Tak się pisze historię

Elbląg, Tak się pisze historię

13 października 2024 r. - tego dnia koszykarze Energi Basketballu Elbląg odnieśli pierwsze zwycięstwo w II lidze. Podopieczni Arkadiusza Majewskiego w Elblągu pokonali Basket 2010 Kruszwica. Zobacz zdjęcia.

Kiedy w 36. minucie dzisiejszego meczu Jakub Dusza z kruszwickiego Basketu trafił za dwa i doprowadził do remisu (51:51) mogło się wydawać, że elbląscy koszykarze znów stracili kontrolę nad wydarzeniami na boisku. Elbasket drugą połowę starcia z Basketem 2010 Kruszwica zaczął z dziewięciopunktową zaliczką. Ale zacznijmy od początku.

Zarówno gospodarze jak i goście dzisiejszego spotkania jeszcze w tym sezonie nie wygrali. Oba zespoły to beniaminkowie II ligi. Dwa zdania wstępu wystarczą, aby przekonać się, że dla obu drużyn był to mecz szczególny.

Podopieczni Arkadiusza Majewskiego potrzebowali trochę czasu, aby wejść w mecz. Rywale nie próżnowali i w 6. minucie prowadzili 10 punktami. Wtedy do odrabiania strat wzięli się elblążanie. Na tyle skutecznie, że pierwsze 10 minut przegrali dwoma oczkami. W drugiej kwarcie Kacper Szuszkiewicz w 19. sekundzie trafił za trzy i elblążanie wyszli na prowadzenie. Konsekwentnie je podwyższając, w 18. minucie prowadzili już 12 punktami, ostatecznie pierwszą połowę skończyli na plus 9.

I po przerwie dali się koszykarzom z Kruszwicy dogonić. Po 30 minutach na tablicy wyników był remis 58:58. Ten, kto liczył na zaciętą walkę o zwycięstwo do samego końca został zaskoczony. Sympatycy Elbasketu - pozytywnie, goście - niezbyt. W obronie elblążanie zagrali bardzo dobrze, w ataku skutecznie. Już po 14 sekundach Paweł Budziński trafił „za dwa“ rozpoczynając ostatnią prostą w drodze po pierwszej zwycięstwo w II lidze. W wielkim skrócie: w IV kwarcie gospodarze rozjechali gości walcem wygrywając tę część spotkania 27:9.

Przez cały mecz elblążanie trafiali, co mieli trafiać - zdobyciem punktów skończyły się 32 próby (z 63 oddanych) rzutów z gry (64 proc. „za dwa“ i 37 proc. „za try“). Do tego 9 (na 13) celnych osobistych i mamy 85 punktów zdobytych przez podopiecznych Arkadiusza Majewskiego. Goście trafiali ze skutecznością 46 proc., warto jednak zwrócić uwagę na ciekawostkę: trafili tylko 2 na 18 „trójek“ (elblążanie 12 na 32).

W następnej kolejce Elbasket we własnej hali podejmie EIG CEZIB Kangoo Basket Gorzów.

Energa Basketball Elbląg - Basket 2010 Kruszwica 85:67 (17:19, 28:17, 13:22, 27:9)

Basketball: Stawiak 24 (3), Zamojski 16 (4), Szuszkiewicz 11 (3), Jastrzębski 9, Pawlak 8, Budziński 7, Prokurat 5 (1), Lebiedziński 5 (1), Jakimowicz 0