UWAGA!

Apel i festyn. Policjanci świętują w Elblągu

 Elbląg, Apel i festyn. Policjanci świętują w Elblągu
Fot. Anna Dembińska

Obchody Święta Policji odbyły się dziś (19 lipca) na elbląskiej starówce. Po uroczystym apelu na ul. Stary Rynek zorganizowano festyn dla mieszkańców. Coroczne wydarzenie stanowi odwołanie do powstania Policji Państwowej, które miało miejsce 24 lipca 1919 r. Zobacz zdjęcia.

Na początku uroczystości głos zabrał insp. Robert Muraszko, komendant KMP w Elblągu.

- Święto Policji jest najlepszą okazją do podsumowania osiągnięć, oceny planów, a przede wszystkim przekazania słów podziękowania za zrealizowane zadania oraz współpracę – mówił komendant. - Miniony rok dla policjantów Komendy Miejskiej Policji w Elblągu to przede wszystkim osiągnięcie bardzo dobrych wyników służbowych, tych w zakresie wykrywalności przestępstw, ograniczenia przestępczości, zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, działań w profilaktyce, ale również realizowania wyzwań w związku z wojną na Ukrainie oraz kryzysem migracyjnym. Jestem przekonany, że z tych nałożonych na nas dodatkowych zadań, wywiązujemy się bardzo dobrze – stwierdził Robert Muraszko. Podkreslił, że w ostatnich latach w formacji rozwinięto m.in. takie aspekty, jak sprzęt transportowy, informatyczny czy łączności. Przypomniał, że w zeszłym roku w Młynarach otwarto nowy posterunek i podkreslił, że „w niedługiej przyszłości” elbląska KMP będzie miała, zgodnie z zapowiedziami, nową siedzibę.

  Elbląg, Apel i festyn. Policjanci świętują w Elblągu
Fot. Anna Dembińska

W Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu pracuje 374 funkcjonariuszy i 102 pracowników cywilnych. Komendant Muraszko podczas apelu dziękował za służbę i pracę swoim podwładnym. Dzisiejsze obchody były też okazją do wręczenia policjantom wyróżnień, awansów i odznaczeń.

Uroczysty apel i festyn na ul. Stary Rynek poprzedziła msza w elbląskiej katedrze. W obchodach wzięli udział komendant wojewódzki policji nadinsp. Tomasz Klimek, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji państwowej, władzy samorządowej i związków zawodowych, służby mundurowe, a także członkowie rodzin policjantów i pracowników policji.

„Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna policja obchodzi swoje święto właśnie tego dnia. Jako instytucja zorganizowana i szkolona na wzór wojskowy, Policja Państwowa miała być jedyną i jednolitą organizacją bezpieczeństwa na terenie całego państwa polskiego. W jej skład weszły jednostki milicji, policji komunalnej, część Straży Kolejowej oraz Straż Rzeczna. Podstawowym zadaniem Policji Państwowej była ochrona bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego” – czytamy na sejm.pl.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama