UWAGA!

Władza potknęła się na słupku

 Elbląg, Władza potknęła się na słupku
Fot. Paweł Serocki

Najpierw były piramidy z zielonych misek (czytaj: brzydkie kwietniki), teraz szpalery czarnych słupków przegradzających ul. Stary Rynek. W obu przypadkach teksty o tych „cudach” małej architektury wywołały ogromny odzew Czytelników. Po publikacji tekstu o słupkach napisał do nas radny Rady Miejskiej Witold Strzelec.

„Szanowna Redakcjo,
     serdecznie dziękuję w imieniu wszystkich zainteresowanych za nagłośnienie sprawy dotyczącej zmian organizacyjnych na ul. Stary Rynek (tzw. słupków). Mam nadzieję, że będzie Państwo na zasadzie monitoringu społecznego obserwowali i przenosili na forum publiczne wszelkie sprawy sporne i kontrowersyjne, które dotyczą decyzji administracyjnych podejmowanych przez władze naszego miasta. Życzę nam wszystkim, aby nasza elbląska społeczność mogła się w tych sprawach wypowiedzieć (a w szczególności zainteresowani), a władze dojrzały do tego, żeby konsultowały swoje decyzje w tego typu sytuacjach ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. W załączeniu przesyłam treść interpelacji oraz wniosek w sprawie przedmiotowych słupków, które zgłosiłem podczas Sesji Rady Miasta 24 maja 2007 r. Czekam na formalną odpowiedź prezydenta Henryka Słoniny w tej sprawie, a po jej otrzymaniu prosiłbym bardzo o opublikowanie jej na łamach PortElu.
     Witold Strzelec - radny Miasta Elbląga.”
     
     Radny Witold Strzelec przysłał nam tekst wniosku do prezydenta Henryka Słoniny, który złożył na ostatniej sesji Rady Miejskiej:
     „Szanowny Pan Henryk Słonina, Prezydent Miasta Elbląga
     Szanowny Panie Prezydencie, zgodnie z zapisami §23 i §24 Statutu Miasta Elbląga oraz działając w myśl zapisów §7 Statusu Miasta Elbląga, a także Ustawy o Samorządzie Gminnym wnoszę o wniosek w następującej sprawie: […] zmiany organizacji ruchu na ul. Stary Rynek.
     W związku z tym, że dzielnica Stare Miasto w Elblągu pełni szczególną rolę w kształtowaniu wizerunku i promocji Naszego Miasta, uważam, że podejmowane działania w zakresie organizacji ruchu, zmian architektonicznych, a także decyzje wpływające na prowadzoną aktywność usługowo-handlową w tej części miasta powinny być podejmowane z należytą rozwagą. Podejmowane działania administracyjne powinny być kompromisem uwzględniającym racje wszystkich uczestników życia na Stary Mieście, zarówno mieszkańców jak i osób tam pracujących. Zdecydowana reakcja mieszkańców, pracowników i przedsiębiorców dotycząca wprowadzonych zmian, której wynikiem było między innym spotkanie z prezydentem Elbląga, potwierdza, że takiego kompromisu nie wypracowano.
     W związku z powyższym, a także przywołując przykłady z innych miast, wnioskuję o likwidację ograniczenia ruchu zrealizowanego w formie zagrodzenia słupkami ulicy Stary Rynek oraz równoległych chodników. Wnoszę o wprowadzenie rozwiązania opierającego się na ustawieniu znaków drogowych ograniczających ten ruch oraz instalacji kamer monitoringu miejskiego. Jestem przekonany, że jest możliwe skuteczne współdziałanie Straży Miejskiej i Policji w tej części miasta w celu wyeliminowania kierowców notorycznie łamiących przepisy ruchu drogowego.
     Proszę o udzielenie odpowiedzi podczas Sesji oraz odpowiedzi pisemnej.
     Witold Strzelec”
     
     Przysłał nam także swoją interpelację w tej sprawie:
     „Szanowny Panie Prezydencie,
     zgodnie z zapisami §23 i § 24 Statutu Miasta Elbląga oraz działając w myśl zapisów §7 Statusu Miasta Elbląga, a także Ustawy o Samorządzie Gminnym wnoszę o interpelację w następującej sprawie: […] zmiany organizacji ruchu na ul. Stary Rynek.
     W związku ze zmianą organizacji ruchu, tj. wyłączeniem ulicy Stary Rynek z ruchu dla pojazdów mechanicznych, która wywołała głośną dyskusję w elbląskich mediach, a także zdecydowane reakcje nie tylko pracodawców, pracowników i mieszkańców Starego Miasta, ale również mieszkańców pozostałych dzielnic Elbląga, proszę o odpowiedź na następujące pytania:
     1. Czy wprowadzenie przedmiotowej zmiany było konsultowane z zainteresowanymi stronami, tj. przedsiębiorcami ze Starówki i mieszkańcami? Przypomnę, że podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury Komunalnej i Rozwoju Gospodarczego 19 lutego 2007 r., kiedy to prezentowano koncepcję zmian organizacji ruchu, sprawa ta była przez mnie poruszana. Proszę o informację, czy odbyło się takie spotkanie, kiedy się ono odbyło i co ustalono.
     2. Czy wyłączenie z ruchu ulicy Stary Rynek poprzez postawienie kwietników, a potem słupków było uzgadniane ze służbami ratowniczymi, w szczególności ze Strażą Pożarną?
     Obecne rozwiązanie uniemożliwia poruszanie się nie tylko pojazdom mechanicznym, ale również tym służbom, które w wypadku nagłego zdarzenia musza szybko i sprawnie reagować na powstałe zagrożenie, np. pożarowe. Dodatkowo przy tej ulicy prowadzone są inwestycje budowlane, a ustawienie tych zapór uniemożliwia lub w znaczący sposób ogranicza wymagany dla tego rodzaju prac dostęp dla urządzeń i pojazdów budowlanych (dźwig, koparka itd.). Teren budowy również wymaga nieograniczonego dostępu dla służb ratowniczych. Proszę o informację czy odbyło się takie spotkanie, kiedy się ono odbyło i co ustalono.
     3. Czy posadowienie kwietników i słupków było uzgadniane z konserwatorem zabytków lub innym służbami odpowiadającymi za wygląd architektoniczny Starego Miasta? Proszę o informację czy odbyło się takie spotkanie, kiedy się ono odbyło i co ustalono.
     4. Proszę o przedstawienie kosztów przeprowadzonej inwestycji związanej ze zmianą organizacji ruchu, z uwzględnieniem: kosztów przygotowania projektu tych zmian; kosztów związanych z zakupem, posadowieniem i likwidacją kwietników; kosztów posadowienia słupków.
     Proszę o udzielenie odpowiedzi podczas Sesji oraz odpowiedzi pisemnej.
     Witold Strzelec.”
     
     Widać, że odwieczny dylemat władzy - czy cel uświęca środki - jest ciągle aktualny. Cel to ograniczenie ruchu samochodów na ulicy Stary Rynek. Środki to najpierw zielone miski, potem czarne słupki. Kolejnym mogą być np. szlabany w narodowych barwach, skoro te się nie podobają. Wszystkie radykalne i, zdawałoby się, skuteczne. Ale jakoś nie idące w parze z pietyzmem i ideą humanizacji (uczynienia przyjaznej mieszkańcom) przestrzeni miejskiej, z jakimi dotąd odbudowywano elbląską starówkę.
PD

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • OBYWATELE-jezeli wladze rozwiazuja wszelkie problemy miasta w ten sposob (zielone miski i czarne słupki) to pomyslcie ILE ENERGI I PIENIEDZY pochlaniaja powazniejsze sprawy. ILE RAZY WIECEJ moznabybylo zrobic dla naszego miasta .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    tutejszy z Zasciankowa(2007-06-08)
  • monitoring i wysokie kary dla piratow drogowych i po sprawie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    turysta(2007-06-08)
  • Do radnego Strzelca : czy jest konserwator zabytków a jeśli jest to powinien z hukiem wylecieć z piastowanego stanowiska. Dlaczego ?, ano iż gro budynków jest budowana w/g swojego widzimisie, wybudowane działają bez odbioru budowlanego. Dziwne prawo? , nie, to urzędnicy idą właścicielom na t.z. rękę, są tacy wspaniali. Idę o zakład iż połowa budynków działa bez odbioru budowlanego (mają odbiór częsciowy), płacą mniejsze podatki od nieruchomości. Dlaczego Starówka jest szara, nowe budynki budowane przez firme pana Mytycha są bardzo ładne. Miasto powinno za błędy zapłacić i zmienić tę szarość budynków.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Mieszkaniec Starówki(2007-06-09)
  • Do Sanepidu: bardzo prosimy o kontrole na STARYM MIEŚCIE , ale chodzi o widoczny brud i bałagan w hotelach i pabach (tych małych), to co tam się dzieje to skandal.
  • Pan STRZELEC strzelił sobie w kolano. Jeżeli jest taki mądry i "działa w interesie mieszkańców i mających interesy na Starówce", to niech zlikwiduje słupki, a sam stanie w mundurze policjanta, czy straży miejskiej i walczy przez 24 godziny z hołotą, która szaleje na Starówce w różnej maści pojazdach, hołotą, która nie przestrzega ŻADNYCH OGRANICZEŃ, hołotą, która najeżdża spacerujących, zagłusza spokój siedzących w ogródkach piwnych (Letnich), hołotą, kóra już nie może (dzięki Bogu) najeżdżać wychodzących, czy idących do Katedry. Może więc Pan Strzelec zamiast pisać takie idiotyczne listy, weźmie się np. za edukację wielu młodych ludzi, którzy za wszelką cenę nie chcą zachowywać się tak jak ich rówieśnicy na starówkach we Wrocławiu, Toruniu, Gdańsku, czy Krakowie. Pan Strzelec żyje w odrealnionym świecie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    K. + M.(2007-06-09)
  • Straz miejska jest od tego zeby pilnowala porzadku.Wiec niech sie darmozjady wezma do roboty!! Policja tez moze przejechac przez starowke kilka razy dziennie zamiast siedziec w McDonaldzie!
  • ~do K.+M. Szanowny człowieku (nie wiem jakiej płci jesteś dlatego tak piszę). Przyjrzyj się temu co napisałeś. Jakby każdy myślał podobnie do Ciebie to nie mielibyśmy żadnych znaków tylko słupki, mury, zapory itd. itp. Po coś istnieją znaki drogowe, podobnie po coś powołano Straż Miejską i po coś działa Policja. Czy nagabywanie włóczęgi na ławce przy dworcu, czy legitymowanie anonimowego pijaczka w centrum to jest praca tych służb. Czyż nie więcej by zdziałali ustawiając patrol co jakiś czas na Starówce? Jestem pewien, że i słupki stałyby się zbędne. A tak a'propos - kiedyś i ty byłeś (byłaś) młody(a) - jestem ciekawy czy miał powody ktoś z boku o Tobie mówić "hołota". A jeżeli masz dzieci to wychowaj swoją "hołotę" na dobrych ludzi
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Baltazar(2007-06-09)
  • Zgadzam się z Baltazarem, policja i straż na starym mieście jest ale pod barem po kanapki.
  • Zgadzam się z Baltazarem, policja i straż na starym mieście jest ale pod barem po kanapki.
  • Piszę o tym kolejny raz... wprowadźcie IDENTYFIKATORY STREFOWE (np. mieszkasz lub pracujesz na ulicy Wieżowej - masz identyfikator upoważniający do postoju i parkowania na tej ulicy) dla mieszkańców i prowadzących działalność, a pozostali niech parkują vis-a-vis hotelu Gromada i Poczty na dużych wygodnych parkingach. Natomiast "wierni", którzy w niedzielę zjeżdżają się z całego Elbląga i okolic do katedry i blokują starówkę powinni przejść się spacerkiem, przecież to niedziela i dla zdrowia lepiej...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    "mam dość"(2007-06-09)
  • WojŁawrynowicz Monitoring i sprawnie działające służby. Reagujące i interweniujące błyskawicznie na każde łamanie prawa i przepisów. Nieuchronność kary i bolesne finansowe konsekwencje. W myśl zasady AKCJA- REAKCJA. Kilka miesięcy skutecznego monitoringu i nie było by problemu. Nie było by źle zaparkowanych samochodów, awantur na ulicach oraz śmiecenia.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    WojŁawrynowicz(2007-06-09)
  • dokładne, może obsłupkować całą starówkę??? na św. ducha tez są zakazy i co ? kazdy ma je gdzieś bo straży miejskiej tam nie ma policja tez raczej przemyka niż patroluje a jak przejedzie to jakoś nie widzi całej ulicy zastawionej samochodami na zakazie. Słupkami sie nie zatuszuje nieróbstwa służb porządkowych.
Reklama