UWAGA!

Polska flaga z Konsulatu w Stavanger trafiła do Elbląga

 Elbląg, Polska flaga z Konsulatu w Stavanger trafiła do Elbląga
fot. nadesłana

W Kamieniczkach Elbląskich podczas spotkania prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z delegacjami miast partnerskich oraz przedstawicielami korpusu dyplomatycznego, uczestniczącymi w Elbląskim Święcie Chleba odbyło się uroczyste przekazanie polskiej flagi z Konsulatu w Stavanger w Norwegii.

Przedwojenną flagę, która wisiała przed polskim Konsulatem w Stavanger od 1932 roku przekazała na ręce prezydenta pani Renata Peksyk – przewodnicząca Towarzystwa Polsko-Norweskiego w Stavanger.
       Flaga o wymiarach 3x1,8 m, w czasie wojny oraz po zamknięciu polskiego Konsulatu przechowywana była u norweskiej rodziny, która w 2002 roku przekazała ją nowemu Konsulowi, a ten w ubiegłym roku zdecydował o przekazaniu jej Towarzystwu Polsko-Norweskiemu.
       - To dla nas ogromny zaszczyt, że właśnie nam przekazana została tak cenna pamiątka. Serdecznie dziękuję Towarzystwu Polsko-Norweskiemu za tę decyzję. Dziękuję również Pani Berit Torgrimsen, która przechowywała tę flagę przez tak wiele lat. Zapewniam, że my również z należytym szacunkiem wykorzystamy ten wyjątkowy symbol naszej ojczyzny – podkreślał prezydent Witold Wróblewski.
       Jak zapowiedział prezydent, przekazana flaga poddana zostanie konserwacji. Następnie w specjalnej gablocie wyeksponowana zostanie w Urzędzie Miejskim tak, aby mogli ją zobaczyć mieszkańcy naszego miasta.
      
       Historia Polskiej flagi w Stavanger

       Polski Konsulat został utworzony w Stavanger w 1932 roku. Pierwszym polskim konsulem został 49–letni wówczas przedsiębiorca Kristen Torgrimsen. Sam Konsulat miał siedzibę w domu Torgrimsena. Dom ten istnieje do dziś. To nad nim powiewała ta flaga, która przejęło Towarzystwo Polsko – Norweskie.
       Konsul Torgrimsen miał bliskie związki z Polską, odwiedzał ją i był przyjmowany przez władze w Warszawie. Zaś w 1938 przyjechał do Stavanger ówczesny minister spraw zagranicznych Polski, Józef Beck i przebywał m.in w letniskowym domku Torgrimsena w Bjerkreim.
       W latach okupacji Konsulat zawiesił swoją działalność, a flagę zdjęto aż do wyzwolenia w maju 1945 roku. Zadań było dużo, ze względu na sporą liczbę osób polskiego pochodzenia przebywających w regionie Stavanger.
       Jesienią 1945 konsulat został zamknięty. Flagę zdjęto, zapakowano, synowa konsula - Berit – przechowała ją jako cenną pamiątkę. W roku 1995 – 50 lat po wojnie – Polacy zamieszkali w regionie oraz norwescy przyjaciele Polski ufundowali tablicę upamiętniającą katastrofę lotniczą i śmierć 10 Polaków lecących z Anglii do okupowanego kraju. Tablicę tę odsłonięto w miejscu katastrofy, w pobliżu gospodarstwa Helleren w okolicach Egersund. W uroczystości wzięły udział władze wojewódzkie i licznie zgromadzeni Polacy. Wtedy też – po raz pierwszy od czasów wojny – znów posłużono się flagą ze starego Konsulatu.
       W 60-tą rocznicę tej katastrofy, grupa polskich oficerów z NATO znów udała się na miejsce wypadku, aby uczcić pamięć poległych. Razem z nimi był również Finn Torgrimsen, jego żona Berit oraz prawnik Ulf Einar Staalesen, mianowany w 2002 roku polskim konsulem honorowym w Stavanger. I w czasie tej uroczystości w Helleren Finn Torgrimsen przekazał starą flagę z przedwojennego konsulatu nowemu konsulowi. Finn Torgrimsen umarł w kwietniu 2006 roku, w wieku 86 lat.
       Wiosną bieżącego roku flagę tę można było również zobaczyć w muzeum w Stavanger, w związku z wystawą o historii polskiej imigracji do Norwegii.
       A wkrótce potem konsul Staalesen po naradzie z panią Berit Torgrimsen postanowił przekazać flagę Towarzystwu Polsko- Norweskiemu w Stavanger.
      
Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama