UWAGA!

"Stanowili fundament oporu przeciwko okupacji"

 Elbląg, "Stanowili fundament oporu przeciwko okupacji"
Fot. Anna Dembińska

Dziś (14 lutego) odbyły się miejskie obchody utworzenia Armii Krajowej. Formacja powstała 82 lata temu. Zobacz zdjęcia.

Obchody rocznicy w Elblągu odbyły się według stałego harmonogramu: odśpiewano hymn, były przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przez poszczególne delegacje.

- Nasze armie zostały rozbite, terytorium zajęte przez państwa sąsiednie, ale naród polski nadal istniał i zdecydował się walczyć o wolną i suwerenną ojczyznę – mówił Ireneusz Ziemniński, prezes elbląskiego koła Niezależnego Związku Armii Krajowej. - W dniu 14 lutego 1942 r. powołana została Armia Krajowa, która scaliła działające od września 1939 r. różne patriotyczne i wojskowe organizacje. Choć była to armia ochotnicza, to postawiono przed nią zadanie obrony wszystkiego, co polskie – mówił Ireneusz Ziemiński. Przypomniał, że Armia Krajowa była największą podziemną armią w całej okupowanej Europie. Jej największą operacją była akcja Burza, która zakończyła się powstaniem warszawskim.

- Organizacja stała się w krótkim czasie fenomenem w skali Europy – mówił o AK Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - W żadnym okupowanym kraju nie funkcjonowała tak dobrze zorganizowana struktura podziemna. Poprzez sabotaż i dywersję działania Armii Krajowej od początku wymierzone były w osłabienie hitlerowskiego okupanta. Niemniej ważna była działalność wywiadowcza. Szacuje się, że z ponad 45 tys. raportów wywiadowczych z okupowanej Europy, które dotarły w czasie wojny do aliantów, ponad 22 tys., czyli blisko 50 proc., pochodziło ze źródeł polskich – zaznaczył włodarz miasta. Mówił też o prześladowaniu żołnierzy podziemia po wojnie przez nowy ustrój po 1945 r.

- Z głębokim szacunkiem patrzymy i z wdzięcznością kierujemy nasze myśli ku bohaterom, którzy w mrocznych czasach II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o niepodległość - podkreślał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej. - To niezłomni żołnierze Armii Krajowej stanowili fundament oporu przeciwko okupacji symbolizując ducha patriotyzmu, wolności i ofiary. Dzisiaj, gdy patrzymy wstecz, niech nasza pamięć o nich będzie zawsze żywa. Ich odwaga, determinacja, oddanie sprawie wolnej Polski pozostają dla nas źródłem inspiracji i dumy. Wśród nich byli mężczyźni i kobiety różnych wyznań, przekonań i profesji, którzy zjednoczeni w jednym celu stali się symbolem walki o naszą narodową godność. Armia Krajowa to nie tylko legenda przeszłości, to także dziedzictwo, które nas obowiązuje. Naszym zadaniem jest kultywowanie wartości, które kierowały ich działaniami – przekonywał przewodniczący RM.

Dodajmy, że dwie godziny wcześniej swoje obchody rocznicy utworzenia Armii Krajowej w tym samym miejscu zorganizowali przedstawiciele organizacji prawicowych. - Od dzisiaj do odwołania nie będziemy uczestniczyć w miejskich obchodach różnych rocznic, tylko organizować obchody oddzielnie - poinformował nas jeden z przedstawicieli elbląskiego klubu "Gazety Polskiej".

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Tyle że wg nowej ministry oświaty z programu trzeba usunąć żołnierzy wyklętych
  • W pierwszych latach po wojnie w lubelskim zginęło więcej cywilów z rąk żołnierzy wyklętych niż z rąk niemieckich okupantów przez całą wojnę. Zdecydowanie powinni zostać w podręcznikach jako zwykli bandyci i mordercy.
  • Poczytaj o tych żołnierzach wyklętych, ale tak starannie i dobrze. Nie tylko to co trąbią niektórzy prawicowcy. Wtedy się dowiesz, dlaczego. Pis też miał być Polski.
  • Wraca stara narracja głębokiej myśli i historii. Łatwo oceniać siedząc wygodnie w domu. Oni tego nie mieli, zdradziła nas zachodnia Europa, oddali w łapy sowieckie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    19
    11
    iwon(2024-02-14)
  • A co ma tutaj PiS do tego. To my Polacy bez względu na opcje musimy pamiętać o tych o których pamiętać miała być wymazana
  • Wspomniałem o PIS, bo PIS zawsze krzyczał, że oni są Polakami, a byli zwykłymi ruskimi oszustami.
  • AKuźwa są jeszcze dni bez rocznic ? Nawet popielica i walentynek nie uszanują.
  • @GłębokaMyśl - Dlatego że nie chcieli Stalina ?
  • Chory kraj Polska ! bo tylko rocznicami które dzieliły żyją by i dziś się kłócić. Powtarzają to co im powiedzieli a to że ten był komunistą tamten opozycjonistą to tak do dziś potrafią tylko pisać... bo nic dla Polski sami nie zrobili. Historia jest poto by wyciągnąć wnioski, odrzucić zło a co jest dziś ? Nigdy nikt nie wygra jak będzie żył nienawiścią i zemstą jak guru sekty PiS Jarosław niepłodny.
  • "Dlatego że nie chcieli Stalina" - nie, bo mieli złą pasję.
  • armię krajową najpierw mordowali niemcy a po wojnie ruscy wyginęła elita naszego społeczeństwa cześć i chwała naszym bohaterom
  • @GłębokaMyśl - Masz na myśli te raporty Urzędy Bezpieczeństwa z lat 44-54 gdzie robili tzw. "Bandy Pozorowane" czyli przebraniu UBecy chodzili po wioskach pukali do drzwi i mówi "pomożecie my to z lasu" ludzi im wierzyli za co przypłacali to życiem. Rano przyjechała Milicja "widzicie to ci mordercy z lasu to zrobili" często też aresztantów przebierali w mundury niemiecki i zbitych zawozili do wiosek z txtem. Patrzcie to te reakcyjne podziemie współpracuje z faszystami i oni was mordują. Stare KOMUNISTYCZNE metody, że ktoś jeszcze w nie wierzy SZOK.
Reklama