W sobotę (16 lutego) odbył się 41. Ogólnopolski Złaz Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego do Fiszewa. Działacze klubów i kół z oddziału PTTK w Elblągu, aby oddać cześć żołnierzom Powstania Listopadowego, oraz pragnąc utrzymać w pamięci potomnych wydarzenia fiszewskie organizują od lat złaz do Fiszewa.
Dzięki aktywnym działaniom członków PTTK z Elbląga w miejscu przypuszczalnego pochówku ośmiu Powstańców Listopadowych został postawiony głaz oraz została wmurowana tablica pamiątkowa, która przypomina każdemu, kto tu trafi o tym, co spotkało tu naszych rodaków. Działacze klubów i kół z oddziału PTTK w Elblągu, aby oddać cześć żołnierzom Powstania Listopadowego, oraz pragnąc utrzymać w pamięci potomnych wydarzenia fiszewskie organizują od lat złaz do Fiszewa.
W tym roku na złaz przybyło 280 uczestników z Elbląga, Malborka, Tczewa, Nowego Dworu Gdańskiego, Zwierzna i Gronowa Elbląskiego. Turyści zwiedzali okolicę wędrując pieszo, na rowerach i autokarem. Jako organizatorzy przygotowaliśmy cztery trasy piesze, które wiodły przez malownicze żuławskie wsie i doprowadziły uczestników pod pomnik w Fiszewie, jedną autokarową prowadzącą przez Raczki Elbląskie, Stalewo, Szaleniec również do Fiszewa. Trasy rowerowe o dowolnym przebiegu przygotowane przez samych uczestników z punktem końcowym w Fiszewie.
Uroczystość pod pomnikiem rozpoczęto od wystawienia Warty Honorowej złożonej z żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu i strażaków z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Po sygnale „Słuchajcie wszyscy” wykonanym na trąbce sygnałowej przez trębacza powitaliśmy gości honorowych między innymi: Edytę Andruszkiewicz reprezentującą prezydenta miasta Elbląga oraz Marcina Ślęzaka wójta gminy Gronowo Elbląskie, przedstawicieli gminy Gronowo Elbląskie, mieszkańców Fiszewa oraz uczestników Złazu.
Minutą ciszy uczciliśmy pamięć pomordowanych żołnierzy, po której nastąpiła modlitwa za zmarłych odmówiona przez księdza kapelana ppor. Dariusza Kamińskiego. Spotkanie pod pomnikiem to najlepszy sposób okazania pamięci i wdzięczności naszym przodkom. Leszek Marcinkowski prowadzący uroczystość przy pomniku opowiedział krótko o wypadkach w Fiszewie a informację jego uzupełniła dyrektor szkoły w Gronowie Elbląskim Maria Korzeniewska. Po apelu goście honorowi, przedstawiciele władz oraz turyści uczestniczący w złazie i mieszkańcy wsi przy dźwiękach werbli złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
Dzięki odbywającym się, co roku uroczystościom pod pomnikiem w Fiszewie w czasie Złazu staramy się sprawić, że mimo upływu lat następne pokolenia nie zapomną o wdzięczności i szacunku dla tych, co zginęli podczas tego tragicznego incydentu. Zakończenie uroczystości pod pomnikiem nie było jednak zakończeniem Złazu. Uczestników przewieziono autokarami do Gimnazjum w Gronowie Elbląskim, które dziesięć lat temu przyjęło imię Powstańców Listopadowych. W szkole wszyscy turyści otrzymali ciepłą grochówkę, a po posiłku mogli obejrzeć wystawę historyczną przygotowaną przez gimnazjalistów, którzy wykorzystali do wykonania tej wystawy zdjęcia, rysunki i materiały archiwalne udostępnione przez działaczy PTTK z Elbląga.
Komandor złazu Sławomir Kałabun wręczył podziękowania od organizatorów dla wszystkich instytucji, które są przychylne naszej działalności i wspomagają nas w naszej społecznej pracy. Wójt gminy Gronowo Elbląskie ufundował i wręczył dwa puchary: dla Szkoły Podstawowej nr 19 za wierne uczestnictwo w naszych imprezach, i dla klubu KTP „Delta” za wieloletnią organizację Złazu do Fiszewa. Stowarzyszenie Aktywności Społecznej im. Tadeusza Rejtana ufundowało nagrody dla zwycięzców w konkursie historycznym.
Kolejną częścią przygotowanego zakończenia były konkursy dla młodych turystów, w których mogli wykazać się wiedzą historyczną z zakresu Powstania Listopadowego i wydarzeń w Fiszewie, wiedzą krajoznawczo-przyrodniczą o regionie oraz znajomością wierszy i piosenek patriotyczno-turystycznych, a najmłodsi uczestniczyli w konkursie rysunkowym, w którym rysowali pomnik w Fiszewie.
Ostatnią częścią zakończenia Złazu było wręczenie nagród zwycięzcom w konkursach, po czym podsumowaliśmy Złaz, po którym wszystkich uczestników odwieziono autokarami do Elbląga.