UWAGA!

Ekologiczna mapa nasadzeń (bez aktualizacji)

 Elbląg, Wiceprezydent Michał Missan wraz z przedszkolakami sadził drzewa
Wiceprezydent Michał Missan wraz z przedszkolakami sadził drzewa (fot. Mikołaj Sobczak)

Ile (i gdzie) drzew i krzewów zostało posadzonych w ramach tzw. „nasadzeń zastępczych“ jako ekwiwalent wycinki? Można to sprawdzić na internetowej mapie stworzonej przez miejskich urzędników. Niestety na jej aktualizację nie mają etatów i czasu. Zobacz zdjęcia.

- Czasami drzewa są wycinane w naszym mieście. Często to nie zależy od nas. Ale staramy się rękami Departamentu Ochrony Środowiska rekompensować to przyrodzie w mieście. Elbląg jest zielonym miastem i tak zostanie - mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga na dzisiejszym (21 kwietnia) spotkaniu z dziennikarzami.

Na tym spotkaniu zaprezentowano mapę nowych nasadzeń drzew i krzewów w Elblągu. Mapę znajdziesz tutaj. Co się na niej znajduje? Cztery rodzaje ikonek symbolizujące nowe nasadzenia wraz z adresami. I tak: na zielono mamy nasadzenia następcze drzew, na pomarańczowo - nasadzenia następcze krzewów, żółta oznaczono „zielone przystanki“ i na niebiesko - nasadzenia miejskie. Klikamy i już wiemy, że pod adresem ul. Elektryczna 20a nasadzono następczo (lub została wydana taka decyzja) 10 drzew (jakich - mapa nie precyzuje).

- Decyzje mówią o nasadzeniach w pewnym okresie. W zasadzie nie mamy możliwości prawnych, aby zabronić wycinki np. inwestorom; musimy im pozwolić na to, nakładając obowiązek nasadzeń zastępczych lub wniesienia opłat. Idziemy w kierunku nasadzeń. Ustawa mówi o nasadzeniu w stosunku 1:1, jest to pewne minimum. Wiemy jednak, że wycięcie dużego drzewa i w zamian nasadzenie jednego małego to „słaby“ ekwiwalent. Dlatego w decyzjach zwykle nakładamy ekwiwalent w wysokości kilku lub kilkunastu nowych nasadzeń, w zależności od gatunku, stanu zdrowia - wyjaśniał Marek Pilichowski, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w elbląskim ratuszu.

„Nasadzone następczo“ drzewo musi przetrwać trzy lata. W decyzjach urzędnicy dali możliwość nasadzenia większych drzew: o średnicy pnia do 12 centymetrów. Po tym okresie pracownicy urzędu sprawdzają stan faktyczny: czy roślina się przyjęła. Kiedy okaże się, że drzewa nie ma - inwestor musi nasadzić kolejne. Z informacji przedstawionych w Urzędzie Miasta wynika, że w w latach 2020 - 2022 zwiększa się liczba nasadzeń następczych. Dokładne liczby przedstawiamy na wykresie na końcu tekstu. I tak w ubiegłym roku nałożono obowiązek wykonania nasadzeń następczych 1253 drzew w zamian za 442 usunięte. Dodatkowo na Modrzewinie posadzono 7,3 tys. dębów i buków. W ramach Budżetu Obywatelskiego posadzono 29 drzew i 42 krzewy, w ramach akcji „Zieleń za elektrograty“ - 5 drzew i 394 krzewy.

- W mieście staramy się dostosować do potrzeb nasadzających, jeżeli sadzą na swoim terenie. Ale to jest coraz rzadsze. Inwestorzy wolą nasadzać we wskazanych przez nas miejscach - mówił Marek Pilichowski. - Jesteśmy w ciągłym kontakcie z dyrektorami miejskich jednostek oraz zarządcami miejsc publicznych , którzy chętnie przyjmą takie nasadzenia.

  Elbląg, Ekologiczna mapa nasadzeń (bez aktualizacji)
fot. Mikołaj Sobczak

W roku 2022 lista obejmowała m. in. żłobki, 14 przedszkoli, 7 szkół, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Nr 4 w Elblągu, bursa szkolna nr 3, Zarząd Portu Morskiego w Elblągu, ETBS, ESM Sielanka, MOSiR, ZBK, zarządcy nieruchomościami, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Urzędnicy zachęcają do kontaktu w tej sprawie.

Co z mapą wycinek? Jedną z takich map stworzył jeden z mieszkańców Elbląga na podstawie decyzji wydanych przez ratusz.. Jest ona dostępna tutaj. - Nie widzimy potrzeby, aby powtarzać tę czynność. Po za tym nie wiemy o wszystkich wycinkach. Myślę, że w przyszłości, jeżeli tylko wirtualne możliwości nam na to pozwolą, to jestem bardzo otwarty na wszelkie rozwiązania, które chronią przyrodę. Nie składam konkretnej deklaracji, ale oczywiście się przyjrzymy - wyjaśniał Michał Missan. - Nie wykluczam w przyszłości takiego rozwiązania.

Mapa nasadzeń ma być aktualizowana... raz w roku. Dlaczego? - Nie ma takiej możliwości [aktualizowania mapy na bieżąco - przyp. SM]. Nie mamy tylu etatów, nie mamy czasu, aby każdą decyzję wpisywać dodatkowo. Mogę zobowiązać się, że raz w roku, tak jak tutaj mamy mapę na 2022 rok, tak w przyszłym roku zrobimy podobną za 2023 rok. To jest jedyna możliwość. Proszę wybaczyć, ale nie jesteśmy w stanie na bieżąco [aktualizować - przyp. SM], jest tego bardzo dużo - tłumaczył Marek Pilichowski.

Przed spotkaniem z dziennikarzami wiceprezydent Michał Missan i dyrektor departamentu Marek Pilichowski zasadzili też drzewa na terenie przedszkola nr 18 przy ul. Mielczarskiego. Po spotkaniu zasadzili drzewa na terenie Szkoły Podstawowej nr 14 przy tej samej ulicy.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama