Ich działalność jest nie do przecenienia. Robią wiele dobrego, działają bezinteresownie na wielu polach, pokazują, że pomaganie innym uskrzydla i daje ogromną satysfakcję. W Ratuszu Staromiejskim doceniono ogromną pracę najprężniej działających wolontariuszy z Elbląga.
– To święto najlepszych z najlepszych. Świętować powinniśmy codziennie, ale w ten jeden dzień stawiamy na piedestale tych, którzy robią bardzo dobrą robotę dla środowiska, dla otoczenia, dla lokalnej społeczności – powiedziała Gabriela Zimirowska, szefowa Regionalnego Centrum Wolontariatu, podczas dzisiejszej (8 grudnia) konferencji „Wolontariat dla każdego”. - Pokazywanie tych dobrych postaw jest bardzo ważne, chociażby dlatego, żeby móc zarażać, móc pokazywać, że praca wolontarystyczna oprócz tego, że daje wiele satysfakcji, rozwija pasje i pozwala zdobywać nowe doświadczenie.
Elbląskie Regionalne Centrum Wolontariatu to doskonały przykład na to, jak wiele dobrego można zrobić dla potrzebujących.
- My, jako Regionalne Centrum Wolontariatu, mamy takie spojrzenie na całe województwo i nie tylko – dodaje Gabriela Zimirowska. - Jesteśmy słynni z tego, że prężnie działamy. A działamy na rzecz hospicjum, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i w wielu, wielu innych akcjach. Myślę, że dajemy radę. Nie da się podać liczby wolontariuszy, którzy działali przy RCW. Jest ich tak wiele. Przykładowo przy zbiórce żywności angażuje się 300-400 wolontariuszy, przy WOŚP 600-700, przy Żonkilowych Polach Nadziei kolejnych kilkuset.
Przykładem prężnie działającego wolontariusza jest Józefa Chmura, nauczycielka w Zespole Szkół nr 2 w Elblągu, w którym od kilkunastu lat prowadzi Szkolne Koło Wolontariatu Misyjnego.
- Działamy na różnych polach, na polu społecznym, edukacyjnym, wychowawczym – mówi. - Najdłużej zajmujemy się działalnością, która związana jest z opieką materialną dla dziewczynki z Kenii. Od ponad ośmiu lat pozyskujemy dla niej fundusze, dzięki którym może ona kontynuować naukę w szkole. Wspieramy także finansowo inne dzieci w Kenii. Od wielu lat współpracujemy także z Regionalnym Centrum Wolontariatu, a także z referatem misyjnym, wspierając misje. Pomaganie innym to wielka satysfakcja – dodaje. - Przy tym też bardzo dużo się uczymy, poznajemy nowych ludzi, nabieramy doświadczeń, o tym, że warto pomagać jestem głęboko przekonana.
Tego zdania jest także Tomek Kłosiński. To dzięki zaangażowaniu wolontariuszy zebrano 38 tysięcy złotych na protezę, która pozwoli mu wkrótce stanąć na nogi.
- Jestem najlepszym przykładem tego, jak prężnie działają wolontariusze – mówi Tomek. - Dzięki ich pracy udało się zebrać potrzebną kwotę na protezę. Wspaniałe jest pomaganie innym. Już jutro jedziemy odebrać protezę. Będę mógł ją wypróbować i przetestować. W zbiórce pieniędzy pomogła mi rzesza bezinteresownych osób, dzięki nim spełni się moje marzenie – będę mógł zatańczyć na swoim weselu – dodaje z uśmiechem.
Podczas dzisiejszej konferencji w Ratuszu Staromiejskim odbyła się debata „Wolontariat w instytucjach i organizacjach”, podsumowanie projektu „Aktywny Senior Wolontariuszem”. Wręczono także nagrody najprężniej działającym wolontariuszom w konkursie „Barwy Wolontariatu”, nagrodę im. dr Aleksandry Gabrysiak na najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowych oraz rozstrzygnięto konkurs „Kocham Cię Życie – Jabłuszko Zdrowia i Drzewka Zdrowia”.