Miasto w wybranych lokalizacjach "doświetli" przejścia dla pieszych. Póki co przede wszystkim poprzez wymianę lamp na takie o większej mocy, na inne rozwiązania nie pozwalają w wielu przypadkach techniczne uwarunkowania.
Informacja o doświetleniu wybranych przejść to pokłosie interpelacji jednego z radnych. Karol Bidziński (KO) postulował montaż dodatkowych lamp na już istniejących słupach oświetleniowych. Wymienił przejścia naprzeciwko CRW Dolinka, między parkiem Różanym a parkiem Kajki, na Giermków na wysokości SP 21, na skrzyżowaniu Traugutta z Kwiatową, na Wiejskiej na wysokości Przedszkola nr 21, na Rycerskiej na wysokości placu Słowiańskiego, na skrzyżowaniu Wyszyńskiego z Zamkową, na skrzyżowaniu Beniowskiego z Piłsudskiego, obok Trybunalskiej 21, w ciągu al. Odrodzenia, na Żeromskiego na wysokości szpitala, na Kościuszki przy Hotelu Młyn...
- Większość przejść znajduje się w okolicach szkół, przedszkoli, instytucji miejskich bardzo licznie uczęszczanych przez mieszkanki i mieszkańców naszego miasta – argumentuje radny.
- Z punktów oświetleniowych zlokalizowanych przy przejściach dla pieszych wymienionych w Pańskim piśmie w większości przypadków, na dzień dzisiejszy, brak jest technicznej możliwości montażu dodatkowych opraw świetlnych, między innymi ze względu na odległość słupa oświetleniowego od przejścia, jak również na typ słupa – odpowiada na interpelację prezydent Michał Missan. - Docelowo w kolejnych latach planowana jest rozbudowa oświetlenia przy przejściach dla pieszych między innymi w miejscach wymienionych w Pańskiej interpelacji. W przypadku przejścia z przejazdem dla rowerzystów przy Hotelu Młyn, należy zastosować doświetlenie przez montaż dodatkowego wysięgnika z oprawą świetlna, który zostanie wykonany w 2025 r. Do czasu docelowej rozbudowy oświetlenia na przejściach dla pieszych Departament Zarząd Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu w porozumieniu z Energą Oświetlenie, w miejscach gdzie jest możliwe wymieni oprawy na oprawy o większej mocy – wskazuje prezydent Elbląga. Dodaje, że w ciągu al. Odrodzenia jest 11 przejść dla pieszych, ich doświetlenie nie jest na ten moment przewidziane.
- W celu podjęcia doraźnych działań na zgłoszenie mieszkańców, proszę o kontakt bezpośrednio z Departamentem Zarządem Dróg – podkreśla w odniesieniu do tej lokalizacji prezydent.
Michał Missan dodaje, że rozpoczęto już działania związane z przycinaniem koron drzew, w celu odsłonięcia oświetlenia przy przejściach dla pieszych.
Nie jest odkryciem, że trwający okres jesienno-zimowy charakteryzuje mniejsza widoczność na drogach, dotyczy to szczególnie terenów niezabudowanych, ale ma znaczenie także w mieście, zwłaszcza w mniej doświetlonych rejonach.
- Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów – czytamy na stronach internetowych policji. Funkcjonariusze apelują o noszenie odblasków.