- Jak długo wyłączone będą iluminacje elbląskich zabytków? Przykro było patrzeć, jak podczas Elbląskiego Święta Chleba katedra znikała z widoku każdego wieczoru. To samo dotyczy ratusza i sądu, ale myślę, że najbardziej brakuje oświetlenia katedry - pisze nasz Czytelnik.
"Drastyczny wzrost cen energii"
Politykę oszczędności, m. in. poprzez zmniejszenie zużycia energii, miasto prowadzi od dłuższego czasu w związku z ustawą „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”. To po jej uchwaleniu "przygasły" także zabytkowe czy reprezentacyjne budynki, szerzej pisaliśmy o tym tutaj.
Skierowaliśmy pytania do biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu, jakie są plany jeśli chodzi o oświetlanie (lub nie) elbląskich zabytków, a także o porównania bądź prognozy, ile pieniędzy oszczędza samorząd w związku z wprowadzonymi ograniczeniami.
- W chwili obecnej nie jest rozpatrywana kwestia ponownego uruchomienia oświetlenia zewnętrznego budynków wymienionych przez Czytelnika - przekazał nam Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM w Elblągu. - Miasto Elbląg wskutek drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej w 2022 roku zmuszone było podjąć decyzję o pilnym wdrożeniu planu oszczędnościowego dla wsparcia budżetu miasta, które pozwoli zmniejszyć ponoszone koszty z tytułu zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej - dodaje urzędnik.
Jak informuje UM w Elblągu, oszczędności polegają na:
- obniżeniu temperatury w zajmowanych pomieszczeniach w okresie zimowym do 19 stopni,
- zmniejszeniu oświetlenia wewnątrz zajmowanych budynków,
- zmniejszeniu oświetlenia zewnętrznego,
- wyłączeniu iluminacji świetlnej,
- zakazie podłączania prywatnych urządzeń do gniazd elektrycznych,
- zakazie używania urządzeń dogrzewających w sezonie grzewczym,
- systematycznej w miarę możliwości finansowych wymianie oświetlenia na bardziej energooszczędne.
Spadną ceny - włączą światła
Powyższe rozwiązania wprowadzono w budynkach Urzędu Miejskiego przy ul. Łączności 1 i 3, Kosynierów Gdyńskich 24 i 42, Trybunalskiej 7, Jaśminowej 11, Orzeszkowej 2, Czerwonego Krzyża 2. Św. Ducha 3-7. Stary Rynek 25, przy Bramie Targowej, a także na placach Dworcowym oraz Konstytucji.
- Przedstawione działania pozwoliły uzyskać w 2022 r. oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, co spowodowało spadek jej zużycia o 8. 757 kwh. tj.; 16,5% mniejszego zużycia prądu w całym 2022 r - podają urzędnicy. - Jednocześnie informujemy, że w przypadku spadku cen energii elektrycznej oferowanej przez dostawców, po przeanalizowaniu sytuacji, będą rozważane możliwości ponownego uruchomienia iluminacji oraz oświetlenia budynków użyteczności publicznej - czytamy w odpowiedzi ratusza.
Na to, by Elbląg (a przynajmniej jego charakterystyczne punkty) mógł ponownie bardziej zabłysnąć, przyjdzie nam więc jeszcze poczekać.