Ten dąb powinien być pomnikiem – tak można streścić petycję, która w marcu wpłynęła do Rady Miejskiej. Na najbliższej sesji elbląscy radni będą głosowali nad tym, czy uznać drzewo za pomnik przyrody i otoczyć szczególną ochroną.
W marcu informowaliśmy o petycji do Rady Miejskiej dotyczącej uznania jednego z drzew na Zawodziu za pomnik przyrody. „"Dąb szypułkowy rosnący na Wyspie Spichrzów przy ul. Szańcowej będący przedmiotem niniejszego wniosku jest obiektem niezwykle cennym nie tylko ze względu na swoje walory przyrodnicze, ale także historyczne" – czytamy we wniosku. Dąb został posadzony prawdopodobnie w 1772 r. i jest jednym z największym drzew w mieście. "Zachowanie tego drzewa dla przyszłych pokoleń leży w głębokim interesie społeczności Elbląga, w czym niewątpliwie pomoże nadanie mu statusu pomnika przyrody" – możemy przeczytać w petycji, którą wniósł Artur Pytliński, jeden z elbląskich aktywistów.
Kandydat na pomnik ma 26,5 metra wysokości, obwód pnia na wysokości 130 cm,wynosi 532 cm. Wniosek spotkał się z pozytywnym odzewem. Drzewo zostało przebadane pod względem dendrologicznym, wykonano drobne prace pielęgnacyjne i już nic nie stoi na przeszkodzie, aby „Dąb Polski” (taką zwyczajową nazwę ma to drzewo) uznać za pomnik przyrody. Uchwałę w tej sprawie radni podejmą (albo odrzucą) na najbliższej sesji Rady Miejskiej (12 listopada).
„Drzewo jest w bardzo dobrym stanie zdrowotnym. Pień drzewa prosty, w strefie odziomkowej od strony północnej niewielki ubytek wgłębny, brak śladów cięć. Korona drzewa rozłożysta, symetryczna. Nasada korony na wysokości 6,5 m, stan zdrowotny bardzo dobry. Posusz gałęziowo - konarowy około 15 proc., brak śladów cięć. Przedmiotowe drzewo odznacza się indywidualnymi cechami takimi jak obwód, pokrój i wysokość, które wyróżniają je spośród pozostałych drzew rosnących w sąsiedztwie.
Objęcie przedmiotowego drzewa ochroną prawną pozwoli na jego zachowanie dla przyszłych pokoleń, zwiększy świadomość ekologiczną mieszkańców, przyczyni się do kształtowania wizerunku Gminy Miasto Elbląg jako gminy aktywnie prowadzącej działania na rzecz ochrony i zachowania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.” - możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały.
W projekcie uchwały wprowadzono zakaz niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu, wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwsztormowym lub przeciwpowodziowym albo budową, odbudową, utrzymywaniem, remontem lub naprawa urządzeń wodnych, uszkadzania i zanieczyszczania gleby i umieszczania tablic reklamowych.