Miesięcznik „Perspektywy“ opublikował już 24. ranking liceów i techników. Elbląskie szkoły są w tym zestawieniu daleko, choć cieszy wiele przypadków awansu w rankingu w porównaniu z poprzednim rokiem.
W rankingu liceów zwyciężyło warszawskie XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. W śród techników triumfowało Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. W województwie warmińsko - mazurskim najlepszym liceum wg Perspektyw jest XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie; na czele techników znajduje się olsztyńskie Technikum nr 7.
Elbląskie licea znajdziemy dopiero w drugiej setce rankingu. W zasadzie to jedno liceum - na 191. miejscu sklasyfikowano II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka. W poprzednim rankingu to również liceum przy ul. Królewieckiej było najlepszą szkołą w Elblągu, ale wówczas uplasowało się na 170. miejscu. W województwie warmińsko - mazurskim „dwójka“ uplasowała się na czwartym miejscu; poprzednio na 6. miejscu.
Potem jest długa przerwa... I na 424. pozycji odnajdujemy I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. I to wszystko jeżeli chodzi o pierwsze 500 w Polsce. W pierwszej 50-tce liceów z naszego województwa znalazły się jeszcze: I LO im. Juliusza Słowackiego (11.), Liceum Ogólnopolskie Zakonu Pijarów (20; 624 w Polsce) oraz III LO im Jana Pawła II (29.; 778 w Polsce). W porównaniu z poprzednim rankingiem wojewódzkim „brakuje“ Szkoły Muzycznej II stopnia oraz Niepublicznego LO Regent z Oddziałami Dwujęzycznymi.
Najlepszym wg „Perspektyw“ technikum w Elblągu jest Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych, które zostało sklasyfikowane na 118. miejscu w Polsce (w województwie na drugim miejscu). I to jedyny elbląski „rodzynek“ w krajowym zestawieniu obejmujących „pierwsze“ 300 szkół tego typu. W ubiegłym roku "Mechanik" sklasyfikowano na 194. pozycji. W pierwszej pięćdziesiąt województwa warmińsko - mazurskiego sklasyfikowano jeszcze Technikum im. Flagi Polskiej w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących (16. miejsce w województwie i 465. w Polsce), Technikum w Zespole Szkół Gospodarczych (30.), w Zespole Szkół Technicznych), w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług (38.) oraz w Zespole Szkół Techniczno - Informatycznych (47.)
Ranking liceów został stworzony na podstawie sukcesów uczniów w olimpiadach (25 proc.), wyników matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.) oraz wyników matury z przedmiotów dodatkowych (45. proc.). Pod uwagę wzięto licea, w których do matury w 2021 r. podeszło minimum 12 uczniów bez szkół specjalnych i dla dorosłych). W przypadku techników brano pod uwagę jeszcze wyniki egzaminu z przedmiotów zawodowych. Poszczególne kryteria miały następującą wagę: olimpiady - 20 proc., matura z przedmiotów obowiązkowych - 20 proc., matura z przedmiotów dodatkowych - 30 proc., egzamin zawodowy - 30 proc.