UWAGA!

Stan deweloperski mieszkania - co to właściwie znaczy?

 Stan deweloperski mieszkania - co to właściwie znaczy?

Z hasłem stan deweloperski spotkał się niemal każdy, kto myślał o kupnie nowego domu czy mieszkania. Niemal 90% inwestorów, którzy szukają nieruchomości na rynku pierwotnym, stawia właśnie na lokale w takim stanie. Trend ten bardzo powoli ulega zmianom i tylko niewielka część Polaków jest zainteresowana nowymi nieruchomościami wykończonymi pod klucz. Z pewnością jest to związane z cenami mieszkań na rynku pierwotnym. Różnica między stanem surowym a wykończonym lokum może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wielu kupców wybiera tańszą opcję z nadzieją, że uda im się część prac wykonać samodzielnie. Z czym przyjdzie im się mierzyć?

Po co nam to zamieszanie z wykończeniem?

Kwestie budżetowe to nie jedyny powód tak dużej popularności lokali do wykończenia. Mieszkanie w stanie deweloperskim daje nowym właścicielom szansę na samodzielne zaaranżowanie wnętrza. Dzięki temu zyskują pewność, że będzie odpowiadać ich gustom i potrzebom. Era jednakowych nudnych aranżacji dawno minęła i ludzie nie boją się samodzielnie ustalać szczegółów związanych z wykończeniem własnych lokali, coraz częściej chcą je też urządzać kreatywnie.

 

Co ciekawe nie istnieje konkretna definicja nieruchomości w stanie deweloperskim. Poszczególne elementy wykończenia domu lub mieszkania zależą od konkretnych zapisów umowy między kupcem a wykonawcą. Standardowo oznacza to jednak surowy stan wnętrza, który umożliwia nam przystąpienie do prac wykończeniowych. Lokal w stanie deweloperskim powinien być więc ocieplony, z doprowadzonymi mediami. Wykonawca przygotowuje też ściany i podłogi pod dalsze prace oraz dba o elewację budynku i przestrzeń wokół nieruchomości.

 

Jak wspominaliśmy konkretny zakres wykonanych prac może się różnić w zależności od dewelopera. Część firm posiada w ofercie lokale o podwyższonym stanie deweloperskim. W tego typu mieszkaniach część prac wykończeniowych jest już wykonana, a ich zakres możemy negocjować. W praktyce oznacza to, że przeglądając oferty sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym, nie możemy zadowolić się określeniem “stan deweloperski”. Warto dopytać, jakie konkretnie prace będą wykonane w mieszkaniu, które nas interesuje.

 

 

Mieszkanie w stanie deweloperskim a pod klucz

Lokum w stanie surowym powinno być otynkowane zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Jego ściany są zwykle przygotowanie do malowania i przykryte warstwą białej farby. Mieszkanie musi być wyposażone w drzwi, okna i parapety zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Nowy właściciel nie powinien martwić się też o wylewkę podłogową, wszystkie niezbędne instalacje i grzejniki. Wyżej wymienione elementy to minimum wykończenia, które zwykle zapewnia wykonawca nowym właścicielom. Oczywiście w nowym mieszkaniu może być zrobione jeszcze więcej, ale zależy to już od indywidualnych ustaleń z firmą deweloperską.

 

Jak wspominaliśmy na rynku pierwotnym można spotkać się z ofertami sprzedaży mieszkań wykończonych pod klucz. I w tym wypadku należy wykazać się ostrożnością. Im bardziej szczegółowa jest umowa opisująca zakres wykonanych prac, tym lepiej dla nas. W wykończonym lokalu możemy się spodziewać wyłożonych podłóg, malowanych ścian i podstawowego wyposażenia RTV AGD. Do mieszkania pod klucz w teorii wystarczy wnieść meble i swoje rzeczy, by móc tam od razu zamieszkać. W praktyce wszystko zależy od szczegółów danej oferty.

 

Wybór wykończonego lokum z rynku pierwotnego to z pewnością wygodne rozwiązanie. Nie jest ono jednak niestety pozbawione wad. Jedną z nich są koszty, które rosną wraz ze standardem wykończenia. Prócz tego wykończone mieszkanie będzie już zaaranżowane, co odbierze nam swobodę urządzenia go zupełnie tak, jak mamy na to ochotę. Oferty mieszkań w stanie deweloperskim jak i pod klucz w Elblągu można znaleźć pod adresem https://elblag.nieruchomosci-online.pl/nowe-mieszkania.html.

 

Na co zwrócić uwagę, oceniając stan surowy?

Rozmawiając z pracownikiem firmy deweloperskiej o konkretnych ofertach, pytajmy o jakość materiałów użytych do budowy ścian czy ścianek działowych. Standard ma tu duże znaczenie i nie warto na tym oszczędzać. Pamiętajmy, że wykonawcy mogą używać produktów z różnych półek cenowych, co jeszcze bardziej utrudnia ocenę stanu deweloperskiego mieszkania. Nawet jeśli lokal wygląda dobrze, nie znaczy to, że za jakiś czas nie będzie potrzebował remontu przez oszczędności wykonawców. Własnie dlatego tak ważne jest, by przyszły właściciel był świadomy stosunku ceny za metr kwadratowy do jakości materiałów użytych przy budowie.

 

Prócz podłóg warto zwrócić uwagę na typ okien, a co za tym idzie jakość energetyczną całej nieruchomości. Ważne są też parapety, typ grzejników czy materiał, jakim wykończone są posadzki. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy branżowej, by ocenić materiały, jakich używa wykonawca przy interesującym nas projekcie, warto postarać się o pomoc specjalisty. Biura pośrednictwa często służą tego typu doradztwem, ale na tym etapie cenny może okazać się nawet doświadczony znajomy, który ma za sobą zakup takiego mieszkania.

 

Trzeba mieć świadomość, że jeśli zdecydujemy się na zakup lokalu w stanie surowym, do momentu, w którym będzie można się wprowadzić, czeka nas wiele pracy. Część zadań będziemy musieli zlecić specjalistom, z innymi wiele osób radzi sobie samodzielnie. Jednak koszty prac budowlanych na etapie wykończenia potrafią być spore i warto mieć tego świadomość, szukając odpowiedniej oferty dla siebie.

 

---materiał promocyjny---


Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie