UWAGA!

Nasi posłowie w statystykach

 Elbląg, fot RG (arch. portEl.pl)
fot RG (arch. portEl.pl)

Najlepszą obecność na głosowaniach Sejmu IX kadencji ma poseł Leonard Krasulski, który opuścił tylko 19 głosowań. Najwięcej interpelacji, którym nadano bieg – 2357 złożyła Monika Falej. Sprawdziliśmy jak wyglądali elbląscy posłowie IX kadencji w sejmowych statystykach.

Na początek zastrzeżenie: zdajemy sobie sprawę, że statystyki nie mówią wszystkiego o działalności posłanek i posłów. Naszym zdaniem, warto podsumować aktywność posłów w izbie niższej. Zwracamy uwagę, że te same narzędzia pracy poselskiej inaczej wykorzystują posłowie opozycji, a inaczej obozu popierającego rząd. Trzeba też pamiętać, że posłowie mogą sztucznie „pompować” np. ilość interpelacji składając je wraz z innymi parlamentarzystami lub rozbijając je na kilka. W naszych zestawieniach umieściliśmy też posła Jerzego Wilka, przy czym był on posłem do maja 2021 r. Na jego miejsce wszedł Adam Ołdakowski. Te dwie osoby krócej pełniły funkcje.

Zaczynamy od głosowań, na których obecność posłów jest obowiązkowa. Spośród posłów wybranych w okręgu nr 34 żaden nie może pochwalić się 100 procentową obecnością. Największą (99,79 proc.) może pochwalić się Leonard Krasulski, który opuścił tylko 19 głosowań. Najmniejszą frekwencję ma Zbigniew Ziejewski obecny tylko na 94,98 proc. głosowań; opuścił 465 głosowań. Wykres nr 1 przedstawia obecność naszych posłów na głosowaniach.

Jednym z narzędzi pracy posła są interpelacje składane w ważnych dla wyborców sprawach. Z naszego zestawienia wynika, że częściej korzystali z niego posłowie opozycji. Warto zwrócić uwagę na ponad 2,3 tys. interpelacji Moniki Falej. Większość z nich jest autorstwa kilku lub kilkunastu posłów. Część z nich dotyczy tego samego tematu i jest podzielona np. ze względu na województwa. Na wykresie przedstawiamy statystyki posłów z okręgu nr 34 dotyczące interpelacji, którym nadano bieg.

 

Mniej wykorzystywanym narzędziem są zapytania, pytania w sprawach bieżących oraz oświadczenia. Podobnie jak w przypadku interpelacji częściej korzystali z nich posłowie opozycji. Kolejny wykres przedstawia ile zapytań, pytań w sprawach bieżących oraz oświadczeń złożyli posłowie z okręgu elbląskiego.

 

Kolejnym elementem ujętym w sejmowych statystykach są wypowiedzi na forum sejmu. Tutaj jednak musimy pamiętać, że większe szanse na większą ilość wystąpień mają posłowie mniejszych klubów. Wynika to z faktu, że jest ich mniej w klubie. Kolejna sprawa to rola posła w klubie poselskim. Posłowie odgrywający w kole większą rolę są częstszymi gośćmi na mównicy sejmowej. Kolejny wykres prezentuje tę aktywność poselską.

 

Trzeba jednak pamiętać, że sejmowe statystki nie pokazują całości pracy poselskiej, a jedynie jej fragment. Ostatecznie posła ocenia zarząd jego partii proponując (lub nie) określone miejsce na liście do parlamentu w kolejnych wyborach oraz wyborcy poprzez głosowanie w wyborach. W wyborach w 2023 r. reelekcję uzyskali: Elżbieta Gelert (KO), Robert Gontarz (PiS), Leonard Krasulski (PiS), Jacek Protas (KO), Zbigniew Ziejewski (3D)

oprac. SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama