UWAGA!

Co ma Elbląg do wiatraka

 Elbląg, Wiatrak zbudowany przez Macieja Kurczyńskiego można oglądać na scenie przy elbląskim muzeum
Wiatrak zbudowany przez Macieja Kurczyńskiego można oglądać na scenie przy elbląskim muzeum (fot. Anna Dembińska)

Albert Einstein powiedział „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona”. Te słowa pasują do Macieja Kurczyńskiego, którego pasją jest budowa konstrukcji z drewna. - Sama chęć pracy, chęć tworzenia, to mnie napędza - przyznaje elblążanin. Zobacz zdjęcia.

Maciej Kurczyński od kilkunastu lat zajmuje się pracą z drewnem. Jak przyznaje, jest to po prostu hobby, kompletnie niezwiązane z jego wykształceniem i zawodem. Największą jego jak do tej pory pracę, elblążanie od ponad roku mogą za darmo oglądać przy okazji spaceru na stare miasto. Jest nią drewniany wiatrak, inspirowany tymi holenderskimi, stojący na scenie przy Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

- Pomysł narodził się spontanicznie. To było takie moje pandemiczne zajęcie. Prace trwały trzy lata, teraz wiatrak stoi tu, super, że w muzeum, ale docelowo szukam miejsca, w którym by po prostu działał. Teraz wygląda jak atrapa, nie ma szans, żeby on tutaj się kręcił ze względu na warunki lokalne, a na otwartym miejscu on by pracował - mówi autor konstrukcji.

Wiatrak, oprócz tego, że jest ozdobą, posiada profesjonalne mechanizmy, umożliwiające jego pracę. - Wykorzystane materiały to drewno i metal. Sam daszek jest zrobiony z włókna szklanego, docelowo jeszcze chcę go pokryć strzechą trzcinową. Drewno jest zabezpieczone pokostem, chciałbym zrobić odeskowanie całej wieży. Na razie jest odkryta, ale to też ciekawostka dla oglądających, mogą zobaczyć, jak to w środku wygląda. Całość waży pół tony, rozpiętość skrzydeł to 5 metrów, wysokość też. Sam koszt takiej budowy to około 4-5 tys zł. Wiatrak jest wyposażony w mechanizm przekładni, gdzie można z tego wyprowadzić napęd i wtedy na przykład, wiatrak może napędzać generator elektryczny. Są tu moje własne patenty, ale generalnie jest to tradycyjna holenderska technologia, nią się inspirowałem - opowiada Kurczyński.

  Elbląg, Maciej Kurczyński
Maciej Kurczyński (fot. Anna Dembińska)

Wiatrak wykonany został starannie i z pełną dbałością o szczegóły, jednak dla autora od wszelkiej estetyki ważniejsza jest przede wszystkim praktyczność. - Funkcja determinuje dekoracyjność. Geometria jest nadrzędna, wszystko tutaj jest dostosowane do pracy - zaznacza konstruktor.

Zbudowanie w pełni funkcjonalnego wiatraka to zdecydowanie wyzwanie, którego mógłby podjąć się zespół inżynierów, jednak Maciej Kurczyński dokonał wszystkiego sam i to bez żadnego wykształcenia inżynierskiego. - Mam to po prostu we krwi - przyznaje nieśmiało, pytany, jak udało mu się zbudować działający mechanizm. - I internet pomógł. Jestem typowym samoukiem. Na holenderskich stronach wiatrakowych dbają o spuściznę techniczną, niemal krok po kroku wszystkie etapy budowy takiego wiatraka można prześledzić - dodaje.

Zazwyczaj by tworzyć, artyści potrzebują inspiracji z zewnątrz, jakiegoś pomysłu, który będą chcieli zrealizować. Niektórzy pragną też sławy, pieniędzy i uznania. Co kieruje Maciejem Kurczyńskim? - Sama chęć pracy, chęć tworzenia, to mnie napędza - przyznaje elblążanin. - Jak człowiek nic nie robi, to głupie myśli się pojawiają, a takie zajęcie jest dobre, żeby przed nimi uciec - dodaje.

Wiatrak może być dopiero początkiem, bo Kurczyński myśli powoli o kolejnych projektach. - Jak się jest po sześćdziesiątce to też planów zbyt dalekich się nie robi, ale chciałbym zająć się szkutnictwem, zbudować łódź, gdyby były warunki, wykorzystać do tego stare technologie. Takim marzeniem byłby funkcjonujący mini skansen, dostępny dla ludzi i cieszący oko - wyznaje z uśmiechem Maciej Kurczyński.

Anna Malik

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • PO doprowadziło że kasa miasta jest pusta jak ten wiatrak w środku !
  • Elbląg ma tyle do wiatraka co Kaczyński i PiS do prawa i do sprawiedliwości !
  • Chory człowieku wszystkiemu jest winny PiS? nawet Twoja poranna sraczka to pewnie wina PiSu
  • @Niezadowolony - Tylko i wyłącznie.....
  • Dzieło pana Macieja - konstruktora wiatraka zasługuje na szacunek i uznanie. Jest przykładem pasji która ujście znalazła w zamierającej sztuce stolarskiej. Konstrukcja taka wymaga znajomości technik konstrukcji drewnianych i wyobrazni. Odwołuje się do historycznych dokonań osiadłych na terenie żuław wiślanych menonitów. Człowiek od wieków starał sie okiełznać nieprzyjazną nature. Walczył z powodziami, zalewami chcąc pozyskać dogodne tereny dla osiedlenia się. Wiatraki od stuleci były tu - czyli na żuławach wiślanych ważnym elementem krajobrazu. Pełniły one różnorakie role, młynów do mielenia zboża, pomp osuszajacych zalane tereny. Warto umożliwić temu utalentowanemu elblążaninowi dalszy rozwój dokonań tak wartościowych poprzez wsparcie polegające na udostępnieniu lokalu lub terenu gdzie mógłby realizowąc swoje artystyczne dokonania.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    14
    0
    jan bez ziemi(2023-09-28)
  • Podczas jednego ze spodkań motoryzacyjnych na terenie muzum rozmawiałem z z tym Panem o tej konstrukcji. Jeśli Pan mnie pamięta to pozdrawiam.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    Trocin(2023-09-28)
  • Artysta dla którego drewno, jego tajniki i złożone drewniane konstrukcje nie mają tajemnic. Wiatrak taki wymaga setek godzin pracy, dokładnych pomiarów konstrukcyjnych i planów jego wykonania. Godny następca holenderskich mistrzów dłuta. Czekamy na aeroplan, fregatę i rekonstrukcje elblaskiej drewnianej palisady w pana wykonaniu
  • Z tą „sześćdziesiątką” to troszeczkę przesadził. To jest najlepszy wiek aby tworzyć.
  • @grzemal - możliwe, że jest już zużyty i nie będzie 61
  • Wróóóóóóóóóóóóćććććććć!!!! Gdzie ten art o sprzedaży działek przy chrobrego za 1mln? Coś mi umknęło? Przywidzenie miałem? Coś zniknęło??
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    2
    BoRomanNielubiJakJestNachlapan(2023-09-29)
  • 4-5 tyś? To dajcie temu Panu wykonać mostek Elewów. Z tego co pamiętam, to oficjalne kalkulacje oscylują w kwotach rzędu kilkuset tyś.
  • Wiatraki, Koźlaki. To produkt regioonslny, dobrze że powstają, nawet rekonstrukcje. Żuławy przecież nazywane były "Holandią Polnocy". To kolejny dddolny pomysł na promocję regionu, dobry pomysł. Władze lokalne ogłoszenia by się w to zaangażować, i pomoc Panu w zdobyciu funduszy na budowę wiatraków..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    Bolo Jabolo(2023-09-29)
Reklama