UWAGA!

Ewangelicy wrócili do siebie

 Elbląg, Ewangelicy wrócili do siebie
fot. Anna Dembińska

W sobotę (18 czerwca) biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jerzy Samiec dokonał poświęcenia kaplicy, która po latach powróciła do wspólnoty elbląskiej parafii luterańskiej. Ewangelicy będą się spotykać w tej świątyni w każdą niedzielę i święta o godz. 10. Zobacz zdjęcia.

Do 1945 roku wspólnota ewangelicka w Elblągu była bardzo liczna. Po wojnie wielu luteran z różnych przyczyn opuściło Elbląg, a parafialny kościół św. Anny został rozebrany w latach 50. Pozostała kaplica, która do niedawna służyła grekokatolikom.

- Parafia św. Anny została utworzona w 1621 roku, była wtedy jedną z pięciu ewangelickich parafii w Elblągu. Pierwszy kościół miał konstrukcję szachulcową i nie był zbytnio okazały, w XIX wieku stał się już za mały dla rozrastającej się parafii. W 1899 roku został rozebrany i na jego miejscu postawiono neogotycką świątynię z czerwonej, klinkierowej cegły, która przetrwała niespełna 50 lat – opowiada ks. Marcin Pilch z parafii ewangelickiej w Elblągu. - W 1945 roku świątynia została uszkodzona, a w połowie lat 50. została rozebrana przez władze miasta. Zlikwidowano również cmentarz wokół kościoła i na tym miejscu powstał park, znany obecnie jako park Traugutta. Działania wojenne i późniejsze lata przetrwała tylko kaplica kościoła św. Anny, która pierwotnie była kaplicą pogrzebową. Po wojnie przez krótki czas była używana jeszcze przez ewangelików. To w niej ostatni przedwojenny proboszcz parafii św. Anny ks. August Westrén-Doll jesienią 1945 roku konfirmował młodzież. Następnie kaplica została przejęta przez Kościół rzymskokatolicki, a w 1992 roku została przekazana wiernym Kościoła greckokatolickiego w Elblągu i służyła im do 2021 roku. Dzięki przychylności i życzliwości ks. mitrata Andrzeja Sroki kaplica została z powrotem przekazana parafii ewangelickiej.

Uroczystego aktu poświęcenia dokonał zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce ks. bp Jerzy Samiec wraz ze zwierzchnikiem diecezji pomorsko-wielkopolskiej ks. biskupem prof. Marcinem Hintzem. Na uroczystości zostali zaproszeni również goście ekumeniczni z elbląskich kościołów wraz z biskupem elbląskim Kościoła rzymskokatolickiego dr. Jackiem Jezierskim.

Jak mówi ks. Marcin Pilch, parafia św. Anny jest jedyną elbląską parafią ewangelicką, która przetrwała do czasów współczesnych i obok rzymskokatolickiej parafii św. Mikołaja jest jedną z dwóch najstarszych parafii w naszym mieście.

Marta Kowalczyk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Do siebie ? Czyli w końcu wyjechali z Polski?
  • Nie po raz pierwszy, historia zatoczyła koło...
  • Może Ty wrócisz do siebie?
  • Może niezbyt liczna grupa ludzi, ale nie ilość ale jakość to dopiero istota wiary. Gratulacje z okazji uroczystości i powodzenia w drodze do celu...
  • Do 1945 roku w Elblągu były trzy kościoły katolickie tj. dzisiejsza Katedra, kościół pw. Świętego Wojciecha (obecnie na Zawadzie) oraz kaplica pw. Św. Katarzyny w okolicach dzisiejszej ulicy Szkolnej, która została całkowicie zniszczona w czasie działań wojennych w lutym 1945 roku. Natomiast po II wojnie były kościół ewangelicki Św. Anny oraz dzisiejsza Katedra zgodnie z porozumieniem strony kościelnej i ówczesnego rządu zostały wytypowane do odbudowy, na którą miały być przeznaczone środki finansowe że skarbu państwa. Decyzję o wyborze Kościoła miał podjąć Episkopat. Ostatecznie ówczesny Prymas Polski kardynał August Hlond zadecydował o wyborze dzisiejszej Katedry. Zdecydował o tym lepszy stan tej świątyni oraz fakt, że jej pierwszy powojenny proboszcz rozpoczął tam już prace remontowe. W czasach PRL część funduszy na odbudowę tego kościoła pochodziła ze środków państwowych jako dotacja na odtworzenie zabytków.
  • Gołe ściany i tak pusto jakby cały interes miał się za chwilę likwidować.
  • @TeofilSkorupa - Aleś skorupo błysnął, jak zwykle z resztą.
  • Ale ładnie spreparowana Świątyńka, odnowiona, pasowna - posiada pewne cechy sugerujące że projektu samego bądź jednego z podzwierzchnich kolegi i przodko-krewnego- Carla, Gustawa - Wielkie Autorytety w swych dziedzinach i Teścia jednego z Nich - Sporego Przedsiębiorcy Filantropa - Jakoba - tego od Znanego Sanktuarium w Gietrzwałdzie i Innych Światowych Wykwintów Świątynnych-Kościelnych-jak wolno przypuszczać..
  • @TeofilSkorupa - Durny jesteś, w przepychu gorzej się skupić na modlitwie. Cieszę się z tego wydarzenia. Chrześcijanie tylko razem
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    24
    3
    Katolik - Szejk Ali(2022-06-18)
  • Przed kilkoma dniami budynek kościola został osprayowany charakterystycznymi znakami i kolorem identycznymi jak na kilku budynkach mieszkalnych o nowej elewacji w Elblagu tez w ostatnim czasie. Mam nadzieję, że policja złapie tego artystę i pokryje on lub jego rodzina wszelkie koszty dewastacji.
  • Super!!!
  • @TeofilSkorupa - Bo to kaplica
Reklama