UWAGA!

Nowy Budżet Obywatelski (opinia nadesłana)

 Elbląg, graf. nadesłana
graf. nadesłana

Nie można przejść do porządku dziennego nad tym, że w tym roku odrzucono większość wniosków mieszkańców, a także mamy sytuację, że w niektórych kategoriach nie ma na co głosować. Trzeba tę sytuację rozwiązać. Jak? - pisze Artur Pytliński o elbląskim budżecie obywatelskim, odnosząc się do naszej ostatniej publikacji.

Tegoroczna edycja dobitnie pokazała, że jest problem z Budżetem Obywatelskim. Liczba wniosków, które nie zostały dopuszczone do głosowania, jest porażająca. Z mojego przykładu – wszystkie moje wnioski poza jednym w parku Traugutta (szczęśliwie zwycięskim) zostały odrzucone. Co do niektórych opinii miałem poważne wątpliwości, których nie rozwiały w żaden sposób odwołania odrzucone bez żadnego uzasadnienia.

Przykład: zgłaszałem w tym roku projekt, gdzie chciałem wprowadzić system automatycznej detekcji na przejściach. W opinii dostałem informację, że „systemu detekcji dla pieszych się nie stosuje". Poniżej załączam zdjęcie „niestosowanego" systemu detekcji pieszych i rowerzystów powszechnie stosowanego w Warszawie. Znacznie ułatwia on poruszanie się po mieście, szczególnie rowerzystom i w sytuacjach, gdzie przycisk nie działa. Myślę, że szczególnie przydałby się w okolicach ul. Saperów czy przy dworcu PKP. Niestety opinia tego zdania nie podzieliła.

Takich historii z odrzuceniem wniosków mógłbym ze swoich doświadczeń podać znacznie więcej czy to z przywróceniem macew na dawny cmentarz żydowski, czy rozbetonowania ul. Hetmańskiej. Nie można przejść do porządku dziennego nad tym, że w tym roku odrzucono większość wniosków mieszkańców, a także mamy sytuację, że w niektórych kategoriach nie ma na co głosować. Trzeba tę sytuację rozwiązać. Jak?

Jestem wnukiem wieloletniego członka nieistniejącej już Rady Konsultacyjnej Budżetu Obywatelskiego. To społeczny organ doradczy mieszkańców niepobierających wynagrodzenia za swoją pracę. Taka rada funkcjonuje choćby w Gdyni, gdzie składa się z przedstawicieli organizacji pozarządowych, mieszkańców, Rady Miejskiej. Obecna sytuacja moim zdaniem jednoznacznie pokazuje, że czas najwyższy powołać podobny organ z powrotem.

  Elbląg, Nowy Budżet Obywatelski  (opinia nadesłana)
fot. nadesłana

 

Jakie zmiany?

Jakie kompetencje miałaby rada? Moim zdaniem przede wszystkim powinny być to:

- wgląd w proces opiniowania wniosków, aby problemy rozwiązywać już na tym etapie

- współorganizacja spotkań doradczych z mieszkańcami i proponowanie ich formuły

- możliwość wglądu w proces realizacyjny projektów z BO

- proponowanie i opiniowanie zmian wprowadzanych do regulaminu BO

- promowanie Budżetu Obywatelskiego wśród mieszkańców

- ewaluacja Budżetu Obywatelskiego wśród elblążan i proponowanie na ich podstawie działań

Jakie jeszcze inne zmiany powinny być wprowadzone? Poza przykładami, które wskazał dziennikarz portElu w swoim artykule, wymieniłbym jeszcze kilka.

Po pierwsze, słuchanie, co mówią mieszkańcy. Są projekty, które co roku wzbudzają olbrzymi entuzjazm. W tym roku np. była to wieża widokowa na Górze Chrobrego. Została odrzucona ze względu na plany miasta wydzierżawienia tego terenu. Moim zdaniem widząc takie zaangażowanie mieszkańców warto zaproponować rozwiązanie.

Idąc dalej, strona internetowa Budżetu Obywatelskiego jest delikatnie mówiąc od lat przedpotopowa. Nie spełnia ona żadnych oczekiwań osób żyjących w XXI wieku. Jest ona nieprzejrzysta i nie pozwala w łatwy sposób dowiedzieć się więcej o BO. Są firmy, które dostarczają gotowe rozwiązania stron dla Budżetów Obywatelskich – może warto z ich usług skorzystać? Przy tej okazji warto również wspomnieć o tym, że powinna być możliwość złożenia projektu przez Internet, a nie tylko w wersji papierowej w urzędzie jak jest obecnie.

Warto też się zastanowić nad terminem zgłaszania inicjatyw. Obecnie jest to zazwyczaj czerwiec, który pokrywa się z letnią sesją egzaminacyjną na studiach. Może warto zapytać mieszkańców, jakie terminy byłby dla nich najbardziej dogodne? Ciekawym terminem wydaje mi się koniec marca, początek kwietnia jest to czas kiedy szkoła nie jest tak bardzo intensywna, a przyroda zaczyna zachęcać do działania. Dałoby to więcej czasu na wnikliwe rozpatrzenie wniosków. Poza tym czas na składanie wniosków też powinien być dłuższy, żeby mieszkańcy po godzinach pracy, czy szkoły mogli na spokojnie usiąść i przygotować wnioski.

Pora też powiedzieć jasno – moim zdaniem Elbląg powinien zostać podzielony formalnie na dzielnice. Tak jak przedstawiamy się imieniem i nazwiskiem, a nie podajemy peselu, tak trudno budować tożsamość miejsca, w którym zgłasza się projekt na podstawie numeru okręgu. Dodatkowo można by wtedy wyznaczyć granice dzielnic w terenie i raz na zawsze skończyłby się problem z określeniem numeru okręgu, gdyż każda działka w mieście byłaby przydzielona do jednej konkretnej dzielnicy.

To jest podstawa, aby dalej ruszyć. Zacznijmy od powołania Rady Konsultacyjnej, aby mogła ona działać już w następnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Czas na zmiany.

Artur Pytliński

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Bardzo mądrze napisane. Wszystkie systemy detekcji - ok większość w Elblągu poszły w zapomnienie zepsute i chyba nienaprawialne...
  • najlepszym przykładem niewłaściwego zastosowania systemu detekcji na przejściach jest przejście na ul. Grota Roweckiego (koło Sądu) - piesi mają czerwone - nie jedzie żaden samochód ani tramwaj, samochody maja czerwone - nie przechodzi żaden pieszy.
  • @mieszkaniec1 - Nie wiem gdzie Ty to zaobserwowałeś. Pieszy naciska i dostaje zielone. Nie ma zbędnej automatycznej zmiany dla pieszych a samochody bezkonfliktowo jadą swoje.
  • Nooooo! Mądrego to aż przyjemnie posłuchać! Bo i faktycznie odnosi się wrażenie, że władze traktują Budżet Obywatelski jako przykry obowiązek, a to zniechęca ludzi do zabierania głosu...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    14
    3
    dapel(2022-09-29)
  • moze to niewiele humanistyczne, ale zamiast zaczynac rozne jakies, bądź statki kosmiczne, razem mozna skumulowac sporą platformę startowa z modułów - zakladajac w tym... nieuprzywilejowani mogliby byc wniskujacy bez zastosowania dynama w ruchu posuwisto zwrotnym, zamienianym na kołowy i energie kinetyczną, oraz przetransformowywana indukcją na pole magnetyczne, ktore moze rozjasnic bandami miasto jak lampy w ciemnościach zostaną. Wtedy potencjalnie bezdomni kierowcy nie odtrąbią bojkotu B. O., a praca będzie dla pań administracyjna w kosmodromie, na zapleczu obserwatorium bądź przy recepcji
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    1
    CZY PO CZY PLETE(2022-09-29)
  • Panie Arturze, nikt w tym miescie Pana postulatów nie spełni. Dlaczego ? Bo uderzały by w zywotnie interesy osób, które czerpią olbrzymie korzyści z tego jak jest.... Taki mamy klimat. Im jest dobrze a co możemy my zrobić ???
  • Radca z tą radą Konsultacyjną powinna powstać zgadzam się i dodatkowo powinni do jej składu wejśc osoby składają wnioski od lat w Budżecie obywatelskim wtedy wiarygodność wzrasta mieszkańcy chętniej głosują a ludzie w radzie faktycznie dbają lub chcą dbać o to miasto na wielu płaszczyznach.
  • @lejek231 - Bez przesady kropla skałę drąży. Dobrze chłop napisał. Regulamin. Zdrowe reguły. Waga i ranga głosów jasne kryterium. Budżety w okręgach miarodajne do inwestycji tam potencjalnie zapisanych. Po co dopuszczać halę w okręgu wiemy już jakim jak ona i tak przepada a ludzie głos zmarnowali.
  • Budżet Obywateski to kit gdzie jest inwestycja na A8 z 2021 roku nie wstyd wam ludzie odpowiedzialni z ratusza miejskiego!!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    1
    Elblązanin(2022-09-29)
  • Korzystając z okazji Serdecznie Dziękuję mieszkańcom okręgu 4,że po raz kolejny zagłosowaliście na moje projekty w budżecie obywatelskim. Do tej pory i w bieżącej edycji już po raz 3 wygrał mój projekt dotyczący remontu alejek w Parku Traugutta. Razem na inwestycje w Parku pozyskałem dzięki Waszym głosom ponad 1.300.000 złotych. Jeszcze raz Serdecznie Dziękuję i w przyszłym roku zapraszam na festyn do Parku - inicjatywa odbędzie się dzięki środkom z tegorocznego budżetu obywatelskiego.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    1
    KarolBidziński(2022-09-29)
  • @miejscowy Elbląg - Radca Konsultacyjny to napewno. Może być - status nadawany uroczyście na zgromadzeniu wnioskujących w B. O.. Zdecydowanie sprzeciw w wyłanianiu kandydatów. Sugeruje by osoby wskazali przez siebie wydarzenie i kto zgromadzi większą publike uzyska uczestnictwo w tej między osiedlowej grupie. Utrzyma to mocarstwowość wybranych i intelektu głosujacych elblążan oraz z zachowaniem neutralności zapachowej ubioru. O
  • Podział Elbląga na dzielnice? Pomysł ciekawy, tylko jak stworzyć coś z niczego? W tym mieście po prostu nie ma takiej tradycji (poza tymi przedmieściami, które jeszcze niedawno stanowiły odrębne miejscowości) i nie było jej nawet "za Niemca" - były jakieś tam majątki z nazwami (które wchłonęło miasto) i inne punkty orientacyjne, ale nikt nie dzielił Elbląga, że "odtąd taka dzielnica, a odtamtąd siaka". Ale pomysł w sumie nie jest nowy - zaraz po upadku komuny też przecież próbowano "pokroić" Elbląg - powołano do życia jakieś fikuśne nazewnicze nowotwory typu "Witoszewo", "Rakowo", "Winnica", "Kępa Północna" itp. , których absolutnie nikt nie używa (mało kto o nich w ogóle słyszał - co najwyżej jacyś "lokalni pasjonaci"), ale nikt się za bardzo nie pofatygował żeby wyznaczyć granice tych tworów (może nie mogli się dogadać?). Tak czy inaczej - pomysł wziął w łeb i nie widzę za mocno powodu, dlaczego za drugim razem miałoby się to udać. Jeśli nawet ktoś odniesie się do tego postulatu (w co wątpię) - pewnie skończy się tym, że po prostu nadadzą tym okręgom wyborczym jakieś nazwy (albo wykorzystają te gotowce z lat 90., albo nazwą od głównych ulic, albo uruchomią kreatywność po raz wtóry). Tylko czy to "zbuduje tożsamość"? Wątpię.
Reklama