UWAGA!

10. rocznica śmierci Jana Pawła II

 Elbląg, 6 czerwca 1999 r. Jan Paweł II odwiedził Elbląg (na zdj. przygotowania do wizyty,
6 czerwca 1999 r. Jan Paweł II odwiedził Elbląg (na zdj. przygotowania do wizyty, fot. Henryk Myśliński)

Dziś (2 kwietnia) mija dziesięć lat od śmierci Jana Pawła II. Elblążanie wspominają jego wizytę, która miała miejsce w czerwcu 1999 r. W naszym mieście pozostały też pamiątki po Papieżu Polaku.

W upalny, czerwcowy dzień 1999 r. na lotnisku elbląskiego aeroklubu zebrały się tłumy wiernych. Wszyscy chcieli zobaczyć i posłuchać wielkiego rodaka, który od 1978 r. stał na czele Kościoła katolickiego. Jan Paweł II już wtedy był w nie najlepszej formie, mszy świętej nie odprawił, ale przemówił do zebranych. Szczególnie do tych, do których było mu najbliżej, do sportowców: „Nie wiem, ile lat temu, ale pamiętam, że ostatni raz byłem tutaj, aby rozpocząć spływ po Kanale Elbląskim i przez jeziora”. I żartował: „Gdy słyszę te słowa: "Niech żyje Papież", przypomina mi się pewien błąd, jaki zrobiła pewna dziewczynka, która powiedziała: "Niech żyje łupież!"” i dodał: „Więc przynajmniej wy nie zróbcie tego błędu i zapomnijcie o tym”.
       Gdy było już z nim bardzo źle, elblążanie modlili się w intencji Papieża Polaka. W ostatnich godzinach przed jego śmiercią przeszli w marszu od Krzyża Papieskiego w Parku Traugutta do katedry św. Mikołaja. Po 2 kwietnia 2005 r., tak jak i wierni na całym świecie, opłakiwali Jana Pawła II, a dziewięć lat później łzy smutku zastąpiły łzy wzruszenia. 27 kwietnia 2014 r. bowiem Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze jako święty.
       Co w Elblągu przypomina o Papieżu Polaku?
       Imię Jana Pawła II noszą: III Liceum Ogólnokształcące i szpital przy ul. Żeromskiego oraz ulica na Modrzewinie. Papież jest również honorowym obywatelem naszego miasta. W wyniku wspólnej inicjatywy prezydenta Elbląga Henryka Słoniny i biskupa Andrzeja Śliwińskiego w pierwszą rocznicę papieskiej wizyty w parku Traugutta stanął krzyż.
       W 2001 roku przy katedrze św. Mikołaja odsłonięty został pomnik papieża zaprojektowany przez prof. Wawrzyńca Sampa. Wydano także album "Jan Paweł II w Elblągu" i wybito pamiątkowy medal.
       Papieski ołtarz i cała konstrukcja dachowa zostały przewiezione i zainstalowane w nowo wybudowanym kościele parafialnym w Kwidzynie. Natomiast winda, która wwiozła papieża na elbląski kopiec, zainstalowana została w Urzędzie Miejskim i służy osobom niepełnosprawnym. O tym, kto pierwszy z niej korzystał, informuje specjalna tabliczka.
       Elementy metalowe ołtarza, tak zwane żebra, które miały kształt rąk, trafiły do nowo budowanego wówczas kościoła w Iławie.
       Pozostał jeszcze jeden ważny element - tron papieski. Po wizycie Ojca Świętego, został on przeniesiony do katedry św. Mikołaja i służy biskupowi.
       W Elblągu są również relikwie Jana Pawła II, m.in. w kaplicy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. A każdego dnia o godzinie 21.37 (godzina śmierci JP II) nad miastem rozbrzmiewa "Barka", ulubiona pieśń Papieża Polaka, grana na trąbce.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama