Second heart - to projekt Oli, Mai, Laury i Eweliny, które uczestniczą w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Co konkretnie robią walcząc z modowym konsumpcjonizmem? Laura i Ewelina opowiedziały nam o tym podczas wizyty w redakcji.
- Nasz projekt ma na celu uświadamianie społeczeństwa na temat fast fashion i konsumpcjonizmu. Organizujemy różne wydarzenia i prelekcje dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, na których omawiamy zagrożenia z tym związane - podkreślają dziewczyny. Dotarły z informacjami już do ponad 500 uczniów w Elblągu, zorganizowały Targi Staroci, a to dopiero początek.
Jakie zagrożenia niesie modowy konsumpcjonizm?
- Fast fashion to toksyczny trend, który pojawił się na świecie, polegający na tym, że ludzie kupują ubrania w dużych ilościach, często niskiej jakości, wciąż pojawiają się nowe kolekcje takich ubrań w związku z szybko zmieniającymi się trendami. Ludzie noszą je przez kilka tygodni, a potem wyrzucają je i kupują kolejne i kolejne... - mówi Ewelina.
A dlaczego to taki wielki problem? Dziewczyny szybko wyjaśniają:
- Takie ubrania często są np. z poliestru, taka masowa produkcja źle wpływa na środowisko. Dodatkowo dla planety szkodliwa jest produkcja barwników, zatruwanie wód przez fabryki itd. - tłumaczy Laura. - Często takie ubrania produkują ludzie pracujący po kilkanaście godzin w fabrykach, w trudnych warunkach, za bardzo niskie wynagrodzenie, niejednokrotnie to kobiety i dzieci. Np. kobiety w Bangladeszu za taką pracę dostają 30 centów za godzinę...
Do czego więc zachęcają autorki projektu?
- Do zastanawiania się, czy kolejne ubrania są nam potrzebne, do korzystania z second handów, z aplikacji jak Vinted i tym podobnych - mówi Laura.
W ramach Zwolnionych z Teorii powstaje wiele różnorodnych projektów. Dlaczego akurat fast fashion?
- Od początku wiedziałyśmy, że chcemy zrobić projekt o ekologii. Fast fashion przyszło nam na myśl przy okazji jednego ze spotkań. – odpowiada Ewelina. Dodaje, że z koleżankami żyje w sposób, do jakiego sama zachęca. - Często grupowo chodzimy na zakupy do lumpeksów. Naprawdę da się znaleźć fajne ciuchy w niskiej cenie! - przekonuje.
Autorki projektu prowadzą media społecznościowe, m. in. Facebooka oraz Instagrama inicjatywy, planują też m. in. zrealizowanie kolejnych warsztatów poświęconych fast fashion w II LO.