UWAGA!

„Tuus“ dla Marii Lubockiej-Hoffmann

 Elbląg, Maria Lubocka-Hoffmann, laureatka nagrody "Tuus"
Maria Lubocka-Hoffmann, laureatka nagrody "Tuus" (fot. Anna Dembińska)

Profesor Maria Lubocka-Hoffmann została tegoroczną laureatką nagrody biskupa elbląskiego „Tuus“. - To nagroda skierowana do ludzi, do istoty działań człowieka, którą jest kierowanie swojej działalności do kogoś - mówiła laureatka po odebraniu statuetki. Zobacz zdjęcia.

Nagrody Tuus są przyznawane przez biskupa elbląskiego na corocznej gali podczas obchodów Dni Papieskich w Elblągu. „Tuus” jest elbląskim odpowiednikiem ogólnopolskiego wyróżnienia „Totus”. - Był taki moment, że stawialiśmy akcent na społeczników, na osoby, które prowadzą rodzinne domy dziecka, ale też staramy się wychwytywać ludzi, którzy są wyjątkowi - mówił ks. Andrzej Kilanowski, członek kapituły przyznającej nagrodę.

W tym roku „Tuus“ otrzymała prof. Maria Lubocka-Hoffmann, twórczyni koncepcji retrowersji wg której częściowo zostało odbudowane elbląskie Stare Miasto. “... dziś chluba Elbląga i ulubione miejsce spacerów wyglądałoby zupełnie inaczej gdyby nie bohaterka dzisiejszego wieczoru. To jej wiedzy, pracy i odwadze zawdzięczamy to, że jak w Malborku, Pasłęku, czy Słupsku na elbląskim Starym Mieście nie stanęły bloki i betonowe domy. Maria Lubocka - Hoffmann w 1975 roku objęła funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków w Elblągu. Była wówczas zaledwie pięć lat po studiach. Swoim młodzieńczym zapałem i bezkompromisową postawą i przebojowością obaliła ideę zabudowy zabytkowej dzielnicy miasta betonowymi blokami. Wkrótce też w miejsce barbarzyńskich projektów zaproponowała autorski plan nazwany później retrowersją“ - tak laureatkę przedstawiono w filmowym felietonie.

- To zabrzmi może banalnie, ale ta nagroda znaczy dla mnie bardzo wiele. To nagroda skierowana do ludzi, do istoty działań człowieka, którą jest kierowanie swojej działalności do kogoś. Dziękuję biskupowi elbląskiemu i prezydentowi miasta za ten wybór wraz z kapitułą. Za zauważenie tej pracy, którą wykonałam - mówiła prof. Maria Lubocka-Hoffmann, laureatka tegorocznego „Tuusa“ - Od wielu lat słyszę słowa elblążan, którzy mówią „nasza starówka“. Tzn. moja, twoja. Jest to dla mnie chyba największa satysfakcja i przyjemność, słyszeć takie słowa. To, że Elbląg został zaakceptowany w takiej formie, którą przygotowałam przed 40 laty.

Gala przyznania nagrody Tuus jest fragmentem obchodów Dni Papieskich upamiętniających wybór Karola Wojtyły na urząd papieża. Nagroda jest wręczana od 2007 roku. Po części oficjalnej odbył się koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

 

Wywiad Sebastiana Malickiego z prof. Marią Lubocką-Hoffmann przeczytasz tutaj.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Wszyscy święci tylko złego coraz więcej
  • No raczej tylko ludzie o wielkiej wrażliwości i ludzkim podejściu powinni uczestniczyć w takiej imprezie zeby rozumieli w czym uczestniczą i po co !
  • Jaki jesteś to wszyscy wiedzą, nie musisz się chwalić. Gratulacje dla pani profesor. Bardzo fajny koncert.
  • @bra - Pani Profesor oczywiście jak najbardziej to rozumie i stosuje !
  • Wielkie gratulacje nagrody. Jak najbardziej zasłużona.
  • Naprawdę?!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    6
    DRAMAT(2023-10-26)
  • Szkoda, że owa tak szlachetna laureatka zapomina o rzeczywistym Twórcy koncepcji odbudowy Starego Starego. Miasta w Elblągu - Towarzystwie Przyjaciół Ziemi. Elbląskiej " Jaszczur ". Organizacji ostatecznie unicestwionej w stanie wojennym, przez grono ówczesnych prominentnych urzędników kultury, całkowicie podległych władzy.
  • Bzdury piszesz i mylisz pojęcia. Jaszczur nie tworzyło koncepcji, było koordynatorem tworzenia zespołów - zrzeszen inwestorów i popularyzatorem wiedzy o dawnej starówce. Dawało wsparcie społeczne dla tej koncepcji. Był PRL i budowanie kamienic przez prywaciarzy było wtedy nie do pomyślenia. I w tym jest zasługa Jaszczura.
  • Jak wojtyła ukrywając zboczenców ?
  • lecz się
  • Drogi czytelniku. Jaszczur był, jest i pozostanie jedynym twórcą oryginalnej metody odbudowy Starego Miasta. Bez Jaszczura było tylko gadanie. Nikt nie potrafił zaryzykować konfliktu z ówczesną władzą. Do tego była niezbędna odwaga cywilna... i oni ją mieli. Zapłacili za nią wysoką cenę, Towarzystwo unicestwiono a wielu złamano życiorysy. Ps. historykiem i koordynatorem (a raczej komentatorem) jest właśnie pani Lubocka. Jaszczur to sprawca i wykonawca tego pięknego zamieszania. Cześć jego pamięci.
  • Właściciele straganów dający pomidora bezdomnemu bardziej zasługują na uznanie niż architekt zarabiający kokosy. Warci siebie - biskup, laureatka, Wróblewski? Żaden nie kiwnie palcem dla bliźniego bez kasy. Dokąd to wszystko zmierza? Nagroda z UM i owszem, ale biskupia??? Czyżby jakiś sygnał o prawdziwej naturze Wojtyły skoro jest on patronem ? Kasa nagrodzona, biskup ma kamieniczki, lud umacnia wiarę. W kasę.
Reklama