UWAGA!

Kwiaty na balkon, jakie wybrać?

 Kwiaty na balkon, jakie wybrać?

Wiosna w pełni, więc najwyższy czas, aby pomyśleć o aranżacji balkonu. Większość z nas marzy o tym, aby ta mała przestrzeń była namiastką prawdziwego ogrodu. Warto zatem już teraz pomyśleć o roślinach, jakie się na niej znajdą i wybrać takie, które będę nas cieszyć przez cały sezon, nie wymagając od nas zbyt dużo pracy. Jakie kwiaty idealnie sprawdzą się na każdym balkonie?

Pelargonie
       Pelargonia, to pierwsza roślina, która przychodzi nam na do głowy, kiedy myślimy o kwiatach na balkon. Jest to chyba najpopularniejszy gatunek hodowany na balkonach i tarasach. Nic dziwnego jest bardzo efektowny i niezbyt wymagający pod względem uprawy, a do tego dobrze znosi nawet pełne nasłonecznienie. Liczba odmian i kolorów pelargonii dostępnych w centrach ogrodniczych może nas przyprawić o zawrót głowy. Na balkon idealne będą zwisające, tworzące kaskady kwiatów spływające ze skrzynek. Pelargonie wrażliwe są na niskie temperatury, dlatego na zewnątrz można je wystawiać dopiero około połowy maja. Aby pięknie kwitły aż do jesieni, wystarczy podlewać je dość obficie, najlepiej z dodatkiem odpowiedniego nawozu. Ważne jest jednak to, aby robić to rano. Wieczorne podlewanie sprzyja rozwojowi niepożądanych grzybów.
      
       Surfinie
       W ostatnich latach coraz częstej możemy je zobaczyć na balkonach. Kiedy kwitną, są okazałe i efektowne. W sklepach ogrodniczych znajdziemy odmiany o kwiatach pojedynczych oraz pełnych. Zaletą surfinii jest piękny zapach, jaki wydzielają, szczególnie odmiany fioletowe. Kwiaty te najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych, dobrze znoszą także lekko zacienione stanowiska Wymagają częstego podlewania, przy wysokich temperaturach, nawet dwa razy dziennie, źle bowiem znoszą przesuszenie. Aby pięknie kwitły, należy je także intensywnie nawozić, najlepiej preparatami przeznaczonym właśnie dla nich. Surfinie nie lubią silnego wiatru oraz intensywnych opadów deszczu, idealne dla nich są zatem miejsca nieco osłonięte.
      
       Niecierpek

       To roślina o niewielkich wymaganiach, która jest bardzo efektowna. Doskonale nadaje się do uprawy zarówno w skrzynkach, jak i zwisających koszach czy doniczkach. Kwitnie dość intensywnie, w zależności od odmiany, na biało, różowo, fioletowo lub pomarańczowo. Można spotkać także takie o paskowanych lub dwukolorowych kwiatach. Roślina ta najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, ewentualnie półcienistych, ale wówczas kwitnie nieco mniej intensywnie. W sezonie wystarczy ją podlewać i nawozić raz na kilka dni. Musimy przy tym jednak pamiętać, aby nie zostawiać wody w podstawce, ponieważ to bardzo szkodzi niecierpkowi. Na zimę możemy zabrać go do domu. Wtedy podlewamy go jednak rzadziej i nie zasilamy.
       Dobre nasiona kwiatów takich, jak pelargonie, surfinie, niecierpki, fuksje i aksamitki dostępne są tutaj.
      
       Fuksja
       To rośliny tworzące bardzo efektowne kwiaty. Wspaniale wyglądają na balkonach, jednak decydując się na ich uprawę, trzeba pamiętać, że nie lubią pełnego nasłonecznienia. Ideale dla nich stanowisko to miejsce nieco zacienione. Dostępne są w wielu odmianach, co pozwala tworzyć efektowne kompozycje. Fuksja wygląda wspaniale wygląda także w połączeniu z innymi roślinami. Jeśli zapewnimy jej żyzną i przepuszczalną ziemię, odpowiednią ilość wody oraz będziemy regularnie stosowa
       wieloskładnikowy nawóz przeznaczony do roślin kwitnących, to będzie obficie kwitła aż do jesieni.
      
       Aksamitka
       Te kwiaty rzadziej spotykamy na balkonach i tarasach, warto jednak rozważyć ich uprawę, ponieważ nie jest ona wymagająca, a ich żółto-pomarańczowe kwiaty doskonale rozświetlają otoczenie. Do uprawy na balkonie najlepiej wybrać odmiany niskie. Jeśli zapewnimy im odpowiednią wilgotność, będą obficie kwitły, aż od pierwszych przymrozków. Roślina ta wymaga przepuszczalnego podłoża, nie jest wymagająca pod względem nawożenia. Wystarczy, że będziemy zasilać ja raz na kilka dni. Pamiętać przy tym należy, aby nie stosować preparatów o wysokiej zwartości azotu, bo wówczas aksamitki będą mniej intensywnie kwitły. Aby pobudzić roślinę do tworzenia większej ilości kwiatostanów, należy także usuwać te, które już przekwitły.

       ------- artykuł sponsorowany -------

      

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie