Zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości nie sposób nie odnotować także w "Opowieściach z lasu", stąd dziś zwrócimy uwagę na polskie symbole narodowe. - Czy na godle Polski jest orzeł biały czy też bielik? - pyta na ekologia.pl Przemysław Bicki.
Jak podkreśla Bicki, bielik jest najczęściej wymienianym gatunkiem ptaka, który miałby stać za ważnym dla Pokaków symbolem narodowym. Problem w tym, że ten... nie jest orłem.
- Pierwsze, a zarazem najstarsze ślady orła w naszym godle datowane są na okres rządów Bolesława Chrobrego. Na denarach z tamtych czasów widnieje postać orła białego w koronie. Na podstawie tych monet nie można jednoznacznie stwierdzić gatunku ptaka – czytamy na ekologia.pl. Tu zaczynają się dyskusje badaczy, bo na denarze można doszukać się białych lotek jak na bieliku, z drugiej strony – poza przybrana przez ptaka i jego ogon mogą sugerować, że na monecie jest paw.
- Naukowcom i opinii bardziej pasowała obecność właśnie orła, wystarczyło tylko znaleźć odpowiednie argumenty świadczące o tym. Orzeł występował na innych monetach książąt piastowskich, a także tarczach i chorągwiach od XII wieku. Od 1295 roku oficjalnie zagościł w polskim godle – pisze Przemysław Bicki.
Jakie są inne argumenty za tym, że na czerwonym tle widnieje bielik? Autor wskazuje m. in. na żółty, wielki dziób, rozmiar zwierzęcia i oczywiście jego dostojeństwo. Nie bez znaczenia jest też fakt, że bieliki ograniczają swoje terytoria i ich gniazda mogą znajdować się blisko siebie. Według XVI-wiecznego kronikarza Marcina Bielskiego, Lech miał widzieć w okolicach Gniezna wiele gniazd bielika i stąd wybrał go na symbol kraju. Jak było? Tego nie wiemy. Historia historią, legendy legendami, ale powiedzmy jeszcze kilka słów o samym bieliku.
Jak podaje medianauka.pl, to ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych.
- Głowa i szyja są jasnobrązowe, grzbiet i strona brzuszna ciemnobrunatne, ogon biały. Dziób jest ostro zagięty w dół, żółty – czytamy na stronie. Ptak ma też deskowane, szerokie skrzydła.
W jego menu znajdują się średniej wielkości ssaki i ptaki, nie pogardzi też rybką. Nawet mała sarna może stać się jego ofiarą. Chętnie sięga też po padlinę.
Czy "biały" = "bielik"? Tej kwestii nie będziemy tu rozwiązywać, zamiast tego podkreślimy, że w Polsce znajduje się on pod ścisłą ochroną. Jak informuje medianauka.pl, zagrożeniem dla jego liczebności jest działalność człowieka i chemiczne zanieczyszczenie środowiska...
Zakończmy pozytywnym akcentem: możemy cieszyć się tym, że nasz region jest dla bielika atrakcyjnym miejscem zamieszkania.
- Bieliki na naszym terenie mają się całkiem dobrze, bo znajdują tu bardzo dobre warunki do życia, a wpływ na to ma bliskość dużych zbiorników wodnych, w których ten ptak chętnie poluje na ryby - podkreśla Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - 20 stref ochronnych bielika znajduje się na terenie Nadleśnictwa Elbląg - dodaje leśnik.