czynniki.
       A czego dotyczy dzisiejsze szkolenie?

  Elbląg, Asp. sztab. Arkadiusz Kieca, technik kryminalistyki
Asp. sztab. Arkadiusz Kieca, technik kryminalistyki (fot. arch. portEl)


       - Tematy dotyczą przede wszystkim śladów chemicznych m.in. postępowania na miejscu pożarów, prowadzenia oględzin, zabezpieczania mikrośladów z różnych powierzchni, zabezpieczania lakierów samochodowych np. podczas wypadków drogowych – wymienia elbląski technik.
       Technicy ściśle współpracują z prokuraturą.
       - Szczególnie na miejscach zdarzeń najpoważniejszych związanych ze zgonami, katastrofami, wypadkami – wskazuje Arkadiusz Kieca. - Zabezpieczamy ślady, które później są wykorzystywane w postępowaniu nadzorowanym bądź prowadzonym przez prokuraturę.
       - Technicy są naszym prawym ramieniem, bez którego nie dalibyśmy sobie rady - przyznaje Jolanta Rudzińska, zastępca prokuratora rejonowego w Elblągu. - Oni technicznie zabezpieczają dowody, ślady, które my później wykorzystujemy. Bez ich wiedzy, fachowości, staranności byśmy nic nie osiągnęli. Dobry technik jest na wagę złota, dlatego stale muszą się szkolić – podkreśla prokurator. - Nauka się zmienia, w wielu jej dziedzinach jest ogromny postęp. Przykładem jest Elbląski Park Technologiczny, w którym mieści się laboratorium. Wspomaga nas fachowością i – co istotne – jest tu, na miejscu.
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ooo a ja akurat zastanawiam się nad podjęciem studiów z zakresu kryminalistyki i kryminologii. .. Interesuje mnie to, ale z pracą to raczej " szału nie ma" . Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia zawodowe związane z takim kierunkiem ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    Gościówa(2014-06-06)
  • Proponuję Tobie zmienić kierunek studiów, jak sama powiedziałaś, z pracą raczej szału nie ma. Jest to bardzo specyficzny kierunek i jeżeli ktoś myśli, że zrobi na tym niezły pieniądz, to jest w błędzie. Chyba że z czasem zostanie ekspertem, będzie wykładał na studiach, pisał prace naukowe. Jest to kierunek zdecydowanie dla pasjonatów, a nie dla osób z przypadku.
  • A ja mam też dla Was fachure Pan Inżynier (dla wtajemniczonych lokatorów ESM Sielanka) Ma niezlle zryty beret, chwali sie każdemu że jest inzynierem, poziom dziecka szkoly podstawowej na poziomie klasy 2giej
  • MariuszLewandowski-Fc Poproszę o jakieś konkrety. .. .mariuszlewandowski1966@gmail. com
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    0
    1
    MariuszLewandowski-Fc(2014-06-07)
Reklama