UWAGA!

Trzy powody do świętowania w IV LO

 Elbląg, Trzy powody do świętowania w IV LO
Fot. Anna Dembińska

– Najbardziej w tym zawodzie lubię wyzwania. Kiedy ponad dwadzieścia lat temu zdecydowałam się na tę pracę, moja motywacja była inna, ale teraz napędza mnie działanie z uczniami – mówi pani Mariola, nauczycielka z ponaddwudziestoletnim stażem z IV LO w Elblągu na uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zobacz zdjęcia.

Z okazji dzisiejszego (14 października) święta, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Elblągu, odbyła się oficjalna uroczystość z udziałem władz miasta, gości, uczniów, dyrektorów oraz oczywiście nauczycieli. Była połączona z jubileuszem trzydziestolecia placówki.

– To potrójne święto, bo urodziny, imieniny i dzień wszystkich pracowników oświaty – mówi Grażyna Kluge, przewodnicząca Rady Miejskiej w Elblągu. – Kwiaty nie zawsze rozkwitają w tym samym momencie, ale wszystkie wymagają pielęgnowania i troski, którą tu każdy uczeń otrzyma.

Początki IV LO, które powstało w 1994 roku, a dzisiaj jest częścią Zespołu Szkół i Placówek Sportowych z oddziałami mistrzostwa sportowego przypomniała jego dyrektorka Hanna Szuszkiewicz

– IV LO to społeczność, która nigdy nie bała się zmian. My na nie nie czekamy, tylko sami się zmieniamy. Wyróżnia nas sport i integracja. Kształcimy młodych ludzi o wyjątkowych potrzebach, prowadzimy klasy integracyjne, dajemy gwarancję wsparcia i rozwoju – mówi Hanna Szuszkiewicz.

– Jestem bardzo zadowolona, że tyle lat mogę pracować w tej szkole – przyznaje pani Mariola, która w IV LO pracuje już 20 lat. – Najbardziej w tym zawodzie lubię wyzwania. Kiedy ponad dwadzieścia lat temu zdecydowałam się na tę pracę, moja motywacja była inna, ale teraz napędza mnie działanie z uczniami. Gdybym mogła coś zmienić, wskazałabym biurokrację i ogromne tempo pracy, które nam towarzyszy przy dużej ilości obowiązków. Mimo tych rzeczy, dajemy radę.

  Elbląg, Trzy powody do świętowania w IV LO
Fot. Anna Dembińska

– Tak, biurokracja i sam system, ale na to akurat nauczyciele nie bardzo mają wpływ – dodaje jej koleżanka, pani Małgorzata, która uczy takich przedmiotów jak między innymi historia, przedsiębiorczość czy ekonomia. – Najbardziej w tej pracy lubię widzieć małe kroki sukcesu, jakie stawiają uczniowie – przyznaje.

Nauczycielką, która pracuje w IV LO niemal od jego początku, jest pani Katarzyna, ucząca języka polskiego.

– Pracuję tu już 27 lat i uwielbiam tę szkole za niepowtarzalną atmosferę, za młodzież, z którą udaje mi się pokonać wszelkie przeciwności losu oraz po prostu za grono pedagogiczne i dyrekcję. Na pewno są rzeczy, które można by zmienić, ale są to zmiany całego systemu edukacji. Mi zależałoby na podniesieniu prestiżu nauczyciela i zmianie podstawy programowej – mówi pani Katarzyna.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn Polski oraz oficjalny hymn szkoły. Po podziękowaniach dla nauczycieli przyszedł czas na urodzinowy tort, a obchody uświetnił występ chóru Cantata. Na jubileuszu nie zabrakło też znanych absolwentów szkoły, my wypatrzyliśmy m.in. koszykarza Przemysława Zamojskiego.

Anna Malik

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Jolanta Lewandowska, Irena Łuczak, Wiesława Myśliwiec, Jerzy Ringwelski - to moi ulubieni nauczyciele. Dawno to było, ale takiej kadry się nie zapomina. Pozdrawiam serdecznie. Absolwent.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    19
    2
    Grzegorz(2024-10-14)
  • A p. Mariola i Katarzyna nazwisk nie mają? 30 lat temu polonistkami były I. Łuczak, T. Kubryń, chwilowo E. Murdzia
  • Wbrew pozorom najlepsze szkoły, najlepszy czas, najlepsi nauczyciele to byli kiedyś. Jak się nauczyciela nie bało to przynajmniej się go szanowało! Fajne jaja się robiło, o których teraz malo kto ma pojęcie, szkoła to była nie tylko nauka, to było zdecydowanie coś więcej ! I na szczęście nie było komórek i wirtualnego życia!
  • Moim wzorem, są pedagodzy włączający się w kampanie wyborcze samorządowe lub będące w radach nadzorczych np: osiedli mieszkaniowych. To oznacza, że jednak nauczyciele mają dużo czasu dla innych wyzwań.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    6
    Zawada .(2024-10-14)
  • Niestety polityka weszla do szkół i to zepsuło juz na zawsze wszystko, zresztą upolitycznienie jest wszędzie w każdej dziedzinie życia i tak postrzega się i ocenia ludzi, od ich przynależności! W zależności od obecnej koniunktury nagrody dla jednych dla drugich kary,
  • Mam nieskromne pytanie jeśli nauczyciele nie mogą kandydować, to lekarze też, sprzedawcy też, energetycy też, itp to zostają biznesmeni i bezrobotni
  • Słaba szkoła o niskim poziomie nauczania. Nawet sport d.. nie urywa.
  • Jestem absolwentką z 1989r. Do dziś wspominam fantastyczne nauczycielki, przy tym wspaniałe osoby, które wtedy nas uczyły. Wśród nich Panią Myśliwiec i Panią Roman- ich poczucie humoru jest legendarne, Panią Bierkowską, Panią Piotrowską i Panią Wodarską- przemiłe, ciepłe osoby, Panią Lewandowską -energiczną, pomysłową. A przede wszystkim Panią Łuczak, wychowawczynię, która faktycznie dbała o nas, była świetną polonistką, z nią natura to pestka( nie mylić z ówczesnym dyrektorem Stanisławem Pestką🙂). Dziękuję Wam !
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    AgnieszkaT.(2024-10-15)
  • Jedną z najbardziej znanych absolwentek tego liceum jest aktorka Katarzyna Ankudowicz, która ukończyła je w 2000 roku, a już w 2002 jeszcze jako studentka szkoły teatralnej miała debiut filmowy ("Dzień świra"). Popularność przyniosły jej role w serialach telewizyjnych m. in. "Mamuśki", "Bulionerzy" czy "Pogoda na piątek". Prywatnie bardzo sympatyczna osoba z dużym poczuciem humoru oraz dystansem do swojego zawodu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Patrycja Sroka(2024-10-15)
Reklama