UWAGA!

Kolejny podniebny rekord świata ma paść w Elblągu

Do Elbląga powróciła niezwykła impreza wingsuitowa. 22 sierpnia wystartował Baltic Wingsuit Meet 2022, podczas którego sportowcy ponownie spróbują ustanowić rekord świata.

- Głównym celem imprezy jest ustanowienie nowego rekordu przez lot przy samolocie minimum 22 wingsuiterów, co ma poprawić obecny rekord o minimum 4 osoby – informuje Piotr Walasek, organizator i uczestnik zmagań. Poprzedni rekord świata, gdy w formacji skoczków leciało 18 osób, ustanowiono w Elblągu w zeszłym roku. Pisaliśmy o tym tutaj.

Impreza potrwa do 26 sierpnia i będzie zawierała liczne atrakcje dla obserwatorów.

 

- Do najciekawszych należeć będą dwukrotne lądowanie 50 spadochroniarzy na plaży w Tolkmicku (to w tych rejonach będzie można obserwować skoczków w poniedziałek i wtorek) oraz loty nocne nad miastem formacji w oświetlonych kombinezonach. Będą także loty przy wykorzystaniu ekstremalnie szybkich spadochronów osiągających 150 km/h i oczywiście formacje wingsuiterów z samolotem – wymienia Piotr Walasek. Mówiąc w skrócie, wszelkich atrakcji ma być "razy dwa" w stosunku do zeszłego roku. Większe samoloty, większe grupy skoczków, więcej samych skoków... Baltic Wingsuit Meet znów będzie miał międzynarodowy charakter. Uczestniczyć w nim będą sportowcy z Polski, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Litwy, Szwecji, Ukrainy, Finlandii, Łotwy, Chin, Włoch, Finlandii, Danii, Norwegii i Kanady...

Organizatorzy przypominają, że co do zasady wydarzenie nie jest imprezą masową, tylko zamkniętą. Jeśli ktoś przyjedzie w pobliże miejsca lądowania na elbląskie lotnisko, należy stosować się do zasad bezpieczeństwa, nie wchodzić w strefy przeznaczone tylko dla sportowców, a także słuchać poleceń organizatorów.

Jak podkreśla Piotr Walasek, bicie rekordu wymaga przygotowań, kolejnych prób, dogrywania się z innymi skoczkami. A lot jest niesamowitym doświadczeniem.

- To jest coś nieprawdopodobnego – mówi. - W czasie lotu nie ma emocji, jest wykonanie zadania. Mamy pewien plan, który mamy zrealizować razem, w grupie. W locie za każdym razem jest inaczej, zmienia się albo pogoda, albo grupa, albo założenia. Po wielu razach nie jest to może tak ekscytujące, jak za pierwszym, wingsuit to jednak spełnienie odwiecznego marzenia człowieka o lataniu...

TB

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • No i fajnie. Nareszcie coś zaczyna tu drgać! Koncert, przekop, teraz to! Fajnie!
  • Tym razem niech Filip uważa gdzie będzie lądował.... Serdeczne pozdrowienia!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    8
    Fan_Gargamela_z_PO(2022-08-18)
  • Elbląg ma też podniebny rekord w warkocie starego grata samolocika
  • Kolejny rekord świata z Elbląga ? Fantastyczna informacja. Choć zapewne części będzie to przeszkadzać. Są ludzie którym jadąca plażą karetka też przeszkadza. Film z ustanawiania zeszłorocznego rekordu jest niesamowity
  • I zaraz marudy co budowali się przy lotnisku będą mieli upust...
  • Czytałem komentarze pod artykułem o biciu rekordu w zeszłym roku. Dużo elblaskiej słomy której wszystko przeszkadza
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    21
    21
    Trochę wstyd dla miasta(2022-08-18)
  • Czy ten przeciwnik samolotu musi w swej walce z nim kłamać. Ten latający aeroplan nie jest złomem. Produkcja tego typu zaczęła sie w 2009 roku, a egzemplarz elbląski pochodzi z 2012 roku, wyprodukowany w Zakładach Lotniczych na Słowacji i jest na licencji ukraińskiej, a modernizowany był tam w 2017 roku. W lotnictwie sportowym, ale nie tylko, wiek samolotu nie jest równoznaczny z tym jaki zwyczajowo stosuje się wobec samochodów. Ponadto samoloty cywilne w Polsce muszą rokrocznie odświeżać certyfikaty w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego w Warszawie. Wszystkie dane o samolocie można uzyskać poprzez stronę internetową Departamentu Żeglugi Powietrznej tego Urzędu.
  • Na szczęście mam urlop i nie będę tego słyszeć bo mnie nie będzie.
  • @SP ARP. - Ten latający zło m jak się okazało nie miał aktualnych przeglądów w zakresie hałasu, co potwierdziło pismo z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Ludzie piszcie i zgłaszajcie, jakiś wariat latał nad dachem i stwarzał ogromne niebezpieczeństwo, już rok czasu jak urząd potwierdził, że popełniono przestępstwo a uwaga areoklub nie jest w stanie wskazać do kogo należał samolot, gdyż był na, zagranicznych numerach. Dopuszczają wariant do lotów, następnym razem nagram i tu wrzucę to się przekonacie.
  • daleko mi do lotniska.. Wbrew temu co myślą niektórzy te gruchoty hałasują na Modrzewinie, nad Bażantarnią...
  • Pisowiec się podpina jak du. a pod budowę tunelu pod Świną do którego państwo nie dołożyło ani złotówki!!! Pis bije rekordy świata w innych dziedzinach
  • Bawić się, latać, brać dodatki, w tym kraju każdy jeden by chciał. A kto będzie robił ?!?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    4
    Mietekk(2022-08-18)
Reklama