UWAGA!

Protest III sektora

Ponad połowa obywateli przekazuje obecnie bezinteresownie pieniądze na ważne cele społeczne. Ich działanie jest wyrazem troski o sprawy publiczne i jako takie powinno być wspierane, a nie tępione przez Państwo – czytamy w liście otwartym przeciwko propozycjom zmian podatkowych zagrażających finansowym podstawom egzystencji organizacji pozarządowych w Polsce.

W projektach ustaw podatkowych, skierowanych przez rząd pod obrady parlamentu, znalazły się zapisy zagrażające podstawom finansowej egzystencji i działań organizacji pozarządowych w Polsce. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) proponuje się ograniczenie do 350 zł kwoty możliwej do odpisania od podstawy opodatkowania darowizny, która mogłaby być przekazywana na rzecz organizacji pozarządowych. Dotychczas obowiązywała procentowa regulacja wysokości darowizn i takie rozwiązania są również standardem w innych krajach. Zastanawiające jest, skąd wzięła się propozycja tak niskiej kwoty. Jedyną odpowiedzią wydaje się być chęć ograniczenia filantropii Polaków. Zapis w dokumentach przygotowanych przez Ministerstwo Finansów, że ograniczenie darowizn przyniesie ok. 140 mln dodatkowych wpływów do budżetu wskazuje, że jest to działanie świadome.
     
     Nie wierzymy w to
     “Nie wierzymy, że pieniądze te zostaną lepiej wydane przez budżet państwa. Nie wierzymy też, że kwota ta uratuje budżet. Pewni jesteśmy natomiast, że jej brak po stronie wpływów sektora pozarządowego może istotnie osłabić czy wręcz zniszczyć wiele programów, prowadzonych przez organizacje na rzecz dobra publicznego. Ponad połowa obywateli przekazuje obecnie bezinteresownie pieniądze na ważne cele społeczne. Ich działanie jest wyrazem troski o sprawy publiczne i jako takie powinno być wspierane, a nie tępione przez Państwo" – napisali autorzy listu otwartego w sprawie konieczności odstąpienia od proponowanych zmian.
     W ustawie o podatku od dochodów osób prawnych (CIT) rząd proponuje zmianę, która w konsekwencji oznacza konieczność płacenia przez wszystkie organizacje 19 proc. podatku od wszelkich dochodów, niezależnie od ich przeznaczenia. Obecnie organizacje pozarządowe także podlegają podatkowi dochodowemu, a zwolnienie z podatku dotyczy jedynie tej części ich dochodów, które przeznaczane są na ważne cele społeczne (zapisane w ustawie o CIT). Od 1 stycznia 2004 rząd chce ograniczyć owo przedmiotowe zwolnienie wyłącznie do organizacji mających status pożytku publicznego. Kłopot polega na tym, że 1 stycznia 2004 roku nie będzie ani jednej organizacji o oficjalnym statusie organizacji pożytku publicznego, bo na dzień dzisiejszy nie ma nawet procedury uzyskiwania takiego statusu. Zatem kilkadziesiąt tysięcy organizacji pozarządowych działających w Polsce będzie musiało płacić podatek dochodowy także od środków przeznaczanych na realizację ważnych celów społecznych.
     
     Wiarygodność rządu
     Zgodnie z ustawą organizacje, które po spełnieniu szeregu wymagań uzyskałyby status pożytku publicznego, mogłyby korzystać dodatkowo z pewnych przywilejów – m.in. z możliwości przeznaczania na ich rzecz przez podatnika 1 proc. kwoty należnego podatku. Natomiast co do zasady ustawa oparta jest o założenie równego podatkowego traktowania organizacji pozarządowych bez względu na ich status. Podczas tworzenia tej fundamentalnej dla trzeciego sektora ustawy rząd zapowiadał, że zasady w niej zawarte są wyrazem długofalowej polityki państwa wobec organizacji.
     „Fakt, że Rząd zmienia te zasady, zanim jeszcze zaczęły funkcjonować, podważa wiarygodność uprzednio składanych deklaracji" – podkreślają sygnatariusze listu otwartego. Propozycje, pod którymi podpisały się tysiące organizacji – w tym elbląskie – są następujące: Odnośnie podatku od osób fizycznych (PIT) postuluje się, aby odstąpić od propozycji ograniczenia kwotowego darowizn i przywrócić zasadę procentową, zgodnie z którą podatnicy mogliby odpisywać od podstawy opodatkowania darowizny na rzecz organizacji prowadzących działania pożytku publicznego do wysokości 15 proc. dochodu. Jeśli chodzi o podatek od osób prawnych (CIT) proponuje się, aby zwolnienie w podatku dochodowym dotyczyło nie tylko organizacji pożytku publicznego, ale wszystkich organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność w sferach pożytku publicznego. Zwolniona z podatku dochodowego powinna być ta część ich dochodów, która przeznaczana jest na realizację tejże działalności. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl.
     
     Czasu jest niewiele
     Informacje o proteście udzielane są także pod numerem ogólnopolskiej infolinii organizacji pozarządowych 0 801 646 719. Apel dostępny jest także w biurze Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych ul. 12 Lutego 5 a tel./fax 0 55 237 41 50 oraz w Elbląskim Stowarzyszeniu Wspierania Inicjatyw Pozarządowych ul. Związku Jaszczurczego 17. Podpisy pod nim należy przesyłać na adres: kampaniapodatki2003@fip.ngo.pl, faksem na numer 0 (prefix) 22 828 91 29 lub pocztą na adres Stowarzyszenie na Rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych, ul. Szpitalna 5/5, 00-031 Warszawa.
     Czasu jest niewiele, bo rząd może zgłaszać autopoprawki do tych projektów najpóźniej do 15 września. Wszystkie podpisy zostaną dostarczone do parlamentu i przedstawicieli rządu.
     „W tej chwili w naszych rękach leży los instytucji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce" – czytamy w liście. Inicjatorzy akcji - Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych, Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT oraz portal organizacji pozarządowych www.ngo.pl - wystąpili również z apelem do organizacji, instytucji, ich sponsorów i partnerów, a także personelu, wolontariuszy i podopiecznych organizacji, aby wszelkimi drogami, indywidualnie i zbiorowo przyłączyli się do protestu.
ESzC

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • nieudaczniki najlepiej okradliby nas z wszystkiego.Niedajmy sie!
  • Nie wierzę w taką dobroczynność, ponieważ wiele darowizn kamufluje szachrajstwa.Niestety za dużo powstało organizacji mających w statucie pomoc,lecz wywiązujących się z tych zobowiązań w minimalnym procencie. Wszystko wskazuje na to,że po naszym wejściu do UE jedynie organizacje kościelne zostaną ze statutem organizacji pożytku publicznego,ponieważ tylko będą faworyzowane i już od jakiegoś czasu się do tego przygotowują,a rząd im w tym pomaga.
  • oto nowe hasło propagandowe czerwonej bandy. III sektor do IV wymiaru!!!
  • L.B. i en: Wasze wypowiedzi są nielogiczne. Przy okazji polecam lekturę art. „Skąd się bierze rybki?” (na portEl-u, żeby daleko nie szukać). Osłabia mnie głębokie niezrozumienie idei społeczeńzstwa obywatelskiego. Mam wrażenie, ze niektórym najlepiej pasowałoby państwo policyjne, zamordyzm, przepisy odtąd dotąd, zero pomysłów i własnej inicjatywy - krótko podsumowując: zero myślenia. A wydawałoby się, że myślenie nie boli.
  • Droga Szebo.Poczynię wyłom w swej zasadzie nie odpowiadania na zaczepki, nawet te nieuprzejme. Generalnie jestem przeciwnikiem ulg podatkowych bo rzeczywiście, zależnie od interpretacji powodują one możliwość przekrętów. Zauważ jednak, że nasze Państwo, zwłaszcza w czerwonym odcieniu rżnie bezlitośnie obywateli na każdym kroku, najbardziej zaś / wbrew oficjalnym hasłom / tych najsłabszych. Dlatego nie potępiam ludzi buntujących się z powodu wyrywania z ich kieszeni ciężko zapracowanych pieniędzy. Skoro jednak Zdecydowałaś się wyrazić protest a szczególnie zarzucić mi brak myślenia, mam dla Ciebie pewną propozycję. Złóż darowiznę na rzecz Skarbu Państwa, może pokażą Cię w dzienniku..
  • En, być może nie zrozumiałam Twojej wypowiedzi. - Nie wiem jaki jest Twój stosunek do sektora pozarządowego. Czy Ty chciałabyś wysłać go czwartego wymiaru czy potwierdzasz, że chcą tego "czerwoni" politycy?
  • ch....owizna, kit!!!!!
  • Szebo. Drugie zdanie Twego zapytania jest prawdziwe.
  • Przepraszam, druga część drugiego zdania.
  • Rząd SLD już tak głęboko wsadził łapy w kieszenie podatników, że porobiły się dziury a oni pchają je jeszcze głębiej. Brakuje im pieniędzy, bo rozkradają co jest możliwe do wzięcia np.ostatnio Zakłady Zbożowe "BRZEG", dlatgo bezwstydnie wymyślają co by jeszcze wyrwać od zwykłego i tak już biednego podatnika, Zboczeńcyyyyyyyyyy!!!!!!!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Profesor(2003-09-11)
  • en. Profesor - popieram Was a Ty szeba nie pleć głupstw i nie osmieszaj się.
  • x, wytłumacz co głupiego znajdujesz w moich wypowiedziach, bo nie wiedząc nie będę mogła zmądrzeć. Tylko nie pisz "wszystko jest głupie" albo "ty jesteś głupia", bo to mnie nie oświeci.
Reklama