UWAGA!

Zatrzymać hejt w szkołach

 Elbląg, Marcin Józefaciuk.
Marcin Józefaciuk. Fot. Kamil Staszczyk

Dziś (10 października) wypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, a to dobra okazja, by mówić głośno o problemach społecznych, które przyczyniają się między innymi do depresji. Jednym z nich jest hejt. „Hejtem jest wszystko to, co uderza w nas personalnie. Mnie od lat dziecięcych trafiał hejt, ale wolę o tym rozmawiać i pomagać to zwalczyć niż zamieść” — mówi Marcin Józefaciuk, nauczyciel i wicedyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi, który prowadził w Elblągu spotkanie dotyczące hejtu w szkołach. Zobacz zdjęcia.

Hejt to słowna agresja skierowana najczęściej wobec jednostki. Zjawisko to zachodzi głównie w internecie, gdzie osoba hejtująca, nazywana hejterem, zamieszcza negatywne komentarze pod adresem innych użytkowników. Taki rodzaj cyberprzemocy może prowadzić u osoby nim dotkniętej do problemów psychicznych związanych z brakiem poczucia akceptacji i pewności siebie.

Regionalne Centrum Wolontariatu zorganizowało w Ratuszu Staromiejskim kilkugodzinne spotkanie pod tytułem „Hejt — pomagajmy zatrzymać”. Jego gościem specjalnym był Marcin Józefaciuk, z powołania i pasji nauczyciel angielskiego, ale też wicedyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi i prowadzący program „Nastolatki rządzą… kasą” w TVN. Od lat jako działacz charytatywny wspiera lokalne oraz ogólnopolskie fundacje na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

— Często starsi nauczyciele nie zauważają albo nie sądzą, że hejt to jest problem, bo nie wychowali się w świecie internetu, a ten świat jest na tyle rozwinięty, że stanowi część świata rzeczywistego — mówił na spotkaniu. — Dla moich starszych kolegów w pracy jest to coś odrębnego, coś, co mogą w każdej chwili wyłączyć. Dlatego ja często rozmawiam z nimi oraz z uczniami. Jestem takim dyrektorem, że jak coś dostrzegam, to wolę od razu zareagować niż żałować, że nie zareagowałem.

Program spotkania nie obejmował jedynie wykładu, a polegał w dużej mierze na zaangażowaniu składającej się z uczniów publiczności w pracę w grupach.

— Hejt internetowy zostaje bardzo długo i jest w stanie doprowadzić do wielu problemów psychicznych u dzieciaków. Nam jako nauczycielom trudno jest pomóc i odpowiednio zareagować, ponieważ przeważnie dzieje się to w grupach zamkniętych i my o tym nie wiemy. Coś, co dzieje się w murach szkoły i nie zostanie rozwiązane, tylko zamiecione pod dywan, jest jeszcze gorszą rzeczą, bo umiera tam razem ze wszystkimi emocjami. Dlatego my jako nauczyciele musimy działać, musimy umieć działać, musimy wychodzić do tych dzieciaków, słuchać, rozumieć i kształcić. Generacja Z jest fajna pod tym względem, że rozumie te problemy wewnętrzne i te dzieciaki lubią się nimi dzielić. Oni poszukują pomocy, są świadomi swoich emocji i chcą walczyć z własnymi słabościami — mówił Marcin Józefaciuk.

 

Jeśli zmagasz się z problemami psychicznymi i potrzebujesz pomocy, możesz ją otrzymać pod numerami:

800 70 22 22 — Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego.

116 111 — Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

116 123 — Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych.

22 635 09 54 — Telefon zaufania dla osób starszych.

800 080 222 — Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów.

800 120 002 — Niebieska Linia — ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie.

801 199 990 — Ogólnopolski Telefon Zaufania dla osób z problemem narkotykowym.

Anna Malik

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Zatrzymać hejt, dyskryminację i mobbing w pracy i szkolach !
  • Według lewicy, hejt jest tylko wtedy gdy dotyka ich samych. Jechanie po katolach czy osobach o innych poglądach jest dla nich akceptowalne.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    28
    25
    Lewackaschizofrenia(2023-10-10)
  • masakra, przecież on ma coś z deklem
  • Aby wtrzymać albo ograniczyć hejt w szkołach trzeba wprowadzić zakaz wnoszenia komórek na teren szkoły. Czasy się zmieniają a wraz z tym uzależnienie i tu jest problem psychiczny. Skoro wszystkie pokolenia dawały sobie rade kiedy nie było komórek to jaki problem pomóc dzieciom teraz ? Moim zdanie dramat tkwi w młodych rodzicach którzy nie mają kontaktu z dzieckiem bez telefonu, tu tkwi patologia ! Nauka polega na wczytaniu google i w sposób legalnej ściągi nauka jest pamięciowa. Znika z pamięci po krótkim czasie, nie czyt się książki, nie uczy matematyki bo świat nauki wymyślił internet. Moim zdaniem połowa uczniów nie wie gdzie Wisła płynie bez google i tu czerwony pasek na świadectwie jest równy zeru ?
  • po+sympatycy po+tvn+gazeta wyborcza = najgorsze zło jakie przydarzyło się polsce
  • Nie telefon zaufania tylko zakazać wnoszenie komórek do szkoły, czas na naukę a nie ściąga z googli, tu jest patologia ! Trzeba zacząć od młodych uzależnionych rodziców bo wychowywane pokolenie już jest skończone, zaraz matka wciąże dostanie lek na uspokojenie zarodka ? Głupota tkwi w tym że nauka jest pamięciowa, aby zaliczył, mamy pokolenie patologiczne....
  • Ile kasy wydaliście na te spotkania ??? fcio który ma poważne problemy z akceptacją swojego ciała i "Ukrywa" je za tatoo" uczy innych to jakaś kpina !
  • powyższe komentarze to dowód na to, że takie spotkania są potrzebne, a jak ktoś ma problem, że ktoś inny ma tatuaże, to chyba z samym sobą ma problem i potrzebuje wsparcia
  • To indianie z tatuażami też byli twoim zdaniem zaburzeni psychicznie??? Co to za edukacja Czarnkowa???
  • Robert Tekieli zamieścił wpis na Twitterze, który zszokował internautów. Publicysta związany z tygodnikiem "Sieci" doradził PiS, by "odstrzeliło Donalda Tuska na trzy miesiące przed wyborami". Niektórzy potraktowali dosłownie propozycję Tekielego.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    8
    pisowska miłość(2023-10-10)
  • patrze na wydziaranego goscia i juz go nie trawie to juz hejt ?
  • Idź się pomodlić przed ekranem w trakcie wiadomości! Jedyny słuszny przekaz Cię zbawi!
Reklama