W sobotę (7 grudnia) w Teatrze im. A. Sewruka kolejny raz odbyło się przedstawienie świąteczne zadedykowane dla dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia i dwóch grup muminkowych ze wspólnoty „Wiara i światło”. W tym roku św. Mikołaj przyniósł prezenty przygotowane przez Caritas kilkuset dzieciom z naszego miasta i okolic. Zobacz fotorelację.
Marta Kowalczyk: Ile dzieci w tym roku obejrzało przedstawienie i otrzymało świąteczne podarunki od św. Mikołaja?
ks. dr Wojciech Borowski, dyrektor Caritas Diecezji Elbląskiej: Łącznie przygotowaliśmy 700 paczek. Dla dzieci przygotowaliśmy przedstawienie, które obejrzały w grupach, albo o godz. 10, albo o godz. 11.30. Pojawił się też św. Mikołaj, który podarował dzieciom prezenty.
- Kto wystąpił na deskach elbląskiego teatru dla dzieci i o czym było przedstawienie?
- Tradycyjnie przedstawienie przygotowali klerycy z elbląskiego seminarium, którzy są także autorami oryginalnego scenariusza. W przedstawieniu korzystają ze strojów i scenografii teatralnej.
- Czy pomoc udzielana przez elbląski Caritas dzieciom i rodzinom w ciągu roku, różni się od tej świątecznej, wigilijnej? Nie chodzi mi oczywiście o prezenty, tylko o to jakie potrzeby mają Wasi podopieczni w szerszej perspektywie. Słodycze są fajne, ale co z dzieckiem, które na co dzień nie ma ciepłych butów albo kurtki… Jak można wesprzeć dzieła Caritasu, żeby konkretna pomoc, dotarła w sposób najbardziej trafiony do elbląskich rodzin w potrzebie?
- My działamy we współpracy z parafialnymi kołami Caritas, a w Elblągu w każdej parafii taki istnieje. Poza pomocą interwencyjną, podejmujemy szersze akcje, o zasięgu ogólnokrajowym. W tym roku z wypoczynku letniego w wakacje skorzystało 350 dzieci, w tym ok. 250 z regionu elbląskiego. Angażujemy się też w akcję „Skarbonka jałmużny wielkopostnej”, w ramach której rozprowadziliśmy 20 tys. skarbonek, z których całość datków została do dyspozycji parafialnych zespołów Caritas i szkolnych kół Caritas, które mają dobre rozeznanie o potrzebach swoich podopiecznych. Prowadzone od lat „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”, które wiąże się z rozprowadzaniem świec na świąteczne stoły, z części ofiar, które pozostają w parafii, umożliwia pomoc charytatywną rodzinom mieszkającym na terenie parafii.
- Czy strefy biedy w regionie Elbląga się zmniejszają, czy zmieniają? Zaczyna się mówić o biedzie seniorów. Jakie są wasze doświadczenia w tym zakresie?
- Dzięki programom rządowym sytuacja dzieci poprawiła się znacząco, natomiast obecnie rzeczywiście grupami najgorzej się mającymi są emeryci i renciści. Prowadzimy dla seniorów dwa kluby w Elblągu. Funkcjonuje też przy ul. Wiejskiej 5 poradnia rehabilitacyjna, w której dla mieszkańców miasta, którzy nie mogą doczekać się na rehabilitację w ramach NFZ, świadczone są usługi za niewielką odpłatnością.
- W naszym mieście Caritas prowadzi też poradnię. Kto może z niej skorzystać i jaki zakres wsparcia oferujecie?
- W poradni rodzinnej przy ul. Zamkowej 5, w środy w godz. 16-18, bezpłatnie dostępna jest pomoc psychologa-psychoterapeuty, mediatora, negocjatora. Są też duszpasterz oraz policjant, który zajmuje się sprawami przemocy w rodzinie. Funkcjonuje także poradnia dla rodziców po utracie dziecka. Zapraszam do nas, wszystkich, którzy borykają się z tego typu stratą. Staramy się nieść pomoc przez cały rok, nie tylko z okazji świąt.