UWAGA!

Miód jest dobry na wszystko

 Elbląg, Miód jest dobry na wszystko
(fot. Anna Dembińska)

Chałka ociekająca miodem i do tego szklanka mleka. Tak też można i dla wielu jest to wspomnienie szczęśliwego dzieciństwa. Mało jest pożywienia jednocześnie tak smacznego i niejako przy okazji tak zdrowego. O zdrowotnych właściwościach „złota pszczół” opowiadała dziś Anna Izdebska na kolejnym spotkaniu z cyklu „Zielone lato w bibliotece”. Zobacz więcej zdjęć.

- Hipokrates mawiał, że dobrze jak lek jest pokarmem, a pokarm lekiem – tymi słowami Anna Izdebska prowadząca dzisiejsze spotkanie w Bibliotece Elbląskiej zachęcała do używania miodu w codziennej diecie. A rodzajów miodów jest zatrzęsienie: spadziowe (iglaste albo liściaste), nektarowe (pobierane z nektaru kwiatów: mniszkowe, wielokwiatowe, lipowe, rzepakowe i inne), ziołomiody. Każdy pomaga na coś innego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zajadać się różnymi. No i miody można też łączyć z innymi pokarmami. -
       - Miód lipowy razem z sokiem malinowym lub naparem z podbiału jest dobry na przeziębienie. W przypadku łączenia naparu trzeba jednak pamiętać, by temperatura naparu nie była wyższa niż 40 stopni, gdyż wyższa niszczy właściwości lecznicze miodu – mówiła Anna Izdebska.
       Skąd wziąć prawdziwy miód? - Najlepiej mieć zaufaną pasiekę lub zaufany sklep – zdradza prowadząca spotkanie.
       Miód prawdziwy od lekko zafałszowanego można łatwo odróżnić, nalewając go do spodka. Prawdziwy uformuje się w górkę; sztuczny wręcz przeciwnie. Trzeba jednak pamiętać, że miody krystalizują się w różny sposób w zależności od rodzaju. - Miód akacjowy np. prawie w ogóle się nie krystalizuje, ma raczej płynną postać – zdradza Anna Izdebska.
       Wszystko zależy od obecności naturalnych cukrów: glukozy i fruktozy. Im więcej naturalnej glukozy w miodzie, tym szybciej będzie się on krystalizował. Miód lipowy zawierający stosunkowo dużo tego prostego cukru będzie krystalizował się szybko, mimo że pszczelarz nie oszukiwał i nie dokarmiał pszczół cukrem.
       Jak często jeść miód? - W profilaktyce łyżkę stołową dzienne, w leczeniu pozwoliłabym sobie na trzy – mówi specjalistka od miodu prowadząca dzisiejsze spotkanie.
       Miód jest zdrowszy od klasycznego cukru i może służyć jako jego zamiennik. Zamiast słodzić herbatę, można ją przecież doprawić miodem. Smak będzie inny – czy lepszy to kwestia gustu – ale na pewno zdrowszy. Zamiast batona, też lepiej zjeść łyżeczkę miodu. Pytanie tylko, czy frajda ze zjedzenia łyżki miodu jest taka sama jak czekoladowego batonika? We wszystkim trzeba zachować umiar.
       - W celach leczniczych, czy profilaktycznych dobrze jest zjeść trochę miodu na czczo, godzinę przed śniadaniem – zdradza Anna Izdebska.
       Za tydzień ostatnie już spotkanie z cyklu „Zielone lato w bibliotece”.
      
      
      
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama