UWAGA!

Konkurs na adwentową kreatywność

 Elbląg, Dla Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Elblągu, konkurs jest już tradycją,
Dla Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Elblągu, konkurs jest już tradycją, fot. Mikołaj Sobczak

Młodzież z Warmii i Mazur od 13 lat tworzy na wojewódzki konkurs niemieckie kalendarze adwentowe, łącząc tradycję z kreatywnością. Dziś (10 grudnia) w Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Elblągu odbyła się gala, na której zostali wyłonieni zwycięzcy. Zdjęcia.

Dla Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Elblągu konkurs jest już tradycją. Inicjatywa pojawiła się 13 lat temu, kiedy dwie germanistki, Małgorzata Rysicka i Ewa Leszczyńska spotkały się i zastanowiły, jak urozmaicić lekcje języka niemieckiego i jak zachęcić uczniów do zainteresowania się kulturą naszych zachodnich sąsiadów. Wspólnie zaczęły organizować konkurs polegający na wykonaniu niemieckiego kalendarza adwentowego. Od 2018 roku konkurs odbywa się w szkole katolickiej w Elblągu, a zgłaszają się do niego uczniowie szkół podstawowych i średnich z całego województwa. W tym roku w organizację włączyło się również Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym z panią Ewą Owczarek na czele.

– Nasz konkurs to inicjatywa, w której młodzi ludzie dają coś innym młodym ludziom. Jedni uczniowie przygotowują kalendarze, drudzy je oceniają, a na galę przygotowują krótką scenkę teatralną – mówi Ewa Leszczyńska, konsultant do spraw języków obcych i psychologii z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.

W tym roku zgłoszonych zostało 59 prac. Jakie były kryteria ich przyjęcia? – Czy zgodne są z tradycją niemiecką, czyli posiadają 24 okienka, w których ukryte są słodycze lub na przykład karteczki z jakimś świątecznym przesłaniem – mówi Małgorzata Rysicka, nauczycielka niemieckiego w szkole katolickiej. – Kolejne kryteria to jakość wykonania oraz kreatywność.

Przez kilkanaście dni prace były prezentowane w szkole, a jej uczniowie mogli na nie głosować. – Ideą konkursu nie jest ocenianie, tylko docenianie wysiłku włożonego w wykonanie kalendarzy – mówi Ewa Leszczyńska. – Integruje on też całe środowisko edukacyjne, bo uczniowie oraz nauczyciele z naszego województwa przyjeżdżają tu i poznają się wzajemnie. Sama praca nad kalendarzami wymaga od ucznia współpracy czy z rodzicem, czy z nauczycielem, a to pogłębia ich więzi, na czym również bardzo nam zależy.

18 prac zostało wyróżnionych, a 20 nagrodzonych. Uczniowie otrzymali dyplom, słodycze, książki, oraz przybory szkolne czy ozdoby świąteczne. Miejsca na podium otrzymały dodatkowo karty upominkowe. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni też oceną celującą z języka niemieckiego. – Mój kalendarz został wykonany z kija z brzozy, na którym powiesiłam sznurki z 24 orzechami włoskimi zamiast tradycyjnych okienek – mówi Julia Bielawska z Zespołu Szkół Rolniczych w Ostródzie, zdobywczyni trzeciego miejsca w kategorii szkół średnich. – Inspirację czerpałam z Internetu, oglądałam wiele filmików w mediach społecznościowych. Całość zajęła mi trzy dni.

– To pierwszy raz, jak wzięłam udział w konkursie, powiedziała mi o nim nauczycielka niemieckiego – mówi jej koleżanka z klasy, Anna Antoniuk, zdobywczyni drugiego miejsca w kategorii szkół średnich. – Pracowałam nad swoim kalendarzem trzy dni, miałam dużo przyklejania. W ogóle się nie spodziewałam, że otrzymam jakąś nagrodę, jestem bardzo szczęśliwa, dodatkowo z tej szóstki z niemieckiego. W podstawówce nie lubiłam tego przedmiotu, ale teraz dzięki nowej nauczycielce bardzo polubiłam niemiecki i chciałabym pojechać do Niemiec.

Zwycięska praca w kategorii szkół średnich przedstawia, jak zdradza jego twórczyni, Monika Alester z Zespołu Szkół Rolniczych w Ostródzie, Santa House.

– Są oczywiście 24 okienka, a w środku zadania adwentowe i różne zapowiedzi, a dodatkowym elementem jest świecący pociąg – mówi uczennica. – Pracowałam nad nim tydzień, codziennie siedziałam do północy, ale lubię robić takie rzeczy. Kiedyś rysowałam, a potem przeszłam na formy 3D. Jestem bardzo dumna, że zajęłam dziś pierwsze miejsce.

Jak zapewniają uczennice, za rok również chętnie wezmą udział w konkursie.

 

Patroni honorowi konkursu: Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie; Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego w Olsztynie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.

AM

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama