UWAGA!

Oświetlenie zewnętrzne - czym się kierować przy wyborze?

 Oświetlenie zewnętrzne - czym się kierować przy wyborze?

Odpowiednie dobranie oświetlenia wewnątrz jak i na zewnątrz to bardzo istotna sprawa. W lecie, kiedy wieczory i noce są ciepłe i niezwykle przyjemne, wszyscy chętnie spędzają czas w ogrodzie. Słońce zachodzi późno, długo oświetla ono okolice, jednak mrok i tak przychodzi za wcześnie. Dlatego, dobrze jest zdecydować się na zakup wybranych modeli lamp ogrodowych. Na rynku można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań. Zachwycające lampy pozwolą na stworzenie niepowtarzalnego, romantycznego klimatu oraz rozświetlą działkę, dla bezpieczeństwa i komfortu.

Od czego zacząć? - droga do uzyskania idealnego oświetlenia ogrodu
       Bardzo ważne jest to, aby nie robić oświetlenia ogrodowego przypadkowo. Żeby efekt końcowy był satysfakcjonujący, trzeba wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować - przekonuje ekspert z serwisu https://www.strefalamp.pl. Wtedy ogród będzie wyglądał nie tylko wyjątkowo bajecznie, ale także funkcjonalnie. Przede wszystkim, podczas wykonywania planów trzeba wziąć pod uwagę strategiczne miejsca na posesji jak np. drzwi wejściowe, wszelkie chodniki, ścieżki, schodki, altanę, taras, rośliny itd. Nie każdy element wymaga oświetlenia, jednak nie można pominąć takich miejsc jak wejście na działką, taras, podjazd. Dom będzie wtedy dobrze widziany z daleka, a przemieszczanie się w jego okolicy będzie bezpieczne.
       Ustalając miejsca umieszczenia lamp, dobrze jest najpierw sprawdzić jak światło będzie wyglądało w danych położeniu. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie latarki lub innych przenośnych źródeł światła w danym miejscu na posesji w warunkach wieczornych. W ten sposób można się przekonać jak może wyglądać światło w danym miejscu. Jeśli uda się ustalić rozkład lamp na danym terenie, można przejść do wyboru konkretnego rodzaju oświetlenia. Warto pamiętać, że lampy podwórkowe nie muszę generować zbyt wysokich rachunków. Zastosowanie energooszczędnych produktów, jest bardzo popularne i korzystne. Diody LED, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek pobierają znacznie mniej prądu. Bardzo ciekawe są też lampki, które wykorzystują energię słoneczną. W ich wypadku jedyne koszty wiążą się z zakupem oświetlenia. W przypadku lamp elektrycznych, przy projektowaniu trzeba także rozplanować rozkład kabli i zasilenia.
       Kolejną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę jest elewacja budynku, a także ogrodzenie. Lampy muszą pasować i razem tworzyć spójną całość. Oczywiście pod żadnym pozorem nie można używać lamp stosowanych wewnątrz budynków na zewnątrz. Wiąże się to m.in. ze szczelnością, trwałością, wytrzymałością na temperaturę oraz wilgoć.
      
       Rodzaje oświetlenia ogrodowego
       W sklepach znajdują się coraz to nowsze rozwiązania związane z oświetleniem ogrodowym. Można wyróżnić kilka rodzajów źródeł oświetlenia zewnętrznego:
       - żarówki - najbardziej popularne, ale nie energooszczędne rozwiązanie, dają one światło przyjazne dla oczu,
       - świetlówki - bardziej skomplikowane rozwiązanie, wysoce energooszczędne, daje mocne i jasne światło,
       - żarówki halogenowe - dużo bardziej trwalsze, dają mocne światło i pozwalają na osiągnięcie ciekawych i atrakcyjnych dekoracji.
       Ponadto warto podkreślić diody LED. Jest to nowoczesna opcja, daje ona zimne i stosunkowo mocne światło. Ciekawe są także lampy solarne, wykorzystujące energię słoneczną.
       Oprócz wyboru źródła światła duże znaczenie ma także ich kształt, który jest zależny od zastosowania. Do najpopularniejszych należą:
       - kinkiety - wiesza się je na ścianach zewnętrznych budynków np. od strony tarasy lub także w altanach. Mogą być płaskie, wtedy nie widać ich mocowania lub odstające od ściany. W wielu przypadkach kinkiety posiadają specjalne czujniki, które sprawiają, że zapalają się one, kiedy zapadnie zmrok lub, gdy ktoś pojawi się w okolicy.
       - słupki - służą one do umieszczenia w podłożu, najczęściej w betonie lub w tańszej odsłonie są po prostu wbijane w glebę. Mogą one mieć różne wysokości. Niższe słupki zwykle stosuje się do wyznaczenia ścieżek w ogrodach, świetnie oświetlają też roślinność. Natomiast wyższe mają o wiele większy zasięg i częściej stosuje się je w parkach. Przy domach jednorodzinnych mogą być stosowane np. do oświetlenia podjazdu na samochody.
       - nawierzchniowe - znajdują się one na podłożu np. na schodkach lub w trawie. Są płaskie, nie utrudniają chodzenia, czy koszenia trawy.
       - reflektorki - służą do punktowego oświetlania różnych obiektów. W ich wypadku ważniejsze jest dawane światło niż atrakcyjność wizualna samej lampy. Ciekawe są reflektorki podwodne, które świetnie sprawdzają się np. w oczkach wodnych.
       W sklepach można znaleźć także wiele niestandardowych nowinek. Niektórzy chętnie sięgają po lampy w kształcie kuli lub sześcianów (zobacz przykładowe lampy ogrodowe: https://www.strefalamp.pl/lampy-ogrodowe). Dzięki odpowiedniemu oświetleniowi ogrodowemu można osiągnąć naprawdę wspaniały efekt.
      
      
------ materiał płatny ------

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie