UWAGA!

Co nas czeka w 2019 roku

 Elbląg, Czy w 2019 roku rozstrzygnie się przyszłość Góry Chrobrego?
Czy w 2019 roku rozstrzygnie się przyszłość Góry Chrobrego? (fot. Jacek Różański)

Niektóre wydarzenia w rozpoczętym właśnie nowym roku da się przewidzieć i to na nich się skupiliśmy. Za 12 miesięcy sprawdźcie, czy mieliśmy rację. Oto nasz przegląd.

Wyborczy maraton
      
W 2019 roku dwukrotnie pójdziemy do wyborczych urn. W maju, by głosować na kandydatów do Parlamentu Europejskiego, jesienią – by wybrać posłów i senatorów. Co ciekawe, dotychczas żadnemu z mieszkańców Elbląga nie udało się zasiąść w parlamencie w Brukseli i wiele wskazuje na to, że w najbliższej kadencji też to się nie stanie. Być może za to uda się wprowadzić równie silną reprezentację Elbląga w polskim parlamencie, jak w obecnej kadencji. Przypomnijmy, że mandaty wywalczyło w 2015 roku troje posłów i jeden senator z Elbląga.
      
       Będzie drożej
      
Co prawda rząd i parlament rzutem na taśmę zdecydował, że w 2019 roku nie będzie podwyżek cen energii elektrycznej (strach pomyśleć, co będzie w 2020 roku), ale wyższych cen wielu innych usług zapewne nie unikniemy. Na pierwszy ogień poszły opłaty za wywóz śmieci. W Elblągu od 1 marca podrożeją o 30 procent.
      
       Zaczną kopać na Mierzei
      
Rok temu przewidywaliśmy, trzymając polityków za słowo, że budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną ruszy w 2018 roku. Prognoza się co prawda nie sprawdziła, ale 31 grudnia minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poinformował media o ogłoszeniu przetargu na realizację inwestycji. Ma być rozstrzygnięty w ciągu trzech miesięcy, więc jeśli tak się stanie, rząd przez jesiennymi wyborami do parlamentu będzie mógł ponownie chwalić się wbiciem pierwszej łopaty. Tym razem tej rzeczywiście rozpoczynającej inwestycję, a nie pod geodezyjny słupek.
      
       Inwestycje, które muszą czekać
      
W 2019 roku raczej nie rozpocznie się budowa odkrytego kąpieliska przy ul. Spacerowej, która ma kosztować 50 mln złotych. Elbląski wniosek czeka na dofinansowanie na liście rezerwowej, bo pieniądze sprzed nosa miastu sprzątnęła Elbląska Spółdzielnia Mieszkaniowa Sielanka, której projekty zostały wyżej ocenione. Trudno dzisiaj powiedzieć, czy w tym roku w Regionalnym Programie Operacyjnym znajdzie się dodatkowa pula pieniędzy, z których Elbląg mógłby skorzystać.
       Wiosną mają się z kolei rozstrzygnąć losy modernizacji parku Dolinka. Wówczas okaże się, czy wspólny elbląsko-kaliningradzki projekt otrzyma dofinansowanie z programu Polska – Rosja. Jeśli tak się stanie, na Dolince na odcinku od ul. Górnośląskiej do Spacerowej powstanie park rekreacji: stoły do ping-ponga i szachów, siłownia plenerowa, leżaki, mała scena, plac zabaw dedykowany różnym grupom wiekowym, strefa seniora, a także "górka", czyli miejsce, w którym znajdą się zjeżdżalnie i elementy pozwalające się wspinać. Inwestycja ma kosztować 5,5 mln złotych.
       Miasto ma jednak o wiele większy problem. Co zrobić z inwestycjami, na które pozyskano dofinansowanie, a które nie mogą się rozpocząć, bo wykonawcy w przetargach proponują o wiele wyższe ceny. Tak dzieje się w sprawie modernizacji Szpitala Miejskiego czy rozbudowy oczyszczalni ścieków. 2019 rok powinien przynieść odpowiedzi na te pytania. 
      
       Nowa siedziba strażaków
      
Podobny problem mogą mieć elbląscy strażacy, którzy w 2019 roku powinni rozstrzygnąć przetarg na budowę nowej komendy przy ul. Łęczyckiej. Termin otwarcia ofert był już kilka razy przesuwany, bo oferenci mają mnóstwo pytań do zapisów przetargu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja ruszy wiosną, a komenda ma być gotowa w 2020 roku.
       O wiele dłużej na swoją nową siedzibę przy ul. Lotniczej poczekają policjanci. Pieniądze w resorcie na ten cel są zabezpieczone, ale przedłuża się procedura zamiany gruntów między Skarbem Państwa a samorządem. Być może 2019 rok będzie decydujący również w tej sprawie.
      
       Co dalej z Bażantarnią
      
W 2019 roku powinna się też rozstrzygnąć przyszłość Góry Chrobrego i samej Bażantarni, której główny szlak wymaga remontu po powodzi z 2017 roku. Te dwie sprawy muszą być uwzględnione przez władze miasta, jeśli nie chcą one podpaść tym mieszkańcom, którzy lubią uprawiać sport i rekreację. 
      
RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Ważne żeby PIS nie blokował w radzie miejskiej dobrych projektów dla naszego miasta a bedzie dobrze.
  • Co jest bardziej potrzebne w tym mieście niż odkryty basen? Jakiś prywaciaż, prezes spółdzielni, ma swoje plany i to on rządzi subwencjami w tym mieście?? Co na to prezydent, rada miejska??
  • Podwyżki czego tylko dusza zapragnie bo musi starczyć na populizm
  • Widocznie w sielance pracują ludzie, którzy potrafią pisać projekty bo się na tym znają. W um są pociotki, którzy wykonują niezbędne minimum bo ich praca nie ma sensu więc im się nic nie chce.
  • Elblążanie znowu wybiorą nie tych co potrzeba a potem biadolenie. Wybraliście takich radnych to niech wam opłaty podniosa o 100 %. Przekop mierzei wałkowany przez tyle lat a tu PIS raz dwa i kopie. Tylko zyski pojada na olsztyn jak wszystko. Jesli chodzi o Dolinkę to jest granda jedyny amfiteatr -totalna ruina. Sciany wodospadu nie wszystkie czynne, a kiedyś było oko na czym zatrzymać. S€żby |straż i policja w pierwszej kolejności powinni mieć budynki i sprzęt i pojazdy -ratuja życie wszystkim. Bazantarnia i tereny przecież są projekty co tam nie miało powstac i co -przedwyborcze obietnice wszystkich. OJ POPŁYNIECIE Z WODA -referendum juz przetestowane w Elblągu.
  • Polska to wspaniały kraj, a Elbląg to fajne miasto. W tej chwili w Polsce jest najlepiej od wielu wielu lat i oby tak dalej.
  • W żadnym z podniesionych tematów nie ma mowy o nowych firmach, nowych miejscach pracy, perspektywach rozwoju miasta, nadal trwać bedzie regularny odpływ mlodych na studia i do pracy poza Elbląg. Oprócz emeryto - rencistów i tych 50/60 +, oraz mlodych, ktorym najlepiej u mamy, reszta z malymi wyjatkami wyjedzie. Co zmieni tą sytuację w naszym depresyjnym mieście, bo na utworzenie wojewodztwa elblasko - gdańskiego już nawet najwięksi zwolennicy prezesa Kaczyńskiego i posłów Wilka i Krasulskiego przestali liczyć.
  • Elblazanie musicie walczyc o powrot do woj. pomorskiego to moze byc lepiej .Bo Olsztyn przez te 20Lat nic dla was nie zrobil..tylko spija smietanke .A Elblag to juz niedlugo calkiem spadnie na dno Pozdrawiam
  • 100% racji. Od samego poczatku pisze się o inwestycjach itd. I co one zmieniają ? Kiedy w końcu ktos z rządzących weźmie się za gospodarkę w tym mieście ? Czemu nic z tym mię robicie? Mam 20kilka lat. Z moich znajomych zostali tu najwytrwalsi, może z 20-25%. My którzy zostaliśmy coraz częściej rozmawiamy o wyprowadzce czy to do trojmiasta czy za granice bo Elblag nie oferuje nic. Wszędzie praca za najniższa, nie da się za to zyc. Lada moment wszyscy się stad wyniesiemy. Miasto wymiera...
  • Wybraliście prezydenta i radę miasta to macie podwyżki i śmiać mi się chce że głosujecie wciaz na tych samych a oni was j....ią i podwyższają rachunki. Logika elblongów mnie przeraża
  • Głupi jesteś, że masakra, nie umiesz samodzielnie myśleć, musisz korzystać ze wsparcia tvn. To oni ci wkładają do głowy gotowe formuł. Zal człowieka.
  • Czyli co? Zamiast basenu odkrytego, będziemy mieć jeszcze więcej szlabanow i plotów? Chodzą słuchy, że ma powstać druga strefa zasiekow. Już nie tylko szlaban przy wjeździe na osiedle, ale każdy budynek ma otrzymać szlaban.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    45
    8
    Poinformiwany(2019-01-01)
Reklama